×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Design, architektura, nieruchomości – moda, trendy, inspiracje.  II edycja 4 Design Days za nami

Design, architektura, nieruchomości – moda, trendy, inspiracje. II edycja 4 Design Days za nami

Autor: Alicja Pietrowska
Dodano: 21 lut 2017 11:04
Zaktualizowano: 22 lut 2017 11:00

Cztery dni z designem i architekturą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach dobiegły końca. W drugiej edycji 4 Design Days wzięło udział blisko 25 tys. osób – 5 tys. gości biznesowych w dwa dni dla profesjonalistów oraz 20 tys. zwiedzających w weekend 18 i 19 lutego. Wykłady, dyskusje, prezentacje, gale rozdania nagród, wystawy oraz  ekspozycja ponad 250 wystawców – taka była II odsłona święta architektury, designu i nieruchomości.

Bardzo podoba mi się format 4 Design Days. W jednej przestrzeni mamy możliwość wysłuchania ciekawych dyskusji i wykładów. Poza tym dodatkowo można pogodzić chęć zdobywania wiedzy z oglądaniem i poznawaniem nowych produktów i firm, które prezentują się w części wystawienniczej – podsumował formułę wydarzenia Oskar Zięta, architekt i projektant stojący na czele Zieta Prozessdesign.

W dniach 16-19 lutego br., podczas 4 Design Days w Katowicach, ikony światowego i polskiego designu, architekci i projektanci, przedstawiciele producentów i firm usługowych oraz deweloperzy dyskutowali o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze i designie.

Podczas takich wydarzeń jak 4 Design Days to właśnie wystawy, prace nowych artystów są tym, na co zwracam uwagę. Świat zmienia się na zasadzie spirali, patrzę na to w ten sposób z perspektywy historyka sztuki. Wracamy w pewnym momencie do tego samego miejsca, ale tak naprawdę jesteśmy już w gdzie indziej w czasie i przestrzeni – powiedziała Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. – Tym, co jest istotne z punktu widzenia projektowania, jest np. antropologia kultury, badanie zwyczajów, potrzeb ludzi. To one definiują to, co się pojawi albo co zniknie. W projektowaniu na przyszłość chyba to jest najtrudniejsze, zdefiniowanie tego, co zniknie,  a nie tego, co się pojawi.

4 Design Days dla profesjonalistów (16-17 lutego) to ponad 40 paneli dyskusyjnych, prezentacje „short stories”, debaty poświęcone trendom i kierunkom rozwoju architektury, wzornictwa przemysłowego, poszukiwanie odpowiedzi na pytania, co jest tworzywem nowoczesnych miast i jak projektować dla tzw. millenialsów, rozmowy o miastach przyszłości, rewitalizacji przestrzeni miejskiej i designie przyjaznym człowiekowi. Wiele uwagi poświęcono tworzeniu nowoczesnych obiektów komercyjnych – centrów handlowych, biurowców czy hoteli. W tej części wydarzenia udział wzięło blisko 5 tys. osób, w tym blisko 300 prelegentów.

II edycję 4 Design Days zainaugurowało wystąpienie portugalskiego architekta i artysty Didiera Fiuzy Faustino, który w swoich projektach zajmuje się relacjami między ciałem i przestrzenią.

"Wrażliwość" to istotny dla nas temat. To nie tylko coś, co wymaga chronienia, ale też
w pewnym sensie stanowi narzędzie walki i sposób na zmienianie świata. Musimy zastanowić się nad tym, co buduje wartość ziemi, co buduje wartość przestrzeni w której żyjemy – podkreślał artysta. – Jedną z kwestii, które musimy rozważyć to zagadnienie tego, jak budować, by zapewnić przetrwanie planety. Jak budować "wrażliwy" budynek. Jednym z naszych projektów była koncepcja budynku hotelu w Amazonii, który wtapia się w otoczenie i respektuje miejsce,
w którym powstał. Możliwość życia na tej planecie to dar, który należy uszanować.

W dyskusjach udział wzięli goście z całego świata, m.in.: Oliver Heath, ekspert
w dziedzinie zrównoważonego projektowania architektonicznego i projektowania wnętrz, Hans Ibelings – krytyk architektury i pisarz, Robert Konieczny – architekt, założyciel KWK Promes, Przemo Łukasik – architekt z Medusa Group, Rob Reinders, odpowiedzialny za design hoteli Marriott, Renato Rizzi, autor projektu m.in. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Joachim Schuessler, projektant wieżowców, m.in. Mennica Legacy Tower w Warszawie, Mariusz Ścisło – Prezes SARP.

Wśród ekspertów i gości 4 Design Days znaleźli się również: Jacek Chrzanowski, główny projektant supersamochodu Syrma Hypersport Concept; Dominika Drezner, laureatka prestiżowej nagrody Red Dot; Jan Kochański, zdobywca wyróżnienia Wallpaper Design Awards 2014; Tomasz Konior, autor ponad 100 obiektów, m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach; Łukasz Kos, architekt, współzałożyciel Pracowni Four o Nine z Szanghaju; Ewa Kuryłowicz, wiceprezes Kuryłowicz & Associates; Kamil Laszuk, projektant i muzyk, absolwent Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury.

W dniach 16-17 lutego odbyły się także konferencje towarzyszące 4 Design Days: Property Forum Katowice 2017 (regionalne spotkanie właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych), Housemarket Silesia Forum 2017 (poświęcone regionalnemu rynkowi mieszkaniowemu), a także Forum Branży Meblowej. Wydarzeniom towarzyszyły gale, podczas których wręczone zostały nagrody branżowe.

Sobota i niedziela 4 Design Days (18-19 lutego br.) przyjęły formułę Dni Otwartych dla mieszkańców regionu, gości z Polski i z zagranicy. Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło 20 tys. osób. Gośćmi specjalnymi, autorami i prowadzącymi spotkania oraz prezentacje dla uczestników Dni Otwartych 4 Design Days były gwiazdy telewizji: Natalia Nguyen, Tomasz Pągowski, Piotr Polk oraz Zbigniew Urbański.

Podczas maratonu architektury Giovanna Carnevali, architect PhD, director of architectural competition department, Strelka KB, podkreśliła rosnącą sławę polskich architektów. 

Od momentu, kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej, polskie gwiazdy architektury zaczęły być widoczne w świecie architektury międzynarodowej, szczególnie w kontekście europejskim. Kiedy gotujemy wodę postawioną na piecu, zaczynają powoli pojawiać się pęcherzyki, woda zaczyna wrzeć. To jest właśnie to, co dzieje się w Polsce, tak to postrzegamy z zagranicy – powiedziała była dyrektor fundacji im. Miesa Van Der Rohe.

Na odwiedzających Międzynarodowe Centrum Kongresowe podczas Dni Otwartych czekały bezpłatne porady projektantów wnętrz, spotkania z twórcami, pokazy filmów, dyskusje o książkach, a także Akademia Designu dla dzieci.

W strefie targowej 4 DESIGN DAYS odbyły się wystawy i prezentacje użytecznych, designerskich produktów, ekspozycje ponad 200 producentów mebli i wyposażenia wnętrz oraz targi dizajnu niezależnego SILESIA BAZAAR Dizajn vol. 3.

4 DESIGN DAYS towarzyszyły także wystawy, pokazujące to, co w polskiej architekturze i designie  najcenniejsze, m.in.: meble Oskara Zięty, nagradzane budynki autorstwa Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes, obiekty wyróżnione przez SARP tytułem „Architektury Roku Województwa Śląskiego 2015 i Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2016, a także prace nagrodzone w konkursach katowickiego oddziału SARP w ostatnich latach. 

 – Przez cztery dni rozmawialiśmy o trendach w architekturze, kreowaniu atrakcyjnej przestrzeni publicznej, planowaniu miast oraz o tym, jak budować konkurencyjność poprzez design. Przedstawiliśmy wiele przykładów wspaniałych realizacji. Druga edycja 4 Design Days cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż ubiegłoroczna, co bardzo nas cieszy. Trendy w projektowaniu zmieniają się tak szybko, że tematów do dyskusji nie zabraknie również w przyszłym roku – podsumował wydarzenie Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

 4 DESIGN DAYS odbyły się w dniach 16-19 lutego 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także