Kolekcja Luttich firmy Black Red White. Fot. Black Red White

Kolekcja Luttich firmy Black Red White. Fot. Black Red White

  • Autor: mg
  • 16 maj 2018 15:30 (aktualizacja: 18 maj 2018 08:22)

Meble z oświetleniem z okazji... Międzynarodowego Dnia Światła

16 maja na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Światła. Z tej okazji prezentujemy... meble z oświetleniem.

Światło odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu człowieka. Kontroluje nasz zegar biologiczny i reguluje dobowy rytm funkcjonowania całego organizmu. Bezpośrednio wpływa na nasz wzrost, rozwój, koncentrację oraz stan umysłu. Pośrednio oddziałuje na system odpornościowy, pamięć, samopoczucie, a nawet gojenie ran. W 2017 roku amerykańscy genetycy: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young otrzymali Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za wyjaśnienie mechanizmów, które rządzą rytmem dobowym, w tym znaczenia właściwej higieny snu. Według idei Human Centric Lighting, samopoczucie człowieka może być stymulowane przez światło, które pobudza organizm jak filiżanka dobrego, włoskiego espresso lub przeciwnie – relaksuje, sprzyjając wyciszeniu.

Projektanci coraz częściej uwzględniają oświetlenie w projektach nowych kolekcji mebli. W zasadzie oświetlenie może się znaleźć praktycznie w każdej części mebla – we wnękach i półkach, pod meblem, na wieńcu, a nawet w szufladach. Zakres jego zastosowania jest bardzo szeroki, a jedynym ograniczeniem pozostaje tylko wyobraźnia projektanta.

Oświetlenie znajduje zastosowanie w najróżniejszych rodzajach mebli. Można je wkomponować w witryny, regały, szafki kuchenne i łazienkowe. W ostatnim czasie w ten sposób dekorowane są również sofy i narożniki. Wiele dostępnych na rynku kolekcji oferowanych jest w dwóch wersjach – z oświetleniem i bez, dzięki czemu to klient dokonuje ostatecznego wyboru.

Z jednej strony oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną. Nie tylko podkreśla poszczególne elementy mebla, ale także eksponuje całą jego bryłę, czyniąc z niej atrakcyjny składnik aranżacji wnętrza. Wydobywa geometryczne podziały mebli, ale też kieruje uwagę na zgromadzone w witrynach czy półkach dodatki wnętrzarskie czy rodzinne pamiątki. Tak się dzieje w przypadku mebli znajdujących się w salonie bądź jadalni.

Funkcja oświetlenia zmienia się w meblach łazienkowych bądź kuchennych. Wówczas aspekt dekoracyjny ustępuje funkcjonalności, a oświetlenie – zwykle w postaci punktowej – służy doświetleniu stref roboczych (np. blatu kuchennego) lub miejsc często wykorzystywanych (np. lustra).

W zależności od planowanego efektu projektant odpowiednio ukierunkowuje strumień światła, ewentualne skupia go bądź rozprasza. Ważną rolę odgrywa też barwa światła – neutralna, ciemna bądź zimna.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce