Meble.com.pl - komfort na miarę

Kuchnia z wyspą to doskonałe rozwiązanie do dużych otwartych przestrzeni. Warto ją jednak urządzić w podobnej konwencji, w której jest salon, aby całe pomieszczenie było spójne. Projekt: Maciejka Peszyńska-Drews. Fot. Bartosz Jarosz

Przestronna kuchnia. Tak ją ślicznie urządzisz na dużej przestrzeni!

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 09 lip 2015 10:18 (aktualizacja: 10 lip 2015 08:22)

Im więcej przestrzeni, tym również więcej pomysłów na jej aranżację. Jak urządzić dużą kuchnię, aby była piękna i funkcjonalna? Zobaczcie najlepsze propozycje z polskich domów...

Przestronna kuchnia, to wielka radość, ale też ogromne wyzwanie. Niby mamy miejsce na wszystko, ale jak je urządzić, abyśmy nie chodzili po nim za dużo i by przy tym wszystkim kuchnia wyglądała modnie? Bardzo prosto! Wystarczy pamiętać o zachowaniu kolejności stref kuchennych. 

Strefy, czyli inaczej mapa kuchennej ergonomii, pozwalają nam na swobodne poruszanie się po kuchni podczas przygotowywania posiłków, w odpowiedniej kolejności. Pierwszą z nich jest strefa zapasów. Aby przygotować jedzenie, najpierw musimy sięgnąć do szafek z suchą żywnością, jak również do lodówki. Dlatego ciąg szafek, blatu i sprzętów AGD powinien się zaczynać od nich. Po niej następuje strefa zmywania. Warzywa, owoce czy mięso musimy oczyścić, zanim poddamy je obróbce. Kiedy to zrobimy trafią one do strefy przygotowywania, czyli na blat i deskę do krojenia. Warto pomiędzy zlewozmywakiem, kuchenką pozostawić sporą ilość wolnego blatu. Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie przyjemniejsze. Analogicznie, za strefą przygotowywania jest strefa pieczenia i gotowania. Nie trudno się domyślić, że w tym miejscu powinniśmy zamontować płytę grzejną, piekarnik czy mikrofalę. W międzyczasie, mamy jeszcze strefę przechowywania, gdzie znajdziemy wszelkiego rodzaju noże, talerze, sita, tarki i tym podobne, których potrzebujemy do pracy w kuchni. 

Zachowanie tego podziału pozwoli nam na bezproblemową pracę w kuchni, zniweluje ilość przemierzanych kroków, jak również spowoduje, że aranżacja kuchni będzie spójna i harmonijna. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA