Meble.com.pl - komfort na miarę

Piękny kredens będzie się dobrze prezentował zarówno w salonie jak i w jadalni. Fot. Meble Taranko

Rodowe kryształy przechowuj w witrynie

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 17 lut 2014 06:21 (aktualizacja: 20 sty 2014 10:40)

Piękne przedmioty codziennego użytku, jak porcelana, srebra, kryształowe wazony wymagają wyjątkowego przechowywania.

Witryny, czyli częściowo przeszklone szafy i szafki stawiano kiedyś wyłącznie w tzw. pokojach kredensowych. Pomieszczenia te służyły do przygotowywania potraw zanim poda je się na stół, zaś w witrynach przechowywało się naczynia i serwisy obiadowe oraz wszelkie przybory stołowe. Dziś ich przeznaczenie się niewiele zmieniło, jednak nie ukrywamy już tych wyjątkowych mebli w specjalnych pomieszczeniach, a coraz częściej stoją one dumnie w jadalniach, kuchniach, a nawet w salonie.

Obecnie słowo „serwantka” nie każdemu może być znane, jednak nasze babcie na pewno doskonale wiedzą co to za przedmiot. Pierwotnie, w okresie rokoka, był to niewielki stoliczek, który służył do przechowywania na nim potraw. Jego nazwa wywodzi się z języka francuskiego, bowiem servante oznacza serwis lub zastawę stołową. Serwantka w późniejszym okresie ewaluowała do wolno stojącej szafki oszklonej z trzech stron, zaś tylna ścianka wypełniona była lustrem, które dawało efekt przestrzenności wewnątrz mebla. Dzięki lustrzanemu odbiciu mebel zdawał się być większy niż w rzeczywistości, a jego zawartość pokaźniejsza. Dzięki zamkniętej przestrzeni zabezpieczała także zastawę stołową przed kurzem.

Ciekawym meblem utrzymanym w stylistyce klasycznej serwantki są witryny z kolekcji „Zefir” producenta Meble Taranko. Piękne, gięte fronty oraz kolumnowa budowa mebla wraz z dużymi, przejrzystymi taflami szkła sprawiają wrażenie doskonałej wystawy dla porcelany czy srebra. Równie ciekawy, klasyczny model witryny znajdziemy w ofercie firmy Klose w kolekcji mebli „Rafael”. Dostępne w trzech ciepłych odcieniach drewna czereśni: wenge, orzech oraz czereśnia wenecka. Kolekcja niezwykle elegancka, dekorowana zdobieniami w postaci delikatnych frezów oraz wytwornymi uchwytami w kolorze starego złota. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA