Meble.com.pl - komfort na miarę

„Teil_3_LED-8” z oferty TCo. Fot. TCo.

Blask mebla - meblowe systemy oświetleniowe

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 25 lut 2014 08:06

„Mebel musi się świecić” to zdanie w salonach meblowych słyszy się zadziwiająco często. Producenci, jak jeden mąż, wzbogacają swoje kolekcje o systemy oświetleniowe, a handlowcy zapewniają, że klienci traktują światło jako punkt wręcz obowiązkowy.

Spośród wykorzystywanych obecnie przez meblarzy systemów oświetlenia na pierwszy plan wysuwa się bezsprzecznie technologia LED. Lista jej zalet jest bardzo długa. Jest to obecnie najbardziej energooszczędne źródło światła o bezkonkurencyjnej trwałości i wydajności. Pozwala na oszczędność energii elektrycznej na poziomie nawet 80%. Małe zużycie energii oraz brak rtęci sprzyjają ochronie środowiska, a żywotność diod, w zależności od produktu sięga nawet do 50.000 godzin. Diody włączają się błyskawicznie, a ich odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do tradycyjnych żarówek jest ogromna. Poza tym systemy LED oferują bardzo szerokie pole do popisu dla projektantów. Możliwości ich wykorzystania są nieomal nieograniczone.

Listwy, pojedyncze oprawy i LED-owe taśmy znaleźć można dziś zarówno w witrynach i komodach, meblach dedykowanych do kuchni i łazienki, jak również w łożach, szafach i nietypowych zabudowach. Kolekcji pozbawionych jakichkolwiek źródeł światła jest jak na lekarstwo.

Do krojenia i siekania
Oprawy punktowe i nieco mniej popularne listwy znajdują zastosowanie w niemal każdym meblu i każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie najczęściej montowane są w meblach kuchennych. Pozwalają na doskonałe doświetlenie blatu roboczego, a także efektowne podświetlenie cokołów i meblowych detali. Spośród najczęściej wykorzystywanych na pierwszy plan wysuwają się pojedyncze oprawy – okrągłe lub kwadratowe, a także podłużne listwy pozwalające na równomierne rozłożenie światła. Dzięki niewielkim rozmiarom, oprawy wtapiają się w meble, tak, że gdy nie jest to pożądane (gdy np. światło jest wyłączone) nie rzucają się w oczy. Ich zaletą jest również możliwość skierowania padania światła w dowolną stronę, tak że wyeksponowanie dowolnego elementu mebla jest proste.

Oczka meblowe epiPOINT czy listwy oświetleniowe epiBAR są produktami kompleksowymi. Możliwości ich montażu ogranicza jedynie wyobraźnia, można je montować np.: pod-szafkowo, wewnątrz szafek czy przy cokołach. Sam montaż jest prosty i przyjazny użytkownikowi, a przy użyciu dedykowanych złączek produkty epiBAR można łączyć je w łańcuchy. Proste łączenie dotyczy także sterowników, czujników i włączników specjalnie dobranych pod serię epi. – mówi Dorota Romanowska z firmy epiLED.

Kolejnymi miejscami, w których meblowe systemy oświetleniowe są często montowane, są łazienka i garderoba. Tu oświetla się zazwyczaj lustra, półki z kosmetykami i innymi drobiazgami, a także wnętrza szaf i regałów. Klienci doceniają fakt, że dzięki tak zastosowanym lampom, znalezienie ulubionych bibelotów, ubrań czy dodatków staje się znacznie prostsze.

Niezmiennie dużą popularnością cieszą się również diody do podświetlenia szklanych półek w salonowych komodach i witrynach. W zależności od rodzaju użytej soczewki mogą one mieć kąt świecenia od 10 do 160 stopni, dzięki czemu mogą emitować światło jedynie w poprzek szklanej półki, lub też oświetlać całe wnętrze witryny. Dzięki temu najprostsza nawet bryła uzyskuje głębię i pozwala na zdecydowanie korzystniejszą ekspozycję ustawionych w niej bibelotów czy zastawy, a zastosowana na powierzchni płyty struktura jest doskonale widoczna.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA