Meble.com.pl - komfort na miarę

Fot. Hettich

Nowoczesne meble. Postaw na system drzwi przesuwnych

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 28 lut 2017 22:13

Architekci projektują coraz większe i cięższe fronty, oczywiście bez uchwytów, do tego wszystko ma działać bezgłośnie i nie zabierać zbyt wiele przestrzeni, bo przecież szafa musi być pojemna. Możecie tworzyć fronty o szerokości nawet dwóch metrów, mogą ważyć 80 kilogramów, a na naszych okuciach będą się przesuwać lekko, nawet przy delikatnym pociągnięciu za ich krawędź.

Wszystko zaczęło się od oczekiwań posiadaczy mieszkań, którzy chcą, aby otaczająca ich przestrzeń była komfortowa i urządzona w przemyślany sposób: mieszkania mają być multifuncyjne, a dostępna powierzchnia wykorzystana w sposób efektywny. Zabudowa meblowa musi być pojemna, nie może jednak przytłaczać ani zaburzać designu wnętrza. W oczekiwania te idealnie wpisują się szafy z drzwiami przesuwnymi, ale wiele dostępnych na rynku systemów okuć nie radziło sobie z ciężarem frontów, a dźwięk przesuwanych drzwi stawał się dla użytkowników irytujący. Architekci - mimo sprzeciwu stolarzy, że "tak się nie da" - nie rezygnowali ze swoich marzeń o dużych, eleganckich powierzchniach zakrywających korpusy szaf, których fronty przesuwa się delikatnie jak obrazy na smartfonie.

Problem rozwiązały nowatorskie okucia Hettich, które są dostępne także na polskim rynku. W odpowiedzi na wyzwanie dużych i ciężkich frontów Hettich wprowadził system TopLine XL, który pozwala na wyjątkowo lekkie i równomierne przesuwanie drzwi o ciężarze nawet do 80 kg. Kolejnym krokiem był system InLine XL, dzięki któremu można tworzyć imponująco duże powierzchnie nawet o szerokości 4 m. Po zamknięciu drzwi przesuwne tworzą równą płaszczyznę, ustawiając się idealnie w jednej linii. To duża swoboda dla projektantów, ponieważ pozwala na zachowanie ciągłości rysunku na poszczególnych skrzydłach. Efekt ten można jeszcze bardziej spotęgować, rezygnując z uchwytów. W przypadku systemu InLine XL nie stanowi to najmniejszej przeszkody w komfortowym użytkowaniu szafy. Wystarczy delikatnie pociągnąć za krawędź nawet dużych i szerokich drzwi, aby praktycznie same się otworzyły. Po otwarciu drzwi idealnie się pokrywają, co zapewnia wygodny dostęp do szuflad czy wysuwanych koszy cargo.        

Systemy do drzwi przesuwnych firmy Hettich wyposażone są w bardzo praktyczną technikę. Podczas zamykania nie usłyszymy uciążliwego hałasu trzaskających drzwi szafy. Zintegrowana amortyzacja Silent System delikatnie i bezgłośnie wyhamowuje drzwi nie tylko przy zamykaniu, ale również podczas otwierania czy w kierunku kolizji, kiedy np. dwoje drzwi w trakcie przesuwania mogłyby uderzyć o siebie.

- Drzwi przesuwne są wygodne w użytkowaniu - potwierdza Joanna Nowak z firmy Hettich. - Po otwarciu drzwi nie stanowią przeszkody w niedużych pomieszczeniach, nie zabierając dodatkowej przestrzeni i nie utrudniają dostępu do zawartości szafy. Lekki ruch ręką wystarczy, aby delikatnie je otworzyć lub zamknąć, dlatego doświadczenie komfortu przesuwania architekci chcą przenosić również do innych mebli, np. szafek kuchennych czy szaf biurowych.

Drzwi przesuwne to optymalny sposób na wykorzystanie każdego cennego centymetra w pomieszczeniach, a dodatkowo - sposób na jeszcze większą indywidualizację mebli i wnętrz. Powszechna urbanizacja powoduje, że przestrzeń w miastach jest coraz droższa, dlatego tak istotne jest jej efektywne i sensowne zagospodarowanie. To problem dobrze znany pracownikom biurowym, którzy z powodu ograniczeń miejsca, regał z półkami, na których poustawiane są segregatory z dokumentami, mają często tuż za swoim fotelem. To mało eleganckie rozwiązanie, niestety nie zawsze powierzchnia biurowa umożliwia postawienie szafki z rozwieranymi frontami. Idealnie w tej sytuacji sprawdzą się fronty przesuwne, które spełniają wymagania nowoczesnego biura. System SysLine S pozwala na montaż frontów o ciężarze do 15 kg wykonanych z płyty lub z ramą aluminiową. Drzwi przesuwają się niezwykle lekko i cicho, wpływając na zmniejszenie poziomu hałasu w biurze. Brak profili w wieńcu dolnym pozwala na zachowanie czystych, prostych linii i gwarantuje łatwy dostęp do wnętrza szafki.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA