Meble.com.pl - komfort na miarę

Szuflada narożna firmy BLUM, z podziałką na produkty Fot. Blum

Zagospodarowanie przestrzeni narożnych w kuchni

  • Autor: Anna Żamojda
  • 27 gru 2013 18:02

Projektanci kuchni prawie zawsze stają przed wyzwaniem związanym z zagospodarowaniem przestrzeni narożnych. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które w mniejszym lub większym stopniu pozwolą na optymalne wykorzystanie tych z założenia trudnych miejsc.

Wśród producentów i importerów, którzy proponują rozwiązania do szafek narożnych wymienić należy takie firmy, jak: Rejs, Hettich, Blum, Peka, TCo. Trading Company, FGV, Ronach oraz Franke. W rynkowej ofercie znajdziemy zarówno półki obrotowe, półki wysuwane, szuflady narożne, jak też kosze, popularnie nazywane cornerami.

Półki obrotowe

Jednym z najbardziej popularnych, a przy tym najtańszych rozwiązań są półki obrotowe. W zależności od wielkości i głębokości oraz rodzaju szafki narożnej dostępne są one w kilku wersjach – pełnego koła, półkola oraz pośrednich (np. 3/4 czy ścięte). Szeroki wybór tego typu półek z drutu stalowego ma w ofercie Rejs. Firma proponuje w tym segmencie półki obrotowe z serii „Nova”, „Standard” oraz „Fina”. Niektóre z nich (1/2) mogą mieć mocowanie boczne (na słupki szafki) lub góra-dół (z drążkiem mocowanym do wieńców szafki), pozostałe (3/4, 4/4 i D) mają mocowanie góra-dół i w niektórych przypadkach mogą też być wyposażone w hamulec oraz regulację wysokości (seria „Nova”), bądź sam hamulec („Fina 3/4”). Najprostsze są półki z serii „Standard” (nie mają regulacji wysokości i hamulca).
Z kolei firma FGV Polska uwadze klientów poleca m.in. półki obrotowe „Giro” (kolekcja „Dolce Vita”). Zastosowano w nich hamulec centrujący, który zawsze ustawia półki w pozycji umożliwiającej zamknięcie frontu szafki – mówi Tomasz Dominiczak z firmy FGV Polska. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest szeroki wybór wykończeń – od chromu, poprzez szkło, aluminium, aż po drewno.
Na przełomie września i października br. firma TCo. Trading Company wprowadziła do oferty mechanizm obrotowy „ES-70D” (prod. Hetal). Został on zaprojektowany do szafek narożnych o kącie zamocowania drzwi 90°. Główną zaletą tego okucia jest elastyczność w zastosowaniu – mechanizm może być bowiem wykorzystany zarówno do szafek o wymiarach 90x90, jak też 80x80 cm. Ponadto zastosowany w okuciu teleskop dostosowuje je do wysokości szafki. Kolejne korzyści osiągnięto poprzez regulację wysokości drzwi oraz fakt, że krzyż łożyskowy i teleskop przy zamocowaniu nie wymagają zastosowania narzędzi.

Warto też zwrócić uwagę na propozycje firmy Ronach: szafki „Mondo II pro(arc” i „2K II pro(arc” (prod. Ninkaplast), przeznaczone do narożników o wymiarach 90x90 cm. Najważniejsze ich zalety to duża przestrzeń oraz swobodny dostęp do przechowywanych w narożniku produktów. Szafka „Mondo II pro(arc” wyposażona jest w tradycyjne fronty meblowe, mocowane poprzez wprowadzenie nowego mechanizmu składania frontów – opisuje Piotr Kłoniecki z firmy Ronach. Podczas otwierania drzwiczki są składane, wciągane do środka i automatycznie zamykane, co zdecydowanie ułatwia montaż frontów. Potrzebne do ich zamocowania adaptery otrzymujemy w komplecie. Dodatkowe zalety to: zintegrowany mechanizm cichego zamykania i większa stabilność (w nowej wersji ściany boczne obudowane są płytą meblową o grubości 16 mm).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA