Fot. Dekoria.pl

Fot. Dekoria.pl

  • Autor: mg
  • 05 paź 2017 09:54 (aktualizacja: 06 paź 2017 10:03)

Meble w szkocką kratę - hit jesiennego sezonu

Okazuje się, że najmodniejszym wzorem w nadchodzącym sezonie jesień/zima 2017 będzie krata. To ponadczasowa dekoracja, która co kilka lat powraca na tkaninach, meblach i dodatkach aranżacyjnych. Zobaczcie piękne meble zdobione szkocką kratą w różnych deseniach i kolorach.


Zobacz piękne sofy z dekoracyjnymi przeszyciami

Tej jesieni i zimy w aranżacjach wnętrz królować będzie krata. W końcu szkocka krata to nie chwilowy trend, ale ponadczasowy motyw z długą i ciekawą tradycją.

Szkocka krata, inaczej tartan, to wzór nierozerwalnie kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i pewnym niecodziennym męskim strojem – kiltem. Tartan jest klasycznym ornamentem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Tradycyjnie występował na kiltach i pledach Szkotów, obecnie można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach.

Dawniej określony kolor tartanu wyrażał przynależność osoby do konkretnego klanu. Po latach ta symbolika zatarła się i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów.

Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wnętrzarstwa. Popularność tartanów w aranżacji wnętrz zawdzięczamy angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty dominował wszędzie – na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach czy ścianach. 

Choć szkocką kratę we wnętrzach zawdzięczamy królowej Wiktorii, to lepiej w całości nie kopiować jej wizji. Tartan lubi dominować we wnętrzu. Najlepiej więc wykorzystać go na jednej sofie, fotelu lub kilku poduszkach dekoracyjnych.

Krata wprowadza do wnętrza przytulność, ociepla je i dodaje mu elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi, np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in. w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce