• Autor:
  • 30 marz 2006 00:00

Do użytku zewnętrznego - czyli meble ogrodowe

Jeszcze na początku lat 90. meble ogrodowe (czy w ogóle meble zewnętrzne) były dziedziną dość zaniedbaną pod względem wzornictwa, nowoczesnych technologii i stosowanych materiałów. Dziś zmieniło się to diametralnie.

Przyczyn tej zmiany można upatrywać między innymi w kompleksowym podejściu do architektury i jej otoczenia. Domy czy inne budynki według takiej koncepcji nie są traktowane jako wyodrębniona część przestrzeni – poszukuje się raczej harmonijnego, złożonego powiązania ich wnętrza z otoczniem. Duch willi Tugendhat, zaprojektowanej w początkach XX wieku przez Miesa van der Rohe, z jej panoramicznym widokiem na brneńskie wzgórza, z wielkimi oknami otwieranymi na ogród, ze ścianą działową zmieniającą kolor pod wpływem światła zachodzącego słońca powraca we współczesnej architekturze.

Skoro żyjemy w nowoczesnych wnętrzach, skoro staramy się nawet w naszym umiarkowanym klimacie wyprowadzać pewne funkcje przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz, skoro chętnie stosujemy takie pośrednie przestrzenie, jak tarasy, patia, ogrody zimowe, dlaczego nie mielibyśmy przenosić stylistyki przedmiotów, którymi się otaczamy również na zewnątrz? Ktoś, kto chce mieć armaturę Starcka w toalecie, z pewnością będzie chciał mieć również zaprojektowane przez niego krzesełko ogrodowe.

Nie można się więc się dziwić, że od pewnego czasu pojawia się na rynku coraz więcej nowoczesnych, designerskich mebli ogrodowych i nie jesteśmy już skazani na tradycyjne modele wyplatane z wikliny, ratanu czy wykonane z innych naturalnych surowców. Droga do oferowania takiego asortymentu jest bardzo różna. Z jednej strony mamy firmy takie, jak włoska Pierantonio Bonacina, która ponad półwieczne doświadczenia w produkcji mebli rattanowych i łączenia autorskiego wzornictwa z tradycyjną technologią przekłada w ostatnich latach na coraz to nowocześniejsze meble i innowacyjne materiały. Z drugiej – stosunkowo młode firmy nastawiające się na ten asortyment całkowicie (jak belgijski Extremis) lub traktujące go jako ważną część swojej oferty (tak jak hiszpańska Gandia Blasco, niemieckie E15 czy Quinze and Milan).

Wiele firm, znanych jako producenci mebli ogrodowych czy kontraktowych, obok modeli tradycyjnych, wprowadza nowoczesne linie powstałe przy wykorzystaniu aluminium, specjalnych tworzyw sztucznych i odpowiednio przygotowanych tkanin. Tu, jako przykłady, można wskazać takich producentów, jak Kettler, Royal Botania, Gruppo Kettal. Skoro wykorzystuje się do produkcji takie materiały, jak tworzywa sztuczne i aluminium, to droga do oferowania mebli ogrodowych również jest prosta i naturalna, o czym świadczyć może chociażby przykład włoskiej firmy Kartell. Wreszcie trzecia grupa „ogrodowych meblarzy” to firmy kojarzone raczej z meblami typowo mieszkaniowymi, które w pewnym momencie wprowadziły do oferty modele typowo zewnętrzne lub uniwersalne (to również bardzo istotny nurt w dziedzinie współczesnych mebli ogrodowych). Tu przykładem mogą być takie firmy, jak Zanotta, Ligne Roset, Fritz Hansen czy Leolux.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce