Krzesła i fotele firmy Wiesner Hager. Fot. Archiwum

Krzesła i fotele firmy Wiesner Hager. Fot. Archiwum

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:01

Zgodnie z ruchem... fotela

„Dynamiczne siedzenie” to najważniejszy priorytet w projektowaniu nowoczesnych krzeseł i foteli biurowych. Obecnie normą jest wyposażanie krzeseł i foteli biurowych w różnorodne funkcje regulujące nie tylko komfort siedzenia, ale także ułatwiające swobodny, nieskrępowany ruch.

Godne uwagi są rozwiązania, które wychodzą poza określone ramy, nadając meblom dodatkowe znaczenie funkcjonalne. Nowatorskie pomysły kreują całą indywidualną przestrzeń biurową, za punkt wyjścia obierając na przykład jeden fotel czy krzesło, dzięki czemu pojedynczy mebel w pewnym sensie staje się samowystarczalnym stanowiskiem pracy.

Firma Vitra oferuje bardzo interesujące rozwiązanie codziennych typowych problemów życia biurowego – fotel „Workbay” o rozbudowanej górnej części fotela. Tutaj oparcie przeistacza się w swoisty „daszek”, pełniący funkcję wygłuszającą. Dzięki nietypowemu rozbudowaniu oparcia, fotel ten chroni nie tylko pod względem akustycznym, ale też wizualnie, co nie jest bez znaczenia dla potrzeby zdystansowania się, zwłaszcza w przestrzeni pełnej ludzi. Model ten został zaprojektowany przez Ronana i Erwana Bouroulleców. Warto wspomnieć również o innych modelach firmy Vitra: krzesłach obrotowych „Skape” oraz „AC4”, zaprojektowanych przez Antonio Citterio, modelu „Meda Chair” (proj. Alberto Meda), „Worknest” o charakterystycznej, „emocjonalnej” formie, zaprojektowanym przez ­Ronana i Erwana Bouroulleców.

Z kolei firma König + Neurath oferuje system siedzisk kierowniczego szczebla „Charta”, zaprojektowany przez studio „ITO-Design”. W skład tej kolekcji wchodzą zarówno fotele przeznaczone do gabinetów, sal konferencyjnych, poczekalni, jak i stołki, a każdy model usprawnia i czyni bardziej komfortową jakąkolwiek pracę biurową. 

Minimalizm i naturalność

Krzesła w wersji drewnianej proponuje firma Randers. Model „RF1”, zaprojektowany został przez londyńskie studio Fosters and Partners, prezentuje nowoczesny, wszechstronny design. Wykonany został ze stalowej konstrukcji oraz drewna. Jaka była koncepcja tego projektu? Odpowiedź przychodzi od „pierwszego wejrzenia” – połączenie minimalistycznej linii z naturalnością. To prawdziwy mariaż nowoczesnej technologii i wzornictwa z klasycznym zamiłowaniem do drewna (klon, orzech). Model „RF1” ma szerokie zastosowanie (pokoje konferencyjne, poczekalnie, a nawet biblioteki czy muzea).

Natomiast firma Häg oferuje krzesła „Sideways” przeznaczone do pokoju spotkań. Ich charakterystyczną cechą jest ażurowa forma oparcia, wyprofilowana do tyłu na odpowiednim poziomie, tak by umożliwić podparcie dla łokci, przy siedzeniu bokiem. Rozwiązanie to pozwala na swobodne półobroty w stronę rozmówcy.
Płynne ruchy ciała, zmianę pozycji związaną z różnorodnymi czynnościami umożliwia linia krzeseł obrotowych „B_Move” firmy Bene (proj. b4k Andreas Krob), wyposażonych w funkcje regulujące zarówno kąt oparcia, jak i wysokość siedziska.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • magda olik, 2017-12-13 17:57:58
    A to prawda, ze te dzisiejsze fotele biurowe są zupełnie czymś nowym, a o wygodzie juz nie wspomnę. Zresztą sama się o tym przekonałam. Niedawno kupiłam ares mesh na mebluj dom. Właściwie to mozna powiedzieć, że wybory za mnie dokonał mój znajomy informatyk, który nieźle się w tych fotelach orientuje. Przyznam, że wybrała bardzo wygodne, no i do tego te jego mozliwości sa świetne. Prawdziwa wygoda i to nie tylko siedzenia.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce