×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Do użytku zewnętrznego - czyli meble ogrodowe

Do użytku zewnętrznego - czyli meble ogrodowe

Autor:
Dodano: 30 marz 2006 00:00

Jeszcze na początku lat 90. meble ogrodowe (czy w ogóle meble zewnętrzne) były dziedziną dość zaniedbaną pod względem wzornictwa, nowoczesnych technologii i stosowanych materiałów. Dziś zmieniło się to diametralnie.

Przyczyn tej zmiany można upatrywać między innymi w kompleksowym podejściu do architektury i jej otoczenia. Domy czy inne budynki według takiej koncepcji nie są traktowane jako wyodrębniona część przestrzeni – poszukuje się raczej harmonijnego, złożonego powiązania ich wnętrza z otoczniem. Duch willi Tugendhat, zaprojektowanej w początkach XX wieku przez Miesa van der Rohe, z jej panoramicznym widokiem na brneńskie wzgórza, z wielkimi oknami otwieranymi na ogród, ze ścianą działową zmieniającą kolor pod wpływem światła zachodzącego słońca powraca we współczesnej architekturze.

Skoro żyjemy w nowoczesnych wnętrzach, skoro staramy się nawet w naszym umiarkowanym klimacie wyprowadzać pewne funkcje przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz, skoro chętnie stosujemy takie pośrednie przestrzenie, jak tarasy, patia, ogrody zimowe, dlaczego nie mielibyśmy przenosić stylistyki przedmiotów, którymi się otaczamy również na zewnątrz? Ktoś, kto chce mieć armaturę Starcka w toalecie, z pewnością będzie chciał mieć również zaprojektowane przez niego krzesełko ogrodowe.

Nie można się więc się dziwić, że od pewnego czasu pojawia się na rynku coraz więcej nowoczesnych, designerskich mebli ogrodowych i nie jesteśmy już skazani na tradycyjne modele wyplatane z wikliny, ratanu czy wykonane z innych naturalnych surowców. Droga do oferowania takiego asortymentu jest bardzo różna. Z jednej strony mamy firmy takie, jak włoska Pierantonio Bonacina, która ponad półwieczne doświadczenia w produkcji mebli rattanowych i łączenia autorskiego wzornictwa z tradycyjną technologią przekłada w ostatnich latach na coraz to nowocześniejsze meble i innowacyjne materiały. Z drugiej – stosunkowo młode firmy nastawiające się na ten asortyment całkowicie (jak belgijski Extremis) lub traktujące go jako ważną część swojej oferty (tak jak hiszpańska Gandia Blasco, niemieckie E15 czy Quinze and Milan).

Wiele firm, znanych jako producenci mebli ogrodowych czy kontraktowych, obok modeli tradycyjnych, wprowadza nowoczesne linie powstałe przy wykorzystaniu aluminium, specjalnych tworzyw sztucznych i odpowiednio przygotowanych tkanin. Tu, jako przykłady, można wskazać takich producentów, jak Kettler, Royal Botania, Gruppo Kettal. Skoro wykorzystuje się do produkcji takie materiały, jak tworzywa sztuczne i aluminium, to droga do oferowania mebli ogrodowych również jest prosta i naturalna, o czym świadczyć może chociażby przykład włoskiej firmy Kartell. Wreszcie trzecia grupa „ogrodowych meblarzy” to firmy kojarzone raczej z meblami typowo mieszkaniowymi, które w pewnym momencie wprowadziły do oferty modele typowo zewnętrzne lub uniwersalne (to również bardzo istotny nurt w dziedzinie współczesnych mebli ogrodowych). Tu przykładem mogą być takie firmy, jak Zanotta, Ligne Roset, Fritz Hansen czy Leolux.

Na niepogodę

To, co wyróżnia meble zewnętrzne, to kwestia odporności na najbardziej ekstremalne czynniki atmosferyczne, wilgoć, światło słoneczne, różnice temperatur. Te wysokiej klasy nie powinny mieć z tym najmniejszego problemu – niestety wiąże się to najczęściej z zastosowaniem szlachetnych, wytrzymałych i niestety kosztownych materiałów. Swoistym manifestem ideologicznym współczesnych mebli zewnętrznych mogłaby być zresztą poniższa wypowiedź Dirka Wynantsa, założyciela i głównego projektanta firmy Extremis: Wierzę w to, że produkt zawsze powinien służyć użytkownikowi. Nie powinien być jedynie modną rzeczą, która uczyni projektanta sławnym, powinien być idealnie funkcjonalny, trwały, celowy i inteligentny. Funkcjonalność rozumiem nie tylko jako ergonomię, choć na pewno jest bardzo ważna, ale także jako prostą pielęgnację, łatwy montaż, nieskomplikowane mechanizmy, a nawet łatwość transportu. Jakość produktu związana jest z odpowiednimi materiałami, ale także z zaprojektowaniem wszystkiego, po najdrobniejsze detale i z trwałością mebli. Na celowość produktu składają się jego oryginalność, odpowiedzialność środowiskowa i spełnienie potrzeb użytkownika. Wreszcie inteligencja produktu to rozwiązania, które zaskakują swoją prostotą i pomysłowością.

Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji nowoczesnych mebli ogrodowych znajdziemy między innymi poliester, nylon, stal nierdzewną i galwanizowaną, anodyzowane aluminium, włókno szklane, gumę, polipropylen, neopren, loom, HPL, corian, beton, specjalne tkaniny oraz tradycyjnie wykorzystywane trwałe gatunki drewna: jatobę, akację i teak. Tak szerokie spektrum materiałów pozwala na tworzenie mebli bardzo różnorodnych stylistycznie i częstokroć odbiegających swoim wyglądem od tego, co zwykliśmy kojarzyć z meblami ogrodowymi.

Pod gołym niebem

O roli, jaką odgrywa w świecie współczesnych mebli zewnętrznych wzornictwo, o poszukiwaniu ciekawych form i środków wyrazu, świadczą chociażby takie przedsięwzięcia, jak towarzysząca ubiegłorocznym targom mediolańskim wystawa „Openairdesign”, podczas której tacy projektanci, jak Ron Arad, Aldo Cibic, Toyo Ito, Toshiyuki Kita, Piero Lissoni czy Ettore Sottsass, zaproponowali własne wariacje na temat funkcji ogrodu jako miejsca odpoczynku i kontemplacji natury. Co roku też pojawiają się nowe, interesujące propozycje mebli przeznaczonych użytku pod gołym niebem. Wiele propozycji ma minimalistyczny, geometryczny charakter, takie są plastikowe leżaki Gandia Blasco i aluminiowe krzesełka Kettlera. 

Współczesne zewnętrzne meble zaskakują swoją różnorodnością. Z jednej strony są w jakimś stopniu odzwierciedleniem tego, co stylistycznie panuje w naszych domach, z drugiej tworzą swój autonomiczny kod łączący wytrzymałość na czynniki atmosferyczne i funkcjonalność z kolorową beztroską placu zabaw. Potrafią być eleganckie, futurystyczne, tajemnicze, wręcz bajkowe. Czasem są polem prób dla nowych rozwiązań i materiałów, które później pojawiają się w meblach mieszkaniowych. Najważniejsze jest jednak to, że znaleźć wśród nich możemy produkty tak różne, że sprostają każdemu zastosowaniu i każdym gustom.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także