Meble.com.pl - komfort na miarę

Wysoka zabudowa pozwala na przechowywania dużej ilości suchej żywności, szczególnie, jeśli wyposażymy je w wygodne, wysuwane w całości systemy cargo. Może służyć jako spiżarka. Projekt: Agnieszka Hajdas-Obajtek. Fot. Bartosz Jarosz

Spiżarnia w kuchni. Ty też możesz ją mieć!

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 11 sty 2017 08:01

Narzekamy na brak miejsca w kuchni, często jednak problemem jest złe wykorzystanie dostępnej zabudowy. Jak wygospodarować sobie więcej miejsca w kuchni? Podpowiadamy...

- Niewielu z nas może pozwolić sobie na posiadanie osobnej spiżarni, w której bez problemu będziemy przechowywać nawet spore zapasy żywności. Z kolei zabudowa kuchenna ma ograniczoną powierzchnię i nie można jej eksploatować w nieskończoność, licząc na to, że wszystko jakoś się pomieści. Zawsze jednak możemy się postarać wygospodarować jak najwięcej miejsca - podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka spółki Meblowej KAM z Milejewa. - Skutecznym sposobem są sprawdzone rozwiązania, które pomogą optymalne zagospodarować dostępną przestrzeń a przy okazji uporządkują strefę zapasów.

Pod ręką i dobrze widoczne

Upchnięcie zapasów w zwykłej szafce kuchennej, tylko na chwilę rozwiąże problem. Powróci on w momencie, gdy z takiej szafki będziemy próbowali wyjąć potrzebny nam produkt. Głębokie półki są zazwyczaj źle wykorzystane - z tyłu pozostaje sporo wolnego miejsca, do którego mamy słaby dostęp, wszystko bowiem staramy się umieścić z przodu „pod ręką”. Trudno jest za każdym razem „nurkować” w szafie w poszukiwaniu potrzebnego artykułu, czy – co gorsza – wyjmować całą zawartość półki. Dodatkowo produkty układamy w przypadkowej kolejności, co też nie ułatwia codziennej pracy w kuchni. Dlatego na podręczną spiżarnię najlepiej zagospodarować praktyczne i wygodne wysuwane szafki w postaci cargo.

Dzięki przejrzystemu systemowi koszy od razu widzimy wszystkie umieszczone w nich zapasy, które możemy efektywnie posegregować i mamy pełen dostęp do całej zawartości. Wszystko jest zgromadzone w jednym miejscu, nie marnujemy więc czasu na szukanie produktów w kilku szafkach.

- Zaletą wysuwanych systemów cargo, oprócz tego, że bez problemu sięgniemy nawet do najdalej poukładanych produktów, jest możliwość dostosowania wysokości koszy do artykułów spożywczych, które będziemy w nich przechowywać. Nie tracimy w ten sposób cennej przestrzeni - mówi projektantka. - Poza tym wysuwane kosze cargo możemy zamontować w głębokiej, ale wąskiej szafce, która w innym przypadku pozostałaby zupełnie niezagospodarowana. Dzięki nowoczesnym prowadnicom, na których montowane są kosze cargo, nawet z dużym obciążeniem wysuną się łatwo i delikatnie.    

Zawsze na swoim miejscu

Nawet w dużej i pojemnej szufladzie możemy zmarnować sporo cennego miejsca. Choć są praktyczne i bardzo wygodne w użytkowaniu, nie poradzą sobie z chaotycznie powrzucanymi zapasami żywności, a podczas otwierania możemy być pewni, że otwarta torebka z ryżem czy kartonik z kaszą przewrócą się wysapując swoją zawartość. Aby uniknąć niepotrzebnego bałaganu, warto szuflady wyposażyć w organizery, które ustabilizują przechowywane w nich produkty i zapewnią przejrzystość naszej podręcznej spiżarni.

- To od nas zależy czy wykorzystamy szufladę w sposób optymalny – przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel. - Dlatego szuflady w naszych systemach mebli wyposażamy w praktyczne organizery porządkujące, które pozwolą pogrupować artykuły, ułatwią utrzymanie porządku i zagwarantują nam, że nawet podczas gwałtownego otwarcia szuflady wszystko pozostanie na swoim miejscu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA