Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble w ścianie plus wyspa stworzą wygodną przestrzeń do przygotowania posiłków. Kuchnia Kruppe. Fot. Vigo/Sieć Max Kuchnie

Trendy w kuchni. Zabudowy bez górnych szafek

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 06 wrz 2016 14:22

Moda na minimalistyczne kuchnie bez górnej zabudowy nie mija. Tylko gdzie zmieścić wszystkie naczynia, sprzęty AGD i produkty, gdy się na nią zdecydujemy? Czy taka kuchnia będzie w ogóle praktyczna?

Kuchnia bez górnych szafek to przede wszystkim nowoczesny wygląd. Taka kuchnia robi wrażenie – wygląda lekko, nie przytłacza. Kuchnia wydaje się przestronna i daje większe możliwości aranżacyjne. Meble nie muszą stać przy jednej ścianie – bo 'tak wypada' – sprzęty AGD i szafki możemy dowolnie rozmieścić w całej kuchni. Jedyne co może nas ograniczyć to własna wyobraźnia! Kuchnia bez górnych szafek jest optycznie większa, a jeżeli dodatkowo jest jasna to już w ogóle.

Kuchnia bez szafek – zalety

Kuchnia bez górnych szafek to lepiej oświetlony blat. Jest to ogromny plus dla osób, które często gotują – górne szafki nie ograniczając dostępu światła. Oprócz lepszego światła, zyskujesz również większy komfort pracy – nie uderzysz głową o szafkę i możesz swobodnie się poruszać, bez żadnych ograniczeń. Rezygnujemy z górnych szafek, ale możemy powiesić lekkie półki, które będą nie tylko ozdobą, ale również dodatkowym miejscem na przykład na przyprawy. Na likwidację górnych szafek decydujemy się na poczet dużej, prostokątnej wyspy na środku kuchni. Rezygnacja z górnej części mebli sprawia, że wyspa gra w kuchni pierwsze skrzypce. Będzie lepiej wyeksponowana i nic innego nie będzie przykuwać uwagi niż ona. Wyspa nie będzie już tylko dodatkiem do kuchni – stanie się jej centralnym, najważniejszym elementem przez co kuchnia będzie bardziej stylowa.

Kuchnia bez szafek - wady

Kuchnia pozbawiona górnych szafek może okazać się dla niektórych sporym wyzwaniem jeżeli chodzi o przechowywanie. Automatycznie mamy mniej miejsca na szklanki, sztućce, talerze, sprzęt AGD i jedzenie! Wprawdzie dookoła wyspy znajdują się liczne szafki i szuflady, jednak finalnie, może się okazać, że mamy po prostu za mało miejsca. Otwarte półki są trudniejsze do utrzymania w czystości, poza tym czy ktokolwiek przechowuje talerze na otwartych półkach?! Przy dużej liczbie domowników, kuchnia bez górnych szafek może się po prostu 'nie wypalić'. Kuchnia bez górnych szafek niestety nie sprawdzi się w każdej kuchni. Ten nowoczesny design nie będzie pasował do każdego stylu. Idealnie wpasuje się w minimalizm czy industrial. Przy bardziej klasycznych, tradycyjnych kuchniach ten nowy trend może wyglądać trochę gorzej – meble mogą wyglądać na niekompletne.

Trend nie dla wszystkich

Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią klasykę i tradycję i tych, którzy podążają za modą i trendami. Ówczesny minimalizm jest fajny i miły dla oka, jednak likwidacja górnych szafek w kuchni nie wszystkim może wyjść na dobre. Musimy pamiętać, że kuchnia to przede wszystkim miejsce przygotowywania posiłków – ma być miło i funkcjonalnie, a nie tylko ładnie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA