×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Forniry równie piękne jak drewno

Forniry równie piękne jak drewno

Autor: Marta Ustymowicz
Dodano: 20 gru 2013 08:50

Drewniane meble są piękne, ale też drogie. Co zrobić kiedy nie mamy funduszy na meble wykonane z litego drewna, a chcielibyśmy cieszyć się widokiem pięknych wzorów słoi na komodzie czy też stole? Możemy wybrać meble fornirowane.

Meble fornirowane są wykonane najczęściej z płyt MDF lub wiórowych. Sam fornir zaś, są to pościnane skrawki drewna, sklejone ze sobą specjalnym klejem. W taki sposób otrzymuje się duże arkusze, których następnie używa si.ę do produkcji mebli. Produkcję forniru lub też inaczej okleiny naturalnej, możemy przyrównać do obierania jabłka. Drzewo „obiera” się w bardzo podobny sposób. Kiedy zaś skrawamy fornir wzdłuż drzewa - tak jakbyśmy obierali marchewkę - pozyskujemy wówczas okleinę ciętą. Na fornir przeznacza się zasadniczo okrągłe drewno, które ma dużą średnicę i ciekawe rysunki.

Wydawać się może, że fornir jest mniej atrakcyjnym materiałem do produkcji mebli, jednak ma on swoje niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest znacznie tańszy niż meble produkowane z pełnego masywu drewna. Jest też materiałem znacznie bardziej ekologicznym, ponieważ oklejone fornirem meble nie tracą swoich estetycznych walorów i z jednego drzewa możemy wykonać ich znacznie więcej. Dzięki niskim kosztom produkcji, możemy kupić meble oklejone nawet egzotycznym gatunkiem drewna, a zapłacić za niego znacznie mniej, niż kiedy kupowalibyśmy mebel wykonany w pełni wykonany z tego drewna.

Dokładnie tak samo jak wiele mamy odcieni drewna, tyle też mamy kolorów naturalnych fornirów. Poczynając od bladoróżowych barw klonu, kremowe odcienie sosen, po amerykańskie czerwone dęby, na czarnych hebanach kończąc. Oprócz fornirów naturalnych wyróżniamy także modyfikowane. Mają one bardziej lub mniej regularne paski, które również mogą być w różny sposób widoczne. Pod tym względem wywyższają się forniry naturalne, ponieważ dzięki zróżnicowaniu rysunków drzewa, otrzymujemy wzory z prostymi słojami lub nawet tzw. pawimi oczkami.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także