Meble.com.pl - komfort na miarę

Jeśli wnęka jest mała to warto stworzyć aneks w kształcie litery

Zasady ergonomii w małej kuchni

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 19 sie 2016 12:02 (aktualizacja: 19 sie 2016 12:08)

Mała kuchnia również może być funkcjonalna i uporządkowana. Wystarczy kilka innowacyjnych rozwiązań i dobry plan!

Nawet w niewielkiej kuchni może się zdarzyć, że niezauważenie pokonamy dystans kilku okrążeń boiska. Przemieszczanie się od lodówki do blatu roboczego, zlewu i szafek, w których przechowujemy produkty może stać się niezmiernie uciążliwe, jeśli wcześniej nie przemyślimy ergonomicznej aranżacji tego pomieszczenia. Jak to zrobić? Zacznijmy od podziału na poszczególne strefy. A może być ich nawet pięć.

Strefa przechowywania zapasów

To tu odkładamy zakupy, domowe przetwory i półprodukty, które posłużą nam do przygotowywania codziennych potraw. Ulokujmy ją jak najbliżej wejścia, by w sposób szybki i komfortowy odłożyć zakupione właśnie produkty na przeznaczone do tego miejsce. Niewielka kuchnia nie pozwoli nam zagospodarować dużo przestrzeni, dlatego skupmy się na funkcjonalnych i estetycznych rozwiązaniach, które nie tylko pomieszczą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, ale przede wszystkim zapanują nad kuchennym chaosem i nie zajmą wiele miejsca. – Tu strzałem w dziesiątkę będą wąskie i wysokie kosze cargo, które wpasujemy nawet w niewielką przestrzeń między poszczególnymi elementami wyposażenia – radzi Joanna Repko, ekspert firmy GTV. – To niezwykle pojemne i przejrzyste rozwiązanie, gdyż kosze czy szuflady cargo wysuwają się z całą ich zawartością, co pozwoli na szybkie odnalezienie wybranego produktu – dodaje ekspert firmy GTV.

Strefa przechowywania akcesoriów kuchennych

Niewielka kuchnia nie lubi chaosu, dlatego przechowywanie zastawy stołowej, przyborów do gotowania i akcesoriów wymaga szczególnej uwagi. Tu do wyboru mamy kilka rozwiązań, które zapewnią bezpieczne, a przede wszystkim komfortowe ulokowanie sztućców, szklanek, talerzy i kubków. Myśląc o tej przestrzeni w sposób funkcjonalny i ergonomiczny zrezygnujmy z przechowywania w dolnych strefach zabudowy – ciągłe schylanie się po odpowiedni przedmiot może być nie lada wysiłkiem dla kręgosłupa. W zamian, postawmy na funkcjonalne szafki wiszące z wygodną klapą otwieraną do góry, która uchroni nas przed niechcianym zderzeniem z drzwiczkami szafki – Dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort, wygodę i bezpieczeństwo, przygotowaliśmy podnośnik ELAN, który zapewnia komfortowe i bezawaryjne działanie w trakcie całego okresu eksploatacji. Specjalny mechanizm podnoszący umożliwia ultralekkie otwieranie, a także zatrzymanie frontu w dowolnej pozycji powyżej 30°. Dodatkowym atutem modelu ELAN jest wbudowany spowalniacz dla miękkiego i cichego domykania, który zapobiega głośnemu trzaskaniu o front mebla, dbając zarówno o trwałość szafki, jak i dobre samopoczucie użytkowników – rekomenduje Joanna Repko. - Tam z powodzeniem ulokujemy domową porcelanę.

Sztućce i drobne dodatki rozmieśćmy w poręcznych organizatorach. Obecnie producenci dysponują szeroką gamą wkładów na sztućce i akcesoria, bloków na noże i przyprawy, a nawet funkcjonalnych uchwytów na folię znajdujących uznanie w oczach nawet najbardziej wymagających klientów.

Zapasy rozlokowane? Przybory kuchenne uporządkowane? Zatem przechodzimy do stref, w których bez wątpienia dzieje się najwięcej.

Strefa przygotowywania

Tu podstawę stanowi dobrze dobrana wielkość i wysokość blatu, jego oświetlenie oraz bliskość strefy przechowywania akcesoriów kuchennych. Wielkość blatu powinna zapewnić swobodne przygotowywanie posiłków, zaś jego optymalna wysokość wyznaczy odległość ugiętego łokcia od blatu, która powinna wynosić około 15 centymetrów. – Ogromne znaczenie ma w tym przypadku oświetlenie strefy roboczej – podkreśla Joanna Repko. – Wygodnym, a zarazem estetycznym rozwiązaniem będzie montaż podszafkowej taśmy LED, w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem i zabrudzeniem, zamontowanej w profilu aluminiowym, najlepiej z regulowanym kątem świecenia, jak na przykład jeden z profili GLAX. Dzięki możliwości obrotu dolnego profilu, rozwiązanie znajdzie szczególne zastosowanie w przypadku doświetlenia kuchennego blatu, przy którym prace wymagają szczególnej uwagi.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA