Meble.com.pl - komfort na miarę

Pieczywo można przechowywać w szufladzie zamiast w tradycyjnym chlebaku. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym. Fot. Häfele

Przechowywanie w kuchni. Sposoby na niemarnowanie jedzenia

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 25 kwi 2017 14:22 (aktualizacja: 26 kwi 2017 09:36)

Robienie zapasów z głową to jedno, zaś odpowiednie przechowywanie żywności to drugie. Gdzie i w jaki sposób schować je w kuchennych zakamarkach, aby na długo zachowały świeżość? Podpowiadamy...

Gromadzenie zapasów to nic złego, ważne jednak jest, aby w większych ilościach kupować te produkty, które mają długo termin przydatności do spożycia, a te z krótkim terminem odpowiednio przechowywać. Zapasy bowiem pozwolą nam przygotowywać szybkie posiłki, nawet wtedy, kiedy nie mamy czasu wyskoczyć po zakupy.

Po pierwsze technika

Niestety w niewielu mieszkaniach jest naprawdę dużo miejsca na przechowywanie zapasów. Dlatego już projektując kuchnię, warto ją tak zaplanować, aby potrzebne produkty mogły być odpowiednio poukładane i były dostępne w każdej chwili, bez konieczności przestawiania lub wyciągania innych zgromadzonych artykułów. Niezwykle pomocne są w tym wypadku szafki typu cargo. - Podczas otwierania tylne półki przesuwają się do przodu, podczas gdy pozostałe zamontowane są na skrzydle szafki. Dzięki temu zyskujemy ogromną pojemność, a wszystko, co przechowujemy w środku jest dostępne na wyciągnięcie ręki – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w Häfele. Idealnym miejscem na zapasy są też wysuwane szafki z pojemnymi koszami, w których można przechowywać większe ilości produktów spożywczych. - Nawet, gdy są całkowicie obciążone, otwiera się je płynnym i lekkim ruchem – tłumaczy Jakub Malinowski. Doskonałe na przechowywanie zapasów są szuflady Moovit MX, które posiadają potężny udźwig. Są one wyposażone w prowadnice Matrix z hamulcem siły zamykania. Zachowują sztywność przy pełnym wysuwie i nawet dużym obciążeniu. Dzięki temu można w nich przechowywać nawet ciężkie rzeczy i z łatwością po nie sięgać.     

Trzymaj w zapasie to, co lubisz jeść

Jedną z głównych zasad dotyczących zapasów jest: „jedz to, co masz w zapasie, trzymaj w zapasie to, co jadasz”. Dlatego robiąc większe zakupy warto kupić to, co naprawdę nam smakuje i z czego korzystamy najczęściej. Natomiast nie ma sensu kupować kilku czy kilkunastu sztuk jakiejś nowości albo produktów marek, których nie znamy lub często zmieniamy. W tym wypadku trzeba zachować zdrowy rozsądek. Wśród produktów, które zawsze warto trzymać w swojej kuchni, na pewno są wszystkie produkty sypkie m.in. mąka, cukier, sól, ryż, kasze i makarony. Przydatne mogą być również warzywa, mięso lub ryby w puszkach. Na ich bazie zawsze zrobimy wartościowy posiłek, nawet jeśli akurat wpadną do nas niezapowiedziani goście. Z pewnością dobrze jest mieć też małe co nieco w naszej zamrażarce. Tu na pewno warto przechowywać nie tylko to, co zostało nam z ostatnich posiłków, ale również mrożone warzywa lub mięso. Panie domu na pewno uznają za niezwykle przydatne mrożenie większej ilości posiekanego koperku lub natki pietruszki. Zwykle przydają się one do gotowania codziennych obiadów. Do zapasów na pewno zaliczymy również weki, które przygotowujemy latem i wczesną jesienią. Różnego rodzaju kompoty, konfitury czy warzywa przechowywane w słoikach, nie tylko są miłym wspomnieniem ciepłych miesięcy, ale również przydają się nam do codziennych posiłków.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA