Meble.com.pl - komfort na miarę

Stół z kolekcji mebli do jadalni Corino w kolorze naturalnego dębu, firmy Mebin Fot. Archiwum

Stół do salonu i jadalni – różne funkcje i kształty

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 07 marz 2014 07:55 (aktualizacja: 13 marz 2014 08:48)

Stół to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Dzisiejszy rynek oferuje nam stoły o różnym kształcie, stylu, walorach użytkowych.

Kwadratowy czy okrągły? 

Stół do jadalni czy salonu musi być przede wszystkim wygodny. Ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jego rozmiar i dobranie gabarytów pod względem wielkości pomieszczenia. W dużym, przestrzennym salonie, możemy pozwolić sobie na własną inwencję, jeżeli chodzi o wielkość stołu i jego kształt. W małym pomieszczeniu z pewnością lepszy będzie stół okrągły niż prostokątny. Będzie on pasował również do pomieszczeń kwadratowych, wkomponowując się "innością". Stół okrągły będzie z kolei lepszy, ponieważ nikt nie poczuje się urażony z tego powodu, że usadzono go na rogu. Rozmowa przy takim stole jest także wygodniejsza. 

Jeżeli wybierzemy stół z okrągłym blatem, zastanowić się należy także nad opcją stołu na jednej nodze. Trzy lub cztery nóżki podtrzymujące blat to mniejsza wygoda niż jedna centralna podpora, lecz bardziej funkcjonalna ze względu na większą stabilność. Stół stojący na jednej nodze będzie bardziej wywrotny. 

Trochę wymiarów 

Pamiętajmy, by wybrać taki stół, na którym spokojnie umieścimy zastawę rodzinną oraz przynajmniej małą dekorację w jego centralnym punkcie. Minimum, jakie powinien mieć blat naszego stołu to 80 cm, lecz dla większego komfortu warto pokusić się o stół większy nawet o 10, 15, 20 cm. Jedna osoba przy stole zajmuje przeciętnie 60 cm. 

Szukając idealnego stołu, przeanalizować należy wszystkie za i przeciw. Wybór nie jest łatwy, ale ważnym jest aby końcowy efekt w pełni nas zadowalał, a wybrany przez nas stół był funkcjonalny i pięknie się komponował z wnętrzem.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA