Meble.com.pl - komfort na miarę

Ruch, praca, przestrzeń

  • Autor: ap
  • 27 gru 2013 18:00 (aktualizacja: 28 wrz 2012 00:00)

Na rynku dostępne są różne innowacyjne mechanizmy i systemy podwyższające funkcjonalność kuchennych szafek górnych. Rozwiązania te mają na celu jak najlepsze dostosowanie mebli do potrzeb użytkowników, a także zminimalizowanie wysiłku związanego z ich użytkowaniem.

W ostatnich latach doszło do wielu małych rewolucji w technice okuć meblowych – także tych przeznaczonych do mebli kuchennych. Jeszcze kilka lat temu standardem w szafkach wiszących były zawiasy. Dziś – zdaniem producentów mebli – coraz więcej uwagi poświęca się mechanizmom bardziej zaawansowanym technicznie, tj. podnośnikom przeznaczonym do klap jedno- i dwuczęściowych, także tych wspomaganych elektronicznie, bądź też systemom organizacji przestrzeni wewnętrznej. Dzięki nim praca w kuchni stała się nie tylko lżejsza i przyjemniejsza – ich estetyka, zmniejszone gabaryty, aspekty funkcjonalne pozwalają także na realizację najśmielszych wizji designerskich.

Komfortowe otwieranie

Do tego typu rozwiązań można zaliczyć podnośniki do klap szafek górnych. Fronty klapowe są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym przy projektowaniu kuchni. Już od dłuższego czasu panuje moda na wyposażenie mebli kuchennych w funkcjonalne szerokie szuflady w zabudowie dolnej. Pod względem stylistycznym doskonale harmonizują z nimi długie, niskie szafki górne tworzące układ horyzontalny. 

Dostępne w ofercie rozwiązania z zakresu okuć do klap przystosowane są do niemal każdej wielkości frontów. Systemy okuć montuje się wewnątrz szafek i maskuje osłonami, a te najnowocześniejsze charakteryzują się niewielką głębokością montażową, zajmują mało miejsca, dzięki czemu w szafkach pozostaje więcej miejsca na przechowywane przedmioty. Posiadają wiele zalet, jednak kluczową kwestię w przypadku tych produktów stanowi sposób otwierania frontu w stosunku do korpusu szafki. System składano-uchylny, nazywany też mechanizmem łamanym do drzwiczek dzielonych, otwiera górny front prostopadle do wieńca górnego szafki, a front dolny układa się najpierw równolegle do korpusu szafki.

Wśród dostawców akcesoriów do podnoszenia klap kuchennych warto wymienić firmę Blum. W ofercie producenta dostępne są 4 typy podnośników. System „Aventos” pozwala na konstrukcję frontu uchylno-składanego, uchylno-nachodzącego oraz frontu podnoszonego równolegle do góry nad korpusem.

Firma Häfele natomiast oferuje podnośniki „Free Standard”, „Free Mini” (do frontów do 5 kg), „E-Verso” (wspomagane elektrycznie) pozwalające tworzyć różnorodne aranżacje szafek, w których można zastosować kilka sposobów zamykania i otwierania. Fronty mogą być otwierane w górę pod kątem 100o oraz pionowo równolegle do korpusu szafki; z kolei fronty dwuczęściowe – w górę oraz nad szafką górną do tyłu.

W kategorii podnośników firmy GTV prym wiedzie dobrze znany na rynku podnośnik z systemem cichego domyku „Elan”, a także podnośniki gazowe z serii „MoveUP” dostępne w nietypowych jak na podnośniki kolorach: czarnym i białym. Ciekawy design charakteryzuje także podnośniki gazowo-olejowe proponowane przez firmę TCo. Serię „Kraby” zaprojektowano z myślą o montażu przy pomocy standardowych narzędzi.

Wygoda przede wszystkim

Obserwując ofertę produktową można powiedzieć, iż kuchnia staje się coraz bardziej komfortowa i spełnia wymogi ergonomii, w pełnym tego słowa znaczeniu. Służy człowiekowi, a nie jak to dawniej bywało – odwrotnie. Wynika to z faktu, iż w kuchni spędzamy coraz więcej czasu, przez co jest ona postrzegana nie tylko jako miejsce przygotowania posiłków, ale też jako miejsce towarzyskich spotkań, czy zabaw dzieci, co szczególnie podkreśla wagę jej designu. W tym kontekście nie do przecenienia jest wygoda w manipulowaniu frontem. Drzwi otwiera się i zamyka bez wysiłku, bezgłośnie, a nawet wyjątkowo ciężki front zatrzymuje się na dowolnym poziomie. Komfort ten zapewniają zintegrowane w system moduły cichego domykania, takie jak „Blumotion” (Blum), „Silent System” (Hettich), „Smove” (Salice), „Soft and Silent” (Häfele), które oprócz amortyzowania frontu, zapewniają samoczynne domykanie drzwiczek. Kolejnym rozwiązaniem radykalnie zmieniającym wygląd i użytkowanie szafek wiszących w kuchniach jest zastosowanie techniki pozwalającej na otwieranie i zamykanie frontu za pomocą pilota. Takie innowacyjne rozwiązanie dostępne jest w ofercie firmy Peka (system „Huwilift” E-Senso, E-Verso, E-Strato). System zatrzymuje klapę automatycznie, jeśli napotka przeszkodę.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA