Meble.com.pl - komfort na miarę

Zabudowa kuchenna bez górnych szafek to pole do popisu przy wyborze oświetlenia blatu roboczego. Zamiast popularnych opraw wpuszczanych w podwieszany sufit warto wybrać oprawy, które emitują światło w górę i dół. Projekt: Maciej Setniewski Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Modna kuchnia. Pokazujemy jak stworzyć efektowną, jasną aranżację

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 12 marz 2015 09:23 (aktualizacja: 13 marz 2015 08:30)

Odpowiednie oświetlenie zabudowy kuchennej jest niezwykle ważne. Zapewnia nie tylko komfort pracy, stanowi dodatkowe źródło światła we wnętrzu oraz niewątpliwie ma duże znaczenie dekoracyjne.

Obecnie oświetlenie we wnętrzu kuchennym pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i funkcjonalną. Nie tylko oświetla strefę przygotowywania posiłków, uwydatnia również piękno akcesoriów wyposażenia wnętrza, ciekawą fakturę mebli, a także rysunek i dekor blatu. Ponadto, światło samo w sobie stanowi „obiekt” estetyczny. Przybiera postać wyrazistych, punktowych „iskierek”, tworzy zjawiskowe smugi i kładzie się delikatną poświatą na kuchenne płaszczyzny.

W zabudowie kuchennej oświetlenie stosuje się zarówno za zewnątrz, jak i wewnątrz mebla. Niezwykle ważne jest zwłaszcza dobre oświetlenie przestrzeni roboczej - blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Zainstalowane tu oprawy powinny emitować intensywnym, skupione światło. Mogą to być panele, listwy o różnej długości oraz oprawy podszafkowe, np. w kształcie trójkąta, klinu czy łezki. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Istnieje kilka możliwych sposobów na oświetlenie blatu roboczego. Pod szafkami możemy zamontować małe lampki LED-owe o niedużej mocy. Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego jest wykorzystanie systemów halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami. Tuż nad szafkami, możemy zamontować też świetlówki na sztywnych bądź ruchomych wysięgnikach. Jeśli w kuchni jest wyspa, najlepszym światło możemy zamontować w podwieszanym suficie lub zakupić okap z systemem iluminacji, dający ciepłe, łagodne światło. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli na wyspie nie ma kuchni, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym. 

Do oświetlenia mebli możemy wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe, które szturmem zdobywają rynek meblowy. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim wysoka intensywność światła przy niskim poborze prądu, jak również duża żywotność - diody gwarantują nawet do pięćdziesięciu tysięcy godzin nieustannego świecenia.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA