×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Pokój dla dziecka - jak go zaprojektować

Pokój dla dziecka - jak go zaprojektować

Autor: Katarzyna Hryniewicka
Dodano: 27 gru 2013 18:01

Projektowanie mebli dla dzieci nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. A to dlatego, że aktualne trendy zakładają pełną indywidualizację dziecięcych pokoi.

Dostępna obecnie na polskim rynku oferta mebli dla dzieci i młodzieży niewiele ma wspólnego z propozycjami producentów, które można było kupić jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Jest ona i bogatsza, i bardziej ciekawa – i to pod wszelkimi względami – wzornictwa, kolorystyki, funkcjonalności zastosowanych rozwiązań, a także kwestii bezpieczeństwa i dostosowania do potrzeb maluchów. 

Stworzenie idealnych mebli dla młodzieży jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla projektanta. Często zmieniające się gusta i potrzeby dziewcząt oraz chłopców sprawiają, że podczas procesu tworzenia trzeba brać pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Dlatego przy planowaniu najnowszej kolekcji mebli młodzieżowych zaprosiliśmy do współpracy nastolatków. – mówi Anna Gołębicka, dyrektor marketingu w firmie Paged Meble.

Przykładem linii tworzonej z uwzględnieniem opinii maluchów może być system „Young Users” firmy Meble Vox. W powołanym do jego projektowania multidyscyplinarnym zespole pracowali psychologowie, socjologowie, etnografowie, pedagodzy, projektanci, technologowie a także rodzice, młodzież i dzieci. Podczas projektowania uwzględniono m.in. wyniki badań psychologicznych i etnograficznych dotyczących stylu życia młodych ludzi – sposobu spędzania wolnego czasu, pracy w domu, nauki i zabawy. Wszystko po to, by meble były idealnie dostosowane do potrzeb małych użytkowników. 

Po pierwsze – funkcjonalność

Aspektem absolutnie najistotniejszym w przypadku mebli dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest ich multifunkcjonalność. Meble te, oprócz swoich podstawowych funkcji użytkowych, spełniają bowiem również wiele innych ról. Stanowią swoiste wypełnienie świata maluchów – tworząc przyjazne otoczenie sprzyjające i stymulujące ich rozwój, są światem zabaw i nauki, a w późniejszym, młodzieńczym wieku, stają się środkiem wyrazu osobowości mieszkańca takiego pokoju. Mało tego. Meble w pokoju dziecięcym są też często nie tylko ozdobą, ale również narzędziem o jasno określonych, niekiedy licznych funkcjach.

Łóżeczka z naszej kolekcji mogą pełnić rolę kołyski, wprawianej w ruch przez rodziców lub samego malucha, z opcją blokady ruchu oraz z opcją ustawiania podłogi w trzech wysokościach, zaś obrotowy przewijak na komodzie umożliwia dostęp do leżącego na nim dziecka wzdłuż krótkiego i długiego boku komody. – mówi Monika Jania z firmy Meble Vox.

Multifunkcjonalność przejawia się również w wyposażaniu mebli w rozwiązania pozytywnie wpływające na rozwój dzieci. Meble dla dzieci powinny być zaprojektowane i stworzone tak, by stymulować wszystkie zmysły najmłodszych – wzroku, słuchu i dotyku, np. poprzez kontrastowe kolory i nietypowe kształty uchwytów, stukające i trykające szczebelki w łóżeczku czy zróżnicowaną fakturę wykorzystanych materiałów. Interesującym rozwiązaniem wzorniczym jest przedstawienie uchwytów szafy w formie oczu, a całej bryły mebla jako postaci. Ciekawe jest też takie zaprojektowanie ruchomych elementów mebla, by umożliwić naśladowanie wyrażania emocji (radości, smutku, zdziwienia) np. poprzez przekręcanie uchwytów szafy.

Równie istotne, szczególnie jeśli chodzi o meble dla najmłodszych, jest ich przystosowanie do potrzeb… rodziców. Meble dla niemowląt muszą gwarantować wygodę podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych np. zmiany pieluszek. Dlatego tak ceniona i poszukiwana jest opcja dostosowywania wysokości komody z przewijakiem (lub wyboru jednego z modeli o różnych rozmiarach) do wysokości użytkownika np. mamy, która przy przewijaku nierzadko spędza sporą część dnia.

Rodzice coraz częściej od razu kupują kilka dopasowanych do siebie mebli tak, by tworzyły zgrany komplet. Najprostszym zestawem dla maluszka jest łóżeczko, komoda z przewijakiem, szafa i regał. Taki zakup zapewnia rodzicom komfort użytkowania i – co również istotne – bardzo ładnie prezentuje się w pokoiku dziecka. – mówi Michał Błaszak, brand manager marki Pinio, należącej do firmy Drewnostyl.

Po drugie – stosowne do wieku

Jeszcze jednym przejawem funkcjonalności mebli dla dzieci i młodzieży jest możliwość ich szybkiego dostosowywania do rozwoju i nowych umiejętności dziecka. Przykładem mogą być takie rozwiązania i funkcje jak: szybki demontaż przewijaka z komody albo płozów z łóżeczka, regulowana wysokość półek, możliwość montowania w skrzydle drzwi szafy tablicy, na której maluch może uczyć się pisać i malować, nakładki służące zabawie i nauce np. warcaby i inne gry planszowe, plan zajęć, zegar i wiele innych.

Po trzecie – atrakcyjny wygląd

Estetyka i atrakcyjne wzornictwo mebli przeznaczonych do pokoi dziecięcych są równie istotne jak kwestie praktyczne. Analizując pod tym względem dostępne propozycje, nietrudno dojść do wniosku, że projektanci i producenci świetnie zdają sobie sprawę z tego faktu. Pod względem wzorniczym meble dla dzieci różnią się bowiem od kolekcji przeznaczonych do „pokoi dorosłych” niemal wszystkim – linią, kolorystyką jak również szeregiem pomniejszych rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo jak np. kształt szuflad i uchwytów. Projektanci unikają ostrych krawędzi, wystających uchwytów, niestabilnych elementów czy szczelin, gdzie maluch mógłby zaklinować rączkę lub nóżkę.

Drugim elementem odróżniającym w sposób bardzo widoczny kolekcje dla dzieci jest ich kolorystyka. Zazwyczaj uzależniona jest ona od płci dziecka, nawet gdy chodzi o noworodka – inne kolory producenci proponują dziewczynkom, a inne – chłopcom.

Jeśli chodzi o nasze propozycje, o ile w kolekcjach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci królują kolory: żółty, niebieski, zielony i domieszka białego, tak dla młodzieży przeznaczyliśmy meble w barwach: bieli, czerni, granatu, pomarańczy – dodaje Monika Szelachowska z IKEA.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także