Meble.com.pl - komfort na miarę

Hettich - "InLine". Fot. Archiwum

Drzwi w ruchu - gdzie sprawdzą się drzwi przesuwne

  • Autor:
  • 27 marz 2006 00:00

Drzwi przesuwne są szczególnie mile widziane we wnętrzach o stylistyce minimalistycznej, a także w tych, charakteryzujących się niewielką powierzchnią. Wstrzemięźliwe wzorniczo w porównaniu do drzwi tradycyjnych, mają wiele funkcjonalności uzależnionych od zastosowanych systemów.

Nowoczesne systemy do drzwi przesuwnych dają wiele możliwości, jeśli chodzi o urozmaicenie zabudów drzwiami przesuwnymi, uchylnymi i składanymi jednocześnie, z wykorzystaniem jednego toru. Gwarantują też komfortową pracę drzwi, jak i sposób ich montażu, pozwalający zagospodarować każde pomieszczenie, bez względu na rodzaj podłogi. Poza tym zapewniają stabilne mocowanie i zabezpieczenie drzwi przed wypadnięciem z torów. Wszelkie udogodnienia są możliwe dzięki układom jezdnym górnym i dolnym, prowadnicom, zawiasom, pozycjonerom i odbojnikom.

Mechanizmy jezdne i wyciszające

Elementami umożliwiającymi ruch przesuwny skrzydła drzwiowego są tzw. wózki, zbudowane z wysokiej jakości materiałów kompozytowych. Na przykład wózki dolne wszystkich systemów firmy Indeco są oparte na kółkach łożyskowanych, pozwalających utrzymać drzwi o wadze 60 kg, zapewniając 50 tys. cykli. Specjalna konstrukcja wózków górnych, charakteryzujących się podwójnymi łożyskami, zapewnia ruch liniowy i jednocześnie obrotowy. Dzięki temu jest możliwe budowanie drzwi składanych bez progu. Zakres regulacji wózków dolnych systemu stalowego wynosi 0-32 mm. W przypadku systemu aluminiowego, zakres ten obejmuje 0-15 mm. Natomiast zakres regulacji prowadników górnych systemu stalowego wynosi dodatkowo 0, 8, 16 mm.

Największym zainteresowaniem klientów cieszą się systemy oparte o profile stalowe, ponieważ są tanie i dostępne w szerokiej gamie kolorów drewnopodobnych. Z kolei systemy aluminiowe uznawane są za „szlachetniejsze”. W przypadku drzwi systemowych, zarówno stalowych, jak i aluminiowych, w ofercie znajdują się też łączniki, co stanowi w pełni równorzędną ofertę do drzwi z łączonymi wypełnieniami.

Jako podstawowe „wyciszacze” stosowane są łożyska kulkowe wyposażone w oponkę wyciszającą. Dodatkowym elementem są odbojniki pneumatyczne, spowalniające ruch drzwi w końcowej fazie oraz umożliwiające bezgłośne zamknięcie.

Wypełnienia

W przypadku materiałów wykorzystywanych jako wypełnienie drzwi przesuwnych nie ma żadnych ograniczeń. Powszechnie stosuje się płyty laminowane 10 i 18 mm, lustra, szyby bezpieczne, szkło typu lacomat, lacobel, szkła dekoracyjne od 4 do 6 mm, a także płyty rattanowe, bambusowe, fornirowane, perforowane płyty HDF, płyty Sibu, Loom (firma Indeco). Dla uzyskania szczególnych efektów estetycznych stosuje się na wypełnienia płyty laminowane, obciągane płótnem, bądź też malowane lub tapetowane. Jednak aktualnie istnieje tendencja łączenia płyt o egzotycznym rysunku słojów drewna ze szkłem w kolorze białym lub o odcieniach pastelowych.

Całość zazwyczaj jest obramowana listwami aluminiowymi, z wykończeniem szczotkowanym. Bez względu na panującą modę, w sprzedaży dominują również rozwiązania tradycyjne, charakteryzujące się wstawkami ze szkła. Jeżeli chodzi o forniry, powodzeniem cieszą się grusza, jabłoń, bądź orzech w zestawieniu ze szkłem mlecznym. Rozwiązania firmy Komandor cechuje m.in. kontrastowa kolorystyka wypełnień (połączenie czerwieni i czerni), co w zestawieniu z połyskiem podkreśla głębię dużych płaszczyzn. Tego typu wzornictwo niesie też ze sobą optyczną lekkość.

Montaż

Sposób mocowania drzwi systemowych zapewnia dużą swobodę zastosowania, dzięki obecności odpowiednich mechanizmów. Wobec tego drzwi mogą być montowane w każdych warunkach: na standardowych podłogach, parkietach, wykładzinach, terakocie, na płytach meblowych, w korpusach szaf, itp. W przypadku podłoży szczególnie wrażliwych lub bardzo intensywnie eksploatowanych, stosuje się drzwi podwieszane bez progu, z wykorzystaniem prowadnic bocznych oraz torów jezdnych, które mogą być wpuszczane w terakotę lub pod wykładzinę. Wówczas zamontowanie frontu odbywa się bez konieczności ingerencji w podłoże.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA