Meble.com.pl - komfort na miarę

Na spiżarnię można zaadaptować wnękę w kuchni. Na zdjęciu propozycja marki Komandor. Fot. Komandor

Spiżarnia w kuchni - sprytne i pomysłowe rozwiązania

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 14 lip 2014 12:08

Puszki, butelki, przetwory, ale również sprzęt AGD...Jak wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania, zwłaszcza jeśli kuchnia nie jest imponujących rozmiarów? Jest na to rozwiązanie...

Dawniej spiżarnia pełniła jedną ważną rolę – umożliwiała przechowywanie produktów spożywczych w temperaturze niższej niż otoczenie. Na przestrzeni lat rola spiżarni uległa znacznej modyfikacji. Obecnie jest to nie tylko miejsce idealne do przechowywania produktów spożywczych, ale też do magazynowania sprzętów gospodarstwa domowego.  

Gdzie najlepiej umieścić spiżarnię? Ci, którzy dysponują dużymi, otwartymi kuchniami – mogą wykorzystać w tym celu małe wnęki lub komórki i ukryć je za drzwiami przesuwnymi. Jeśli jesteśmy zmuszeni do maksymalnego wykorzystania niewielkich gabarytowo pomieszczeń kuchennych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokiej szafki gospodarczej i wyposażyć ją w tzw. wysokie cargo. 

Dokonując wyboru odpowiedniego systemu cargo należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów od których zależy czy dany mebel sprosta pełnieniu funkcji domowej spiżarni. Po pierwsze zapasy zajmują sporo miejsca. Nie dość, że mają one duże gabaryty, to też sporo ważą. Dlatego szuflady i systemy cargo muszą gwarantować odpowiednio duży maksymalny udźwig. Na rynku dostępne są systemy z wieloma wysuwnymi i obrotowymi półkami, których wysokość można regulować. Produkty te mogą być też porządkowane za pomocą specjalnych wkładek, mat antypoślizgowych, ograniczników, czy dodatkowych wysuwanych półeczek.  Do innych zalet wyciągów należą ponadto: możliwość pełnego wysuwu, obracania w lewo i w prawo, wysoka ładowność, wspomaganie płynnego otwierania czy też system cichego domyku. 

Nie każda kuchnia daje możliwość takiego zaaranżowania przestrzeni, aby dało się ulokować w niej wysokie cargo. Czasem domowe przedmioty dużo wygodniej jest przechowywać w wydzielonym pomieszczeniu lub też specjalnie zaaranżowanej wnęce. Zagłębienie warto zabudować szafami z drzwiami przesuwnymi uchylnymi lub składanymi. W płytkich wnękach można wykorzystać przykładowo otwarte zabudowy w systemie kolumnowym.

Drzwi uchylne najczęściej stosuje się w zabudowach wąskich wnęk o szerokości nie przekraczającej 800 mm. Rozsuwany system drzwi nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, ponieważ skrzydło drzwiowe przesuwa się po prowadnicy na bok. Dobrym rozwiązaniem są też drzwi składane, w których każde ze skrzydeł może być rozsuwane na boki.

Wnętrze spiżarnianej wnęki należy zaprojektować, tak by można było znaleźć tam przestrzeń nie tylko na produkty spożywcze, ale też na rzadko używane garnki, sprzęty kuchenne typu robot kuchenny, toster czy wiaderko i choćby kij od mopa. Półki można zagospodarować w systemie kolumnowym lub rurowym. Oba rozwiązania dają możliwość dostosowania długości, głębokości i wysokości półek do swoich potrzeb. Uzupełnieniem półek mogą być funkcjonalne wysuwane ażurowe kosze. 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA