Biel idealnie pasuje do minimalistycznych wnętrz. Fot. Archiwum

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Dekoracyjne meble zupełnie jak z obrazka

To, że minimalizm może w sposób przewrotny być bardzo dekoracyjny, nie ulega wątpliwości. Wystarczy spojrzeć na światową ofertę mebli do salonu, w której dominują proste formy i czyste linie, lecz często ekstrawagancko „ubrane”.

Odważne, niekiedy wymyślne „szaty” to forniry o niezwykłym rysunku usłojenia, zazwyczaj wybarwione na ciemne tonacje (np. wenge, heban), powierzchnie szklane transparentne i półprzejrzyste, z malowanymi misternymi motywami florystycznymi na wzór „kwiatów mrozu”, powierzchnie lakierowane na wysoki połysk, nasycone energetyzującą barwą, czy też wzory graficzne – często przypominające deseń barwnej, letniej sukienki oraz nawiązujące do kultury pop. Czasami fronty mebli skrzyniowych stają się „areną” erotycznych dwuznaczności...

Regały-obrazy

Wprawdzie jeszcze nieśmiało, ale coraz częściej kreuje się meble do salonu, zwłaszcza meblościanki, jako... obrazy. Dominującą rolę w takim przypadku odgrywa olbrzymia rama, obejmująca całość – półki i szafki. Niejednokrotnie rama ta niczym nie różni się od tych stosowanych w prawdziwych obrazach bądź lustrach – z wszelkimi zdobieniami, rzeźbieniami i frezami. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest regał z kolekcji „Platiunum” firmy Ferrari. Bogato dekorowana, szeroka rama zestawiona jest z prostotą półek, m.in. na ekran plazmowy, co tym bardziej akcentuje „zderzenie” stylistyk – modernistycznej i barokowej. Całość utrzymana jest w kolorystyce srebrnej, dzięki której regał zyskuje na elegancji i „powadze”.
Firma Giovanni Sforza podczas tegorocznych targów „Isaloni” w Mediolanie zaprezentowała regał-obraz na książki z kolekcji „Total Living” oraz regał z kolekcji „Macbeth”, również „ujęty” w ramę, lecz w przeciwieństwie do poprzedniego – w jasnej kolorystyce. Warto wspomnieć także o modelu hiszpańskiej firmy Amboan z kolekcji „Fusion”, którego kontrastowa kolorystyka – wenge oraz dąb przecierany – akcentują „ramowe” rozwiązanie, a przy okazji geometryczną formę.

Regały-ściany

Nie przebrzmiewa jeszcze moda na meble skrzyniowe łączące odmienną kolorystykę czarno-białą bądź wenge z dębem bielonym. Niekiedy zestawia się również biel z wzorami drewnopodobnymi. Tutaj szczególne pole do popisu mają forniry z drewna egzotycznego, o wyrazistym rysunku słojów (wciąż jest cenione wenge). Oferowane są także modele jednobarwne, najczęściej białe lub czarne. Jak już wcześniej wspomniano, dominują formy zarówno masywne, zblokowane, jak i wizualnie lekkie, o ażurowej, przejrzystej konstrukcji. Te ostatnie często stanowią jednocześnie ścianki działowe, dzięki czemu „wtapiają” się w pewnym sensie w otoczenie, optycznie nie kreując osobnych bytów.
Przykładem jest modułowy „Mega-Design” firmy Huelsta, łączący sufit i podłogę, dzięki czemu tworzy monumentalną bibliotekę bądź regał. Monotonność licznych, otwartych półek została urozmaicona dużymi, przesuwanymi płaszczyznami z czarno lub biało lakierowanego szkła bądź też ozdobionych wzorem drewnopodobnym (orzech).


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • Izabela F, 2017-11-13 11:41:07
    No fajne prawdziwe okazy nowoczesności. My tez pokosiliśmy sie o taki nabytek, a konkretnie to azalia czyli wersalka, którą wypatrzyłam w meblowym guru. Oj prawdziwe cudeńko i mamy dosłownie 3 w 1 nowoczesność, wygodne siedzenie i mozliwość przenocowania gościa. Jak się okazuje warto poświęcić trochę czasu i poszukać fajnych rzeczy.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce