Kuchnia drewniana firmy Arino House. Fot. Arino House

Kuchnia drewniana firmy Arino House. Fot. Arino House

  • Autor: mg
  • 23 marz 2018 13:56 (aktualizacja: 28 marz 2018 10:26)

Po czym poznać jakość drewnianych mebli?

Coraz trudniej o stolarzy artystów, coraz droższe więc stają się meble ręcznie wytwarzane. I tym większym cieszą się powodzeniem jako przedmioty unikatowe, który przetrwają pokolenia.

Po czym poznać jakość mebla? Po detalach wykończenia - nie tylko zewnętrznych, ale też ukrytych w środku. Nic tu nie odstaje, nie wypada, dna szuflad nie są z byle jakich płyt. Liczy się też materiał.

Ręcznie patynujemy, przecieramy, drapiemy, kornikujemy… Niekiedy malujemy pędzlem, gdy klient chciałby, żeby na frontach szafek widoczne były smugi, jakie zostawia pędzel. Nasza stolarnia przypomina trochę pracownię artystyczną. Każdy jest skupiony, chce osiągnąć efekt, jaki sobie założył i - oczywiście - zadowolić klienta. Poza pracą rąk, wkładamy w nasze meble także serce i duszę – mówi Nina Nikonczuk, właścicielka rodzinnej manufaktury meblowej Arino House. 

Wytwarzane w Polsce ręcznie meble są przeważnie drewniane. W naszym kraju dostępne są wspaniałe jakościowo gatunki drzew. Arino najczęściej wykorzystuje do produkcji swoich mebli drewno dębowe - trwałe, ciężkie, solidne, odporne na ścieranie. Chętnie używa też buku, który dobrze znosi obciążenia, jest twardy i mocno zbity. Olcha to drewno doskonałe do obróbki, daje się idealnie pokryć farbą. Czereśnia jest łatwa do kształtowania i obrabiania, a do tego ma niesamowitą barwę. Firma korzysta też z drewna egzotycznego, takiego jak np. orzech amerykański, palisander, mahoń czy heban.

Meble wykonuje się z drewna dobrze przygotowanego i o odpowiedniej wilgotności. Stosuje się również płyty stolarskie i fornirowane. 

W dzisiejszych czasach nie jest oczywiście tak, że cały mebel robi się ręcznie. Część pracy wykonują maszyny – obrabiają drewno, tną materiał na korpusy, frezują, częściowo szlifują gładkie powierzchnie. Ale ponad 50 proc. czasu, jaki poświęca się na wykonanie klasycznego, drewnianego mebla, to ręczna robota.

Szlifowanie elementów frezowanych czy rzeźbionych musi być wykonane ręcznie – wyjaśnia Nina Nikonczuk. Tak samo łączenie i sklejanie elementów, a później prace wykończeniowe, najbardziej żmudne, wymagające największej precyzji, ale też dające najbardziej spektakularny efekt. Klient nie musi się znać na meblarstwie, ale wystarczy mu rzut oka, by docenić wysoką jakość, która polega na estetycznym, przemyślanym projekcie i starannym wykończeniu. Mebel ma być po prostu piękny i funkcjonalny.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • temka, 2018-03-31 13:53:05
    lepiej zastosować jakieś sprawdzone produkty, np. vidaron. Może najtańsze nie są, za to gwarancja że to drewno będzie normalnie funkcjonować jest duża

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce