Kuchnia "Safari" firmy Stolkar. Fot. Stolkar

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 27 gru 2013 18:01

Różne oblicza, jedno wnętrze

Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję urządzać dom, lub mieszkanie na pewno stanął przed dylematem jakie meble wybrać – klasyczne, czy może raczej nowoczesne? Pytanie to zadają sobie również producenci i dystrybutorzy mebli, którzy próbują trafić w upodobania klientów.

Trendy te charakteryzują się skrajnie różnią stylistyką tworzącą kompletnie odmienne atmosfery i wrażenia. Jedna spokojna, stonowana, przywodzi na myśl urok zamożnych, wygodnych domów na sielskiej angielskiej prowincji, druga – znacznie surowsza w wyrazie, na wskroś pragmatyczna i niemal sterylnie czysta jest swoistym połączeniem nut industrialnych ocieplonych urokiem młodości i świeżości. Różnicę tę widać zwłaszcza w przypadku kuchni – stanowi ona bowiem przestrzeń wyjątkową, wymagającą skrojenia na miarę konkretnego użytkownika.

Oblicze klasyczne

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy cech klasycznych kolekcji mebli kuchennych jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. W stylistyce tej od lat niezmiennie królują solidne bryły, wykonane z naturalnego drewna, często frezowane albo nawet rzeźbione.

Coraz bardziej wymagający klienci chętnie sięgają po meble wykonane z wysokogatunkowych laminatów, płyty MDF, w okleinie naturalnej lub w 100% z drewna dębu, orzecha, czy olchy. Najwięcej zwolenników ma jak zwykle klasyczne, proste wzornictwo w wielu odmianach i szlachetnych, ciepłych barwach czereśni i brązów. – mówi Edyta Siewier, kierownik ds. sprzedaży Mebin Import-Export.

Wśród stosowanych najczęściej barw przeważają te imitujące naturalne, ciepłe drewno – wiśni, czereśni, dębu, a także odcienie miedzi, złamanej bieli, kremy, beże i brązy. Uzupełniane są one złoceniami, mosiądzem i patyną. Nieodzownym elementem dekoracyjnym kolekcji mebli klasycznych jest duża liczba akcesoriów i drobiazgów budujących atmosferę przytulności i iście domowego ciepła. 

Osoby wybierające kuchnie w tym stylu często decydują się na witryny w szafkach wiszących. Chętnie projektują sobie również kredensy. Takie rozwiązania podkreślają charakter kuchni. Znacznie częściej niż w meblach nowoczesnych pojawiają się tu relingi na ścianie z różnego rodzaju koszyczkami, haczykami, na których można zawiesić dekoracyjne drobiazgi. Coraz popularniejsze jest też urządzanie kuchni w stylu tradycyjnym z dodatkami ze stali nierdzewnej, by stworzyć bardziej miejski klimat. – mówi Monika Szelachowska z IKEA.

Oblicze nowoczesne

Styl nowoczesny zakłada wykorzystanie materiałów znacznie odbiegających od drewna, przez całe lata kojarzącego się z meblami kuchennymi. Nie brakuje tu nierdzewnej stali, plastiku i szkła, a także materiałów jeszcze surowszych.

Do kuchni wkradają się materiały częściej spotykane w fabrycznej hali niż w domu. Formatki ścienne imitują zardzewiałą blachę, blat jakby żywcem wycięty z betonu czy uchwyty wykonane ze szkła powoli przestają szokować. – mówi Maciej Seroka, Layman.

Wrażenie to pogłębiają kształty i rozmiary brył mebli. W kolekcjach tego nurtu dominuje prostota, czy wręcz minimalizm. Surowe geometryczne formy pozbawione są elementów zdobniczych tak charakterystycznych dla mebli stylizowanych. Jednolite płaszczyzny blatów i frontów, nie są urozmaicone nawet uchwytami. Jedynym elementem je zdobiącym jest wzór forniru, lub grafika, a także sposób wykończenia – nierzadko fronty są wykonywane na wysoki połysk.

Ważną rolę w stylistyce nowoczesnej odgrywa kolor mebli. Paleta stosowanych barw jest szeroka. Jeden z nurtów zakłada wykorzystywanie eleganckich, transparentnych szarości, różnych odcieni bieli i czerni, natomiast drugi – zupełnie przeciwstawny dopuszcza żonglowanie i zabawę wszystkimi odcieniami tęczy – im odważniejszymi i bardziej nasyconymi tym lepiej!

Złoty środek

Projektanci mebli, niezależnie od stylistyki, tworząc koncepcje wnętrz, biorą pod uwagę ich funkcjonalność i ergonomię. Mowa tu przede wszystkim o zasadzie trójkąta roboczego, usprawniającego poruszanie się po kuchni, ale nie tylko. Elementem wspólnym dla mebli z krańcowo różnych stylistyk wzorniczych nad wyraz często okazuje się być... ich wnętrze! Ani klienci ceniący spokój i harmonię mebli klasycznych, ani tym bardziej entuzjaści brył nowoczesnych nie mają zamiaru rezygnować ze zdobyczy techniki wydatnie ułatwiających przyrządzanie posiłków i codzienną pracę w kuchni. Dlatego też i jedne, i drugie meblowe kolekcje pełnymi garściami czerpią z ofert producentów systemów akcesoryjnych. A te w ostatnich latach są coraz bogatsze i bardziej zaawansowane technologicznie. We współczesnych kuchniach znaleźć więc można m.in.: systemy bezpiecznego i cichego zamykania szafek (obejmujące ponadto zawiasy ze zintegrowanym systemem domykania, czujnik ruchu i samoczyszczące prowadnice), wkłady do szuflad, zamontowane w zlewozmywaku rozdrabniacze do resztek, półki obrotowe, relingi, kosze, cargo i wiele innych.

Inna wspólna cecha klasycznych i na wskroś awangardowych kolekcji mebli wynika ze zmiany postrzegania samego wnętrza kuchennego i jego pozycji w domu. Bo kuchnia przestaje być przestrzenią jednoznaczną. Coraz częściej „wychodzi na salony”, przenika się z nimi, stając się nie tyle miejscem przygotowania posiłków, ale prawdziwym centrum domu.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce