Zabudowa pod sam sufit nie przytłoczy wnętrza, jeżeli zdecydujemy się na proste, pionowe fronty, które wysmuklą całość. Fot. Kam

Zabudowa pod sam sufit nie przytłoczy wnętrza, jeżeli zdecydujemy się na proste, pionowe fronty, które wysmuklą całość. Fot. Kam

  • Autor: mg
  • 26 lip 2017 17:04 (aktualizacja: 28 lip 2017 11:44)

Pionowe czy poziome? Jakie fronty lepiej sprawdzą się w kuchni?

Wybór frontów kuchennych - pionowych czy poziomych - ma niebagatelny wpływ na estetykę kuchni. Pionowe optycznie podwyższą pomieszczenie, poziome zaś sprawią, że wyda się ono bardziej przestronne. Odpowiednio dobrane fronty mogą poprawić wizualnie proporcje kuchni.

Popularny we współczesnym wzornictwie mebli minimalizm, przejawiający się oszczędnością formy i kolorystyki, bazuje na motywie linii pionowych i poziomych. Czy w aranżacji wnętrz, podobnie jak w modzie, obowiązuje zasada, że odpowiednio dobrany układ pasów potrafi optycznie poprawić proporcje? Czy stosują się do niej dekoratorzy i projektanci mebli?

Kuchnie, w których zastosowano pionowe podziały mebli, wydają się optycznie wyższe. To cenny zabieg aranżacyjny w niedużych pomieszczeniach, zwłaszcza gdy chcemy, aby zabudowa meblowa sięgała pod sam sufit. Warto wówczas zdecydować się na wysokie fronty pionowe, które dodadzą wnętrzu nie tylko elegancji, ale i lekkości. Dodatkowo pionowe podziały mebli podkreślą nowoczesny charakter wnętrza.

Z kolei fronty w opcji poziomej optycznie poszerzają wnętrze. To idealne rozwiązanie do wąskich pomieszczeń, aby wizualnie poprawić ich proporcje. Dzięki horyzontalnym liniom kuchnia będzie się wydawała szersza, a dzięki temu bardziej przestronna. Żeby przełamać niekorzystne proporcje wąskich pomieszczeń, w miejsce jednego rzędu wysokich szafek możemy wprowadzić dwa rzędy niższych, zamieniając w ten sposób układ pionowy na poziomy. 

Innym modnym rozwiązaniem, podpowiadanym przez designerów, są geometryczne wzory, które można uzyskać poprzez zastosowanie w jednej zabudowie frontów w różnych rozmiarach i w różnym ułożeniu. Okazuje się, że tak zaaranżowana kuchnia jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przyjazna dla użytkowników. Jak to możliwe? W sztuce linie pionowe są przejawem dynamizmu i energii, poziome natomiast oznaczają spokój. Ich połączenie uznawane jest za przejaw harmonii wizualnej. Dlatego połączenie linii poziomych i pionowych we wnętrzach nie tylko wzmacnia odczucia estetyczne, ale poprawia samopoczucie przebywających w nich osób.

Aby przełamać nudę aranżacyjną, łączy się szafki wysokie z niskimi albo rząd szafek z pionowymi frontami przełamuje poziomymi szufladami. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe efekty, a jednocześnie optymalnie dopasować zestawy mebli do potrzeb każdego użytkownika. Musimy pamiętać, że meble w kuchni muszą być funkcjonale i znaleźć „złoty środek” na atrakcyjne ułożenie szafek, szuflad i sprzętu AGD, jakich potrzebuje użytkownik kuchni.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce