Pomysłowe urządzenie pokoju młodzieżowego to prawdziwe wyzwanie. Fot. IKEA

 • Autor: Katarzyna Hryniewicka
 • 27 gru 2013 18:01

Pokój dla dziecka - jak go zaprojektować

Projektowanie mebli dla dzieci nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. A to dlatego, że aktualne trendy zakładają pełną indywidualizację dziecięcych pokoi.

Dostępna obecnie na polskim rynku oferta mebli dla dzieci i młodzieży niewiele ma wspólnego z propozycjami producentów, które można było kupić jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Jest ona i bogatsza, i bardziej ciekawa – i to pod wszelkimi względami – wzornictwa, kolorystyki, funkcjonalności zastosowanych rozwiązań, a także kwestii bezpieczeństwa i dostosowania do potrzeb maluchów. 

Stworzenie idealnych mebli dla młodzieży jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla projektanta. Często zmieniające się gusta i potrzeby dziewcząt oraz chłopców sprawiają, że podczas procesu tworzenia trzeba brać pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Dlatego przy planowaniu najnowszej kolekcji mebli młodzieżowych zaprosiliśmy do współpracy nastolatków. – mówi Anna Gołębicka, dyrektor marketingu w firmie Paged Meble.

Przykładem linii tworzonej z uwzględnieniem opinii maluchów może być system „Young Users” firmy Meble Vox. W powołanym do jego projektowania multidyscyplinarnym zespole pracowali psychologowie, socjologowie, etnografowie, pedagodzy, projektanci, technologowie a także rodzice, młodzież i dzieci. Podczas projektowania uwzględniono m.in. wyniki badań psychologicznych i etnograficznych dotyczących stylu życia młodych ludzi – sposobu spędzania wolnego czasu, pracy w domu, nauki i zabawy. Wszystko po to, by meble były idealnie dostosowane do potrzeb małych użytkowników. 

Po pierwsze – funkcjonalność

Aspektem absolutnie najistotniejszym w przypadku mebli dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest ich multifunkcjonalność. Meble te, oprócz swoich podstawowych funkcji użytkowych, spełniają bowiem również wiele innych ról. Stanowią swoiste wypełnienie świata maluchów – tworząc przyjazne otoczenie sprzyjające i stymulujące ich rozwój, są światem zabaw i nauki, a w późniejszym, młodzieńczym wieku, stają się środkiem wyrazu osobowości mieszkańca takiego pokoju. Mało tego. Meble w pokoju dziecięcym są też często nie tylko ozdobą, ale również narzędziem o jasno określonych, niekiedy licznych funkcjach.

Łóżeczka z naszej kolekcji mogą pełnić rolę kołyski, wprawianej w ruch przez rodziców lub samego malucha, z opcją blokady ruchu oraz z opcją ustawiania podłogi w trzech wysokościach, zaś obrotowy przewijak na komodzie umożliwia dostęp do leżącego na nim dziecka wzdłuż krótkiego i długiego boku komody. – mówi Monika Jania z firmy Meble Vox.

Multifunkcjonalność przejawia się również w wyposażaniu mebli w rozwiązania pozytywnie wpływające na rozwój dzieci. Meble dla dzieci powinny być zaprojektowane i stworzone tak, by stymulować wszystkie zmysły najmłodszych – wzroku, słuchu i dotyku, np. poprzez kontrastowe kolory i nietypowe kształty uchwytów, stukające i trykające szczebelki w łóżeczku czy zróżnicowaną fakturę wykorzystanych materiałów. Interesującym rozwiązaniem wzorniczym jest przedstawienie uchwytów szafy w formie oczu, a całej bryły mebla jako postaci. Ciekawe jest też takie zaprojektowanie ruchomych elementów mebla, by umożliwić naśladowanie wyrażania emocji (radości, smutku, zdziwienia) np. poprzez przekręcanie uchwytów szafy.


WASZE KOMENTARZE (4) + DODAJ KOMENTARZ

  • Tamara Tych, 2017-08-13 12:27:36
  Oj można kupić piękne meble i to typowo dziecięce. My urządzamy teraz pokój dla naszego szkraba i udało się znaleźć fajne w jagodowymkocie niby proste, ale aż się oczy same uśmiechają na ich widok. Idealnie dopasowane kolory i ta funkcjonalność. Przy wyborze łóżeczka zdecydowaliśmy się co prawda na droższe, ale potem jak synek już z niego wyrośnie to zrobi się z niego normalne łóżko a z przewijaka będzie szafeczka nocna i co czy to nie jest jednak oszczędnośc i ta wspomniana funkcjonalność. Pewnie, że jest, jak się chce to można zrobić coś fajnego.
  • darstol, 2016-03-01 21:39:08
  ponad 200 zdjęć ciekawych projektów na facebook/łóżka na antresoli
  • Edzia, 2016-02-29 09:34:50
  Piękne wnętrze dla młodego chłopca , piękno , klasyka ,czystość super. Fajnie by się wkomponował by się fotel biurowy Florida z KD COLLECTION . klasyka , i nowoczesność w jednym miejscu.
  • PAULA, 2016-02-29 09:22:36
  Uwielbiam takie rozwiązania , sama zawsze doradzam znajomym , jak mają co urządzić. Ponieważ zawsze szukam nie typowych rozwiązań. Ostatnio koleżanka remoncik dzieciaczką robiła i ja znalazłam dla łobuzów świetne łóżko Basia - z KD COLLECTION , gorąco polecam.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce