Meble.com.pl - komfort na miarę

Mała, wąska kuchnia? Nie ma problemu. System "Metod" sprawdzi się w każdych warunkach. Fot. IKEA

Zabudowa kuchenna w wersji "mini"

  • Autor: kh
  • 06 maj 2014 14:59 (aktualizacja: 09 maj 2014 08:34)

Niewielkie zestawy kuchenne, które obejmują zaledwie kilka podstawowych szafek, znajdują coraz większe uznanie w oczach polskich klientów. I to nie tylko singli, ale też tych, którzy na kuchenne sprzęty nie chcą, lub nie mogą przeznaczyć zbyt wiele miejsca.

Katalogi producentów mebli, a także pisma traktujące o aranżacji wnętrz pełne są fotografii i opisów przestronnych kuchni, ujmujących albo urokiem klasycznych linii, albo nowoczesnego minimalizmu meblowej zabudowy. Niezależnie od tego w jakim stylu wyposażone są te wnętrza i jaka atmosfera w nich panuje, mają one jedną wspólną cechę – powierzchnia prezentowanych pomieszczeń kuchennych zazwyczaj nie jest mniejsza niż 10 metrów kwadratowych. I to mimo, że w naprawdę w wielu polskich mieszkaniach zarezerowana na kuchnię przestrzeń jest mikroskopijna. I mowa tu nie tylko o blokach z wielkiej płyty, budowanych długie lata temu, ale również o obiektach oddanych do użytku w ostatniej dekadzie. Mało tego, nawet w lokalach określanych mianem apartamentów, aneksy kuchenne zlokalizowane w części dziennej wyparły odzielne, samodzielne kuchnie.

Czy oznacza to, że mieszkańcy miast, którzy nie posiadają przestronnych domów wolnostojących muszą pożegnać się z marzeniami o funkcjonalnych i estetycznie urządzonych miejscach do przygotowywania i spożywania posiłków? Absolutnie nie. Dokładnie do ich potrzeb skierowane są mini zestawy, które do swoich ofert wprowadzają w ostatnim czasie kolejni producenci mebli i... duże markety budowlane, a także szereg rozwiązań akcesoryjnych, które pozwalają na optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni.

Na działkę i dla singla

Początkowo niewielkie zestawy meblowe dedykowane były przede wszystkim do miejsc, gdzie nie przygotowuje się posiłków "od podstaw", gdzie rozmiary i wyposażenie kuchni może być skromniejsze niż w kuchni użytkowanej na codzień. Na ogół obejmują one kilka podstawowych szafek w tym obowiązkowo: pod i nadzlewową, a także szafkę nad okap. Najczęściej szerokość takiego mini anaksu jest mniejsza niż 120 – 160 cm, (choć zdarzają się oczywiście wyjątki) i obejmują bryły w standardowych rozmiarach: 40, 50, 60 i 80 cm szerokości. Bardziej zróżnicowana jest kwestia wymiarów, a dokładniej wysokości szafek górnych. Zdarza się, że zestawy są ich w ogóle pozbawione, bywa, że mają one niewielkie rozmiary, lub też zupełnie odwrotnie – że sięgają aż do sufitu oferując większą powierzchnię przechowywania.

Jak pokazują wyniki sprzedażowe aneksów kuchennych, te przypuszczenia (i życzenia) producentów wydają się potwierdzać. W praktyce okazuje się bowiem, że aneksy zaspokajają potrzeby znacznie szerszego grona odbiorcy niż początkowo zakładano i znajdują uznanie w oczach szerokiego grona konsumentów.

Obecnie mini kuchnie znajdują zastosowanie zarówno w domkach letniskowych i biurach, jak też mieszkaniach zamieszkiwanych przez kilka osób. Kupują je klienci o zróżnicowanych cechach – zarówno single, właściciele mieszkań pod wynajem, jak i rodziny z małymi dziećmi. Ich wspólną cechą jest fakt, że dokonując wyborów zakupowych, obok możliwości lokalowych mają na uwadze przede wszystkim cenę produktu. Bo trzeba przyznać, że ta cecha gotowych zestawów mebli kuchennych jest jedną z ich naistotniejszych zalet. W marketach budowlanych aneksy złożone z pięciu szafek (dwie dolne i trzy górne) kupić można nawet za mniej niż 500 zł. Jednakże, o czym nie sposób nie wspomnieć, są one zazwyczaj wykonane w bardzo prosty sposób, przy użyciu najbardziej ekonomicznych materiałów. Za zestawy lepszej jakości trzeba zapłacić odpowiednio więcej, a niekiedy – nawet całkiem sporo, bo mini aneksy wcale nie muszą mieć ascetycznej formy i nie muszą być synonimem oszczędności.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA