Blat wykonany z egzotycznego drewna teak. Fot. DLH

Blat wykonany z egzotycznego drewna teak. Fot. DLH

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 05 lip 2016 12:50 (aktualizacja: 05 lip 2016 13:43)

7 najmodniejszych pomysłów na blat kuchenny

Blat w kuchni pełni bardzo ważną rolę. Jest jego ozdobą, a także umożliwia szybkie oraz sprawne wykonywanie codziennych obowiązków.

Blat w kuchni to inwestycja na lata. Powinien więc nie tylko pięknie ozdabiać kuchnię, ale też być trwały i odporny na intensywne użytkowanie. Który z nich wybrać? 

Blaty kamienne cechuje trwałość oraz odporność na szkodliwe działanie wilgoci czy wysokiej temperatury - możemy stawiać na nich gorące naczynia bez obawy o ich uszkodzenie. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy się martwić podkładaniem podstawki, gdy chcemy odstawić gorąc patelnię czy naczynie żaroodporne. Możemy je bowiem postawić bezpośrednio na blacie bez obawy, że się zniszczy. Blaty mogą być wykonane z kilku rodzajów kamienia. Najpopularniejsze są marmur, a także granit. Marmur jest nieco mniej wytrzymały. Wymaga impregnacji na etapie produkcji, gdyż jest podatny na zaplamienia – mogą się na nim pojawić się przebarwienia pod wpływem soku z cytryny czy np. octu.

Nieco tańszą opcją są blaty z konglomeratu. Materiał ten jest lekki, charakteryzuję się łatwością montażu, a przy tym bardzo trwały. To świetna opcja do kuchni zainspirowanych stylistyką minimalistyczną i nowoczesną. 

Dla wielbicieli bardziej klasycznych rozwiązań producenci polecają blaty z drewna, które nadają wnętrzom ciepło oraz klimatyczną atmosferę. W pomieszczeniach tradycyjnych, urządzonych w ciepłych tonacjach doskonale zaprezentują się gatunki tj. buk, dąb i jesion, np. w odcieniach od rozbielonego beżu. Inną opcją są gatunki egzotyczne cechujące się mocną, żywą kolorystyką oraz zróżnicowanym usłojeniem. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce