Meble.com.pl - komfort na miarę

Fot. Okazje

Modna sypialnia. Podpowiadamy jak kupić wygodne łóżko

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 28 wrz 2016 13:48

Dzień staje się krótszy, a termometry wskazują coraz niższą temperaturę – to znak, że nadchodzi jesień, a wraz z nią krótsze dni. To zatem dobry moment, aby zadbać o strefę komfortu w sypialni.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Okazje wynika, że ponad połowa badanych osób (64%) nie wysypia się. Wyspanych wstaje natomiast 36% respondentów. Według zaleceń dorosły człowiek na sen powinien przeznaczać od 6 do 8 godzin na dobę, czyli praktycznie 1/3 swojego życia. Tyle mniej więcej czasu nasz organizm potrzebuje, aby się zregenerować, a w efekcie następnego dnia prawidłowo funkcjonować. Dokładna długość snu jest oczywiście zależna od co najmniej kilku czynników, takich jak np. nasz wiek czy rodzaj wykonywanej pracy, jednak należy pamiętać, że niezależnie od tego sen dłuższy niż 9 i krótszy niż 5 godzin nie jest dla nas zdrowy. Z badania Grupy Okazje wynika, że średnio 8 godzin sypia 29% ankietowanych. Natomiast 35% osób śpi przez ok. 7 godzin. 6 godzin lub mniej poświęca na sen z kolei 30% respondentów. Większość z nas przesypia zatem wymaganą liczbę godzin. Dlaczego więc tak wielu nie wysypia się?

Na czym i gdzie śpimy?

To, czy się wysypiamy nie zależy tylko i wyłącznie od liczby godzin poświęconych na sen, ale również od tego, gdzie i na czym śpimy. W przeprowadzonym badaniu ankietowani zostali zapytani również o to, czy posiadają oddzielną sypialnię. Cieszy fakt, że aż 60% przebadanych osób odpowiedziało, że tak. Oddzielne pomieszczenie, przeznaczone tylko i wyłącznie do wypoczynku, to bardzo ważny czynnik determinujący zdrowy sen. Nawet, gdy nasza świadomość zostaje wyłączona, mózg odbiera i przetwarza bowiem bodźcie płynące z otoczenia. Dlatego warto wydzielić miejsce do spania, tak aby móc spokojnie wypoczywać, podczas gdy inni domownicy korzystają jeszcze z kuchni czy salonu. Komfortowa sypialnia powinna także kojarzyć nam się bardzo mocno ze snem. Organizm przyzwyczaja się bowiem do tego, że jest to miejsce relaksu, dzięki czemu nasz mózg znacznie łatwiej przechodzi w tryb wypoczynku. Sypialnia to zatem jedno z najważniejszych miejsc w domu, w którym odpoczywamy po całym dniu, dlatego też powinniśmy czuć się w niej swobodnie, bezpiecznie i komfortowo. Niestety nie każdy ma jednak możliwość zaaranżować taką przestrzeń w oddzielnym pomieszczeniu. Dla wielu osób sypialnia jest jednocześnie pokojem dziennym, co sprawia, że często nie sypiamy na wygodnym materacu, ale na rozkładanej kanapie. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Okazje wynika, że na kanapie, wersalce lub narożniku wypoczywa nocą 35% respondentów. Jest także niewielka grupa, 5% ankietowanych, która sypia na rozkładanym fotelu lub samym materacu. 

Jak wybrać odpowiedni materac?

Podsumowując: dobry dzień zaczyna się od dobrze przespanej nocy, dlatego warto zadbać o jakość naszego snu. Ważne, aby przestrzeń, w której odpoczywamy oraz regenerujemy siły była przytulna i odpowiednio wyposażona. Przede wszystkim zapewnijmy sobie wygodny i dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb materac. Jak go wybrać? Powinniśmy wziąć pod uwagę nasze przyzwyczajenia, czyli to w jakiej pozycji najczęściej śpimy, a także naszą wagę i wzrost. Materac powinien być dłuższy o ok. 20 centymetrów od nas samych. Ważna jest też jego miękkość. Osoby, które najczęściej wybierają pozycję na boku, powinny mieć tak zagłębione w materac ramiona i biodra, aby ich kręgosłup tworzył linię prostą. Natomiast u śpiących na plecach, biodra powinny zapadać się, tak aby kręgosłup tworzył linię krzywą, przypominającą literę „S”. Do najpopularniejszych materacy zalicza się piankowe i sprężynowe. Te pierwsze bez problemu dostosowują się do kształtu ciała, równomiernie je rozkładają oraz zachowują jednocześnie miękkość i sprężystość. Te drugie charakteryzują się znakomitą wentylacją, dzięki czemu idealnie sprawdzą się u osób, którym w nocy jest zbyt gorąco. Dzięki sprężynom gwarantują podparcie całego ciała.

Komfortowy sen?

Dobrze dobrany materac to droga do komfortowego snu. Jak wielu z nas już dzisiaj ocenia go w ten sposób? Aż 35% respondentów komfort swojego snu ocenia niestety słabo. Za bardzo dobry uważa go 23% badanych, za dobry 20%, a za bardzo słaby aż 22%.

Źródło: Okazje

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA