Meble.com.pl - komfort na miarę

Zabudowa pod sam sufit to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Pomieści dużo kuchennych przedmiotów. Fot. Zajc Kuchnie

Zobacz jak urządzić funkcjonalną kuchnię

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 14 marz 2016 08:43 (aktualizacja: 14 marz 2016 09:14)

Dobry projekt to klucz do stworzenia kuchni, która będzie nam służyła przez lata. Wiele zależy od wyboru funkcjonalnych rozwiązań i właściwego zaplanowania przestrzeni.

Jeśli chodzi o wygodę korzystania z przestrzeni kuchennej. Należy zadbać o to już na etapie projektowania mieszkania. Już przy wstępnych rozmowach z architektem powinniśmy ustalić podstawowe elementy, jak na przykład układ okien i drzwi. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu pomieszczenia kuchennego według stron świata nasza kuchnia będzie jasna i odpowiednio doświetlona. Orientacja północną lub wschodnia pozwoli nam dłużej gotować przy świetle dziennym.

Ważną rzeczą jest także wybór powierzchni i miejsca kuchni w całym układzie funkcjonalnym domu. Możemy zdecydować się na kuchnię otwartą, połączoną z jadalnią lub salonem. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią otwarte, duże przestrzenie i lubią przygotowywać posiłki w towarzystwie. Kuchnia zamknięta również ma swoje zalety. Co prawda nieco trudniej ją zaaranżować, jednak dzięki zamknięciu, do salonu nie powinny docierać kuchenne zapachy czy też dźwięk zmywarki i okapu. 

Kluczowym elementem jest wybór mebli. Tu pole do popisu jest całkiem spore. Możemy wybrać szafki wiszące, szuflady, wolnostojące szafy, szafki podblatowe czy szafki narożne, które wykorzysta się dzięki półkom wysuwnym. Warto postawić na odpowiednie oświetlenie, a strefy kuchenne rozplanować zgodnie z tzw. zasadą trójkąta roboczego. Kuchnia to miejsce, gdzie wykonuje się dużo pracy wymagającej precyzji, koncentruje na wielu czynnościach naraz. Dlatego trzeba pamiętać, że wszystko czego w danym momencie potrzebujemy, powinno być pod ręką. Przygotowując posiłki nie mamy czasu na szukanie wszystkich potrzebnych produktów czy akcesoriów. Dlatego też ważne jest odpowiednie ulokowanie sprzętu. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA