Meble.com.pl - komfort na miarę

Co pod telewizor - oferta szafek RTV

  • Autor:
  • 01 maj 2006 00:00

Status podstawek i stolików pod sprzęt audiowizualny jest do dziś dwuznaczny. Wiadomo jedno - sprzęt ten musi na czymś stanąć.

Przez dziesięciolecia powszechną praktyką było stawianie sprzętu dosłownie na czymkolwiek, co tylko było pod ręką, a więc komodach, regałach i ławach wszelkiej maści. W latach 70. zeszłego stulecia zaczęły się pojawiać zarówno wysoko specjalizowane podstawy, jak i popularne szafki RTV, stanowiące poszerzenie oferty producentów tradycyjnych mebli. Ale nawet dziś, gdy jest w czym wybierać, króluje radosna improwizacja urągająca kardynalnym zasadom ustawienia sprzętu A/V, a będąca pospołu efektem zaniechań i niewiedzy. W końcu: cóż za różnica, na czym się postawi...

Otóż, na tę najczęściej wyrażaną wątpliwość znawcy już dawno udzielili jednoznacznej odpowiedzi – kolosalna! Różnica kolosalna, gdyż źle ustawiony sprzęt nie tylko wchodzi w niekorzystne interakcje z otoczeniem wywołując pasożytnicze rezonanse lub odbierając drgania otoczenia, ale również sam jest siedliskiem przeróżnych wibracji. Drgają transformatory, głośniki, cewki, silniki i w ogóle większość elementów przewodzących prąd. Choć dzieje się to w skali mikro, brzęczy tam jak w ulu, a w każdym razie wystarczająco, by skutecznie zanieczyścić i zniekształcić zarówno dźwięk, jak i obraz.

Żeby w to uwierzyć, trzeba usłyszeć i zobaczyć, ale naprawdę nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że – na przykład – za brzmienie kolumny podstawkowej w połowie odpowiada jej podstawa, albo że optymalnie ustawiony wzmacniacz i odtwarzacz zagrają o klasę lub dwie lepiej niż postawione byle jak. Podobnie rzecz wygląda z monitorami – obraz jest czystszy. A więc, proszę państwa: grunt to podstawa!

Dobrze skonstruowana podstawa spełnia dwa istotne zadania: eliminuje interakcje z otoczeniem oraz wchłania i tłumi wibracje własne urządzeń. Wbrew pozorom sprawa jest nader trudna i wymaga sporej wiedzy i doświadczenia z zakresu akustyki i materiałoznawstwa. W prostych projektach tłumienie wibracji osiąga się poprzez wybór 1-2 rodzajów materiału i jednostopniowe izolowanie półek. W bardziej wyrafinowanych rozwiązaniach stosuje się skomplikowany „kaskadowy” system odprowadzania i wygaszania drgań.

W zaawansowanych projektach dużą rolę odgrywa odpowiednia kombinacja własności różnych materiałów, nie wyłączając cieczy i powietrza. Ważne są takie ich cechy jak sztywność, gęstość i stopień inercji, elastyczność i sprężystość, podatność na ściskanie i rozciąganie, ale przede wszystkim – zdolności antyrezonansowe, pochłaniania i wygaszania drgań. Ogromne znaczenie mają wymiary, kształty i masa, powierzchnie i punkty styczne, a wreszcie – synergia układu. Niestety, z reguły skuteczność działania dobrej podstawy jest wprost proporcjonalna do jej ciężaru.

Pod względem konstrukcyjnym podzieliłem aktualną ofertę rynkową na cztery zasadnicze segmenty. Jak zobaczymy, ów podział znajduje odzwierciedlenie także w stylu i cenach, rosnących nieubłaganie wraz z zaawansowaniem użytych technologii i wzrostem kosztów materiałowych.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA