×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Minimalizm pod kontrolą

Minimalizm pod kontrolą

Autor: Urszula Koronczewska
Dodano: 27 gru 2013 18:01

Modne meble do salonu to minimalistyczne, geometryczne bryły oraz wyraźnie zaakcentowany horyzontalny układ form.

Różnorodność dostępnych elementów tworzących kolekcje mebli do salonu umożliwia aranżowanie przestrzeni zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Wobec tego producenci mebli oferują: regały, szafki RTV, witryny, komody, półki, szafki wiszące. Dzięki nim kreuje się „meblościankę” bądź rozmieszczony swobodnie na całej przestrzeni układ mebli, w którym każdy poszczególny moduł stanowi jednocześnie niezależny „byt”. Bez względu na sposób aranżacji, modny układ mebli ma prezentować wizualną lekkość brył oraz ich różnorodność.

Bardzo modna jest mnogość elementów. Dla przykładu - obok siebie sytuuje się dwa lub trzy wąskie regały, a nie jeden większy. Trend ten ma też swoje odzwierciedlenie w podziale półek na wiele małych „komórek” o geometrycznej, regularnej formie. Wielokrotność niedużych form sprawia, że całość jest harmonijna, nie przytłaczająca, niekiedy, poprzez swoistą „miniaturowość”, kojarząca się nawet z meblami do pokoju dziecięcego.

Jeśli chodzi o kolorystykę, wciąż powodzeniem cieszą się wybarwienia: wenge, zebrano, orzech amerykański, dąb barwiony, ciemny dąb, orzech naturalny, orzech olejowany, buk twardzielowy, czereśnia antyczna. Często dekory drewnopodobne - zarówno okleiny naturalne, jak i folie - zestawia się kontrastowo z powierzchniami o wysokim połysku w monochromatycznych, wyrazistych kolorach, tj. czerń, biel, krem. Połączenia te, dodatkowo wzbogacone aluminiowymi listwami, podkreślającymi geometryczną formę to przejaw jednej z najmodniejszych tendencji stylistycznych mebli do salonu.

Fornir w roli głównej

W przypadku mebli naturalnie fornirowanych można uzyskać ciekawy, niepowtarzalny efekt ze względu na unikalność każdego rodzaju forniru. Program „Uno bello” firmy Klose, obejmujący zarówno witryny, szafki wiszące, kredensy, komody TV, jak i półki oraz stoliki kawowe, jest tego przykładem.

W naturalnej okleinie (dąb) prezentuje się również program „Lifeline” (producent – Kolekcja Mebli Klose). Dzięki minimalistycznej, zgeometryzowanej formie najważniejsze pod względem estetycznym stają się naturalne, wyraziste wybarwienia oraz odpowiednio dobrane proporcje brył. 

Godna uwagi jest też kolekcja „Piano” firmy Profap, zaprojektowana przez Jarosława Bełzę, ze względu na oryginalną formę o oszczędnych liniach, kojarzącą się ze stylistyką japońską. Jednocześnie kolekcja ta, poprzez swoje proporcje, geometryczne bryły oraz charakterystyczną, zaokrągloną linię narożników, nawiązuje do klasycznych form meblarskich w stylu art déco. 

Oferta Bydgoskich Fabryk Mebli także obfituje w zestawy mebli do salonu, wykończone okleiną naturalną. Kolekcję „Ego 2” cechuje naturalna okleina dębowa w kolorze Y1 (wenge). Natomiast zestaw „Corner” wykonano w okleinie modyfikowanej w kolorze orzechowym. Kolor orzecha jest uzupełniony czernią ramy drzwi szklanych oraz cokołu. Charakterystycznym elementem programu są nietypowe drzwi oszklone, suwane i obrotowe z systemem samodomykającym. W drzwiach zamon-towano przejrzyste, grafitowe szkło.

Meblami z kolekcji „Just” można aranżować jadalnie i pokoje dzienne. Fronty i korpus wykonane są z naturalnej okleiny orzechowej w kolorze H8, wewnątrz i na płaszczyznach niewidocznych zastosowano folię meblową.

Połysk, kontrast i światło

Oprócz mebli wykonanych wyłącznie w naturalnej okleinie modne są bryły łączące kontrastowe powierzchnie, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i zastosowanych materiałów. W tym przypadku najczęściej stosuje się fornir zestawiony z płytą lakierowaną na wysoki połysk lub pokrytą folią akrylową o bardzo wysokim połysku, co pozwala osiągać efekt doskonale gładkiej płaszczyzny.

Zestaw „Multiform” firmy Klose łączy przeciwstawne materiały - drewno naturalne i powierzchnie akrylowe. Wyraźny rysunek drewna (naturalna okleina bukowa lub naturalna okleina orzechowa), widoczny na frontach szuflad, w zestawieniu z lakierowanymi frontami szafek pokrytych akrylowym tworzywem, przynosi oryginalny, zaskakujący efekt. Zestawienie kontrastów materiałowych sprawia, że wzornictwo staje się dynamiczne. 

Zmiana każdego dnia?

System mebli „Muunto”, zaprojektowany przez fińskie studio „Pentagon Design”, charakteryzuje skandynawski minimalizm stylistyczny. Projekt ten jest promowany hasłem: „reinventing everyday”. Co to oznacza? W przypadku systemu „Muunto”, ta „wymyślana na nowo codzienność” to po prostu udoskonalenie tego, co jest już znane. System ten odznacza się „elastycznością”, umożliwia dowolną aranżację wnętrza. Za pomocą paneli ściennych z metalowymi profilami można zawieszać różnego rodzaju szafki, półki i inne akcesoria. W zależności od potrzeb elementy przesuwa się wzdłuż profili - szybko, sprawnie, bez użycia narzędzi. Zmiana elementów odbywa się również na różnych poziomach - obniża się je, podnosi, dodaje lub odejmuje. Dzięki bogactwu elementów oraz ich wykończeń, a także możliwości zmiany ich aranżacji, system „Muunto” stosuje się we wnętrzach o bardzo zróżnicowanej kolorystyce i przeznaczeniu - w salonach, pokojach dziecięcych, jadalniach, sypialniach, gabinetach, biurach domowych, gabinetach, a nawet w sklepach i bibliotekach. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się