Chesterfield firmy Gawin Meble – udane połączenie klasycznej formy i zaskakującego koloru. Fot. Gawin Meble

Chesterfield firmy Gawin Meble – udane połączenie klasycznej formy i zaskakującego koloru. Fot. Gawin Meble

  • Autor: mg
  • 29 sie 2017 14:50 (aktualizacja: 30 sie 2017 10:36)

Sofy i fotele Chesterfield - historia kultowych mebli

Historia kanap i foteli Chesterfield sięga końca XVIII wieku. To właśnie wówczas pojawiły się eleganckie meble, które stały się synonimem luksusu. Obecnie, wbrew pozorom, równie dobrze wpisują się one w klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje.

Małe sofy. Zobacz perełki włoskiego stylu

Opinie na temat pochodzenia nazwy tego typu mebli i początków ich historii są różne. Jedni wywodzą je od od nazwy miasta znajdującego się w hrabstwie Derbyshire. Inni zaś przekonują, że wszystko zaczęło się od hrabiego Chesterfieldu Philipa Dormera Stanhope'a, który zażyczył sobie siedziska godnego gentlemana, czyli umożliwiającego komfortowy wypoczynek przy zachowaniu prostej, a przez to dostojnej postawy. Właśnie w ten sposób ponoć narodziły się sofy zwane chesterfieldami. Początkowo były one wykonywane z naturalnych skór. Dopiero w XX wieku zastąpiono je tekstyliami.

Początkowo kanapy typu chesterfield były stałym elementem wyposażenia wnętrz epoki wiktoriańskiej. Chętnie sięgali po nie arystokraci i wysocy urzędnicy. Jednak obecnie nie są one przypisane wyłącznie do stylu angielskiego lub kolonialnego. Równie dobrze sprawdzają się we wnętrzach stylizowanych, jak i na wskroś nowoczesnych, stanowiąc w salonie niebanalny element dekoracyjny.

Wyraziste, wszechobecne pikowania i masywne, wywinięte na zewnątrz podłokietniki to najbardziej charakterystyczne cechy tego typu mebli. Dochodzą do tego masywna bryła i niskie siedzisko. Zwykle występują w wersji dwuosobowej, choć są też i większe. Nowoczesne wersje sof chesterfield mają nieco uproszczone bryły i zredukowane zdobienia. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce