Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolekcja "Agori". Zestaw wykonany z naturalnej okleiny oraz litego drewna kauczukowca w kolorze orzechowym. Fot. Agata Meble

Stworzyć senny klimat - sypialnie w ciemnych brązach

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 25 lut 2014 08:21

Ciemne meble nie pasują ponoć do małych pomieszczeń. Jak więc je stosować? Pokazujemy, na przykładzie sypialni, że są to meble piękne, a ich wpływ na gabaryty pomieszczenia może być znikomy.

Na rynku dostępnych jest wiele mebli w ciemnoorzechowej czy czekoladowej barwie. Od pewnego czasu w Polsce dominuje też moda na meble mieszkaniowe w kolorze wenge. Tym mianem określa się nie tylko ciemny kolor wybarwienia, ale jest to także nazwa egzotycznego gatunku drewna.

Jasne meble wymagają większej swobody w aranżacji, a także dużej dozy ekstrawagancji. Ciemne meble nie są aż tak absorbujące. Faktem jest, że nasycone kolory mogą zmniejszać optycznie pomieszczenie. Ta reguła jednak nie zawsze dotyczy mebli, a ponadto, ciemna barwa stosowana w umiarze nie sprawi, że pokój będzie się wydawał mniejszy niż w rzeczywistości.  

Urządzając pomieszczenia znacznie częściej zwraca się uwagę na kolory mebli niż na ich kształt. Tezę tą potwierdza firma IKEA, która w 2011 roku zleciła firmie badawczej IPSOS przeprowadzenie badań w tym zakresie. Ciemne kolory kojarzą się bowiem z rodzinnym ciepłem oraz bezpieczeństwem. Dotyczy to zarówno mebli z naturalnego drewna w nasyconym wybarwieniu, jak i ich substytutów w postaci ciemnych fornirów.

Ciemne wybarwienia, a w szczególności barwa wenge mogą być niebezpieczne dla małych pomieszczeń. Stosowane w nadmiarze, będą je przytłaczały. Dlatego warto zachować powściągliwość stosując meble o ciemnych kolorach. Obecne trendy skłaniają się w stronę jasnych i promiennych barw, jednak pewne jest, że mimo tymczasowej mody ciemne kolory nie znikną z salonów meblowych. Jasne barwy, takie jak biele oraz beże mimo swojej urody, nigdy nie będą tak eleganckie jak ciemne, brązowe kolory.   

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA