×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Blask mebla - meblowe systemy oświetleniowe

Blask mebla - meblowe systemy oświetleniowe

Autor: Katarzyna Hryniewicka
Dodano: 25 lut 2014 08:06

„Mebel musi się świecić” to zdanie w salonach meblowych słyszy się zadziwiająco często. Producenci, jak jeden mąż, wzbogacają swoje kolekcje o systemy oświetleniowe, a handlowcy zapewniają, że klienci traktują światło jako punkt wręcz obowiązkowy.

Spośród wykorzystywanych obecnie przez meblarzy systemów oświetlenia na pierwszy plan wysuwa się bezsprzecznie technologia LED. Lista jej zalet jest bardzo długa. Jest to obecnie najbardziej energooszczędne źródło światła o bezkonkurencyjnej trwałości i wydajności. Pozwala na oszczędność energii elektrycznej na poziomie nawet 80%. Małe zużycie energii oraz brak rtęci sprzyjają ochronie środowiska, a żywotność diod, w zależności od produktu sięga nawet do 50.000 godzin. Diody włączają się błyskawicznie, a ich odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do tradycyjnych żarówek jest ogromna. Poza tym systemy LED oferują bardzo szerokie pole do popisu dla projektantów. Możliwości ich wykorzystania są nieomal nieograniczone.

Listwy, pojedyncze oprawy i LED-owe taśmy znaleźć można dziś zarówno w witrynach i komodach, meblach dedykowanych do kuchni i łazienki, jak również w łożach, szafach i nietypowych zabudowach. Kolekcji pozbawionych jakichkolwiek źródeł światła jest jak na lekarstwo.

Do krojenia i siekania
Oprawy punktowe i nieco mniej popularne listwy znajdują zastosowanie w niemal każdym meblu i każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie najczęściej montowane są w meblach kuchennych. Pozwalają na doskonałe doświetlenie blatu roboczego, a także efektowne podświetlenie cokołów i meblowych detali. Spośród najczęściej wykorzystywanych na pierwszy plan wysuwają się pojedyncze oprawy – okrągłe lub kwadratowe, a także podłużne listwy pozwalające na równomierne rozłożenie światła. Dzięki niewielkim rozmiarom, oprawy wtapiają się w meble, tak, że gdy nie jest to pożądane (gdy np. światło jest wyłączone) nie rzucają się w oczy. Ich zaletą jest również możliwość skierowania padania światła w dowolną stronę, tak że wyeksponowanie dowolnego elementu mebla jest proste.

Oczka meblowe epiPOINT czy listwy oświetleniowe epiBAR są produktami kompleksowymi. Możliwości ich montażu ogranicza jedynie wyobraźnia, można je montować np.: pod-szafkowo, wewnątrz szafek czy przy cokołach. Sam montaż jest prosty i przyjazny użytkownikowi, a przy użyciu dedykowanych złączek produkty epiBAR można łączyć je w łańcuchy. Proste łączenie dotyczy także sterowników, czujników i włączników specjalnie dobranych pod serię epi. – mówi Dorota Romanowska z firmy epiLED.

Kolejnymi miejscami, w których meblowe systemy oświetleniowe są często montowane, są łazienka i garderoba. Tu oświetla się zazwyczaj lustra, półki z kosmetykami i innymi drobiazgami, a także wnętrza szaf i regałów. Klienci doceniają fakt, że dzięki tak zastosowanym lampom, znalezienie ulubionych bibelotów, ubrań czy dodatków staje się znacznie prostsze.

Niezmiennie dużą popularnością cieszą się również diody do podświetlenia szklanych półek w salonowych komodach i witrynach. W zależności od rodzaju użytej soczewki mogą one mieć kąt świecenia od 10 do 160 stopni, dzięki czemu mogą emitować światło jedynie w poprzek szklanej półki, lub też oświetlać całe wnętrze witryny. Dzięki temu najprostsza nawet bryła uzyskuje głębię i pozwala na zdecydowanie korzystniejszą ekspozycję ustawionych w niej bibelotów czy zastawy, a zastosowana na powierzchni płyty struktura jest doskonale widoczna.

W poszukiwaniu nowych rozwiązań
Popularność już dostępnych na rynku systemów oświetleniowych sprawia, że producenci są jeszcze bardziej zdeterminowani w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Błyskawiczny rozwój technologii LED sprawia, że produkty wykorzystujące diody pozwalają na zamontowanie źródeł światła nawet w najbardziej zaskakujących i niedostępnych miejscach. Zabawa światłem – jego barwą, nasyceniem, kierunkiem padania zaczyna się na całego.

System „RGB”, umożliwia użytkownikowi manipulację kolorami światła. Bogata gama zarówno kolorów jak i form opraw umożliwia wielorakie zastosowanie. Cokoły, łóżka, regały, półki i szafy to tylko wybrane elementy, które można wzbogacić oryginalnym oświetleniem. Wybraną opcję ustawia się za pomocą łatwego w użyciu bezprzewodowego pilota. W ofercie HLT wśród produktów RGB jest nie tylko taśma, ale i inne ciekawe rozwiązania. Dla przykładu „Quatro 2 RGB” świeci w jednym z 16 kolorów lub może przechodzić płynnie z jednego koloru w drugi. „Prismatic” zaś w wersji „RGB” stosowany jest głównie jako oświetlenie dekoracyjne powierzchni transparentnych. – mówi Anna Sudoł, kierownik ds. marketingu firmy HLT.

Z ciekawością przyjmowane są takie produkty z wysokim IP – czyli wodoszczelne, a także te wykorzystujące niekonwencjonalne źródła energii. Coraz powszechniejsze stają się też innowacyjne formy włączników eliminujące konieczność podejścia do miejsca, w którym zamontowany jest włącznik. Dla przykładu firma GTV proponuje oprawy i taśmy RGB, których obsługa odbywa się za pomocą pilota, a także czujniki bezdotykowe, które działają na zasadzie zbliżenia i sprawdzają się np. w szafach ubraniowych i kuchennych. W standardzie są też lampy rozbłyskujące po otwarciu szafki, a także reagujące na określony dźwięk np. klaśnięcie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także