Meble.com.pl - komfort na miarę

Wyjątkowo ergonomiczny charakter fotel „Action” zawdzięcza możliwości płynnej regulacji kąta nachylenia siedziska i oparcia, regulowanemu podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz szerokim, regulowanym podłokietnikom. Fot. Profim

Na czym usiąść za biurkiem - 35 krzeseł i foteli biurowych

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 03 marz 2014 08:04

Dostępne obecnie na polskim rynku fotele biurowe, bardziej niż tradycyjne krzesło, przypominają dopracowane w każdym szczególe maszyny do wypoczynku podczas pracy.

Krzesła i fotele w przestrzeni biurowej nie są jedynie niemymi statystami, cichymi i nic nie znaczącymi dodatkami do królującego miłosiernie biurka. Coraz częściej meble te są bohaterami jeśli nie pierwszoplanowymi, to napewno kluczowymi.

Wybór mebli do biura nie jest prosty. Oferta dostępnych obecnie modeli krzeseł i foteli – a co za tym idzie również zastosowanych w nich rozwiązań funkcjonalnych i wzorniczych jest bardzo różnorodna. Obejmuje zarówno stosunkowo proste, wykonane z tworzywa krzesełka obrotowe dla dzieci, jak też fotele wyposażone w tak zaawansowane mechanizmy, że przypominają raczej maszynę do wypoczynku niż mebel. Z jednej strony w sklepach i salonach kupić można dziś krzesła o spokojnych, klasycznych kształtach, z drugiej zaś – designerskie dzieła sztuki, na które patrzy się z równie dużą przyjemnością jak spoczywa.

Ergonomia nade wszystko

Elementem o pierwszorzędnym znaczniu w przypadku mebli dedykowanych do biur jest ich zdolność do dostosowania się. 

Największym wyzwaniem jest stworzenie projektu takiego fotela, który nawet po wielu godzinach użytkowania będzie nadal wygodny. Ogromne znaczenie mają tu ergonomia i funkcjonalność, jednak należy uwzględnić też rolę danego fotelu w środowisku, w którym będzie używany – jego charakter musi odpowiadać jego otoczeniu. - mówi Daniel Figueroa, projektant współpracujący z marką Drabert, oferowaną przez Kinnarps.

Najczęściej spotykane, a zarazem również najprostsze systemy regulacji pozwalają na zmianę wysokości siedziska, a także kąta nachylenia oparcia. Ta podstawowa dziś funkcja jest jednak jedynie przedsmakiem dostępnych opcji. Producenci coraz częściej wyposażają krzesła w mechanizmy takie jak „Tilt”, który pozwala na połączenie siedziska i oparcia w kubełek w taki sposób, że zachowują one względem siebie zawsze taki sam kąt nawet podczas „bujania”. Mechanizm ten znaleźć można m.in. w produktach firm: Signal, Herman Miller i Unique.

Na uwagę zasługuje również zastosowany w modelach „Tiger Up” i „Solution” marki Grammer Office opatentowany „Glide-Tec”, który pobudza do zmian ułożenia kręgosłupa w trakcie siedzenia i zapewnia swobodę ruchu jednocześnie dbając o zachowanie prawidłowej pozycji. Z kolei „Synchro” (m.in. w fotelach PROFIm) dodatkowo umożliwia dopasowanie siły sprężystości oparcia do ciężaru siedzącego. Odrębne rozwiązania takie jak: „CatBack” lub „AirShape” (Grammer Office) koncentrują się na podparcie szczególnie narażonego na przeciążenia odcinka lędźwiowego.

Ciekawym rozwiązaniem jest również membranowa konstrukcja oparcia, wzorowana na budowie obuwia sportowego, którą wykorzystano w krześle „Sitagego” (Sitag). Umożliwia ona rozkład nacisku na cała powierzchnię, a w połączeniu z unikalną ramą reaguje na każdą zmianę pozycji użytkownika. Dodatkowo zintegrowane z obudową żebra stanowią podparcie dla poszczególnych fragmentów kręgosłupa. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA