×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Fotel bujany – nieodzowny atrybut Prezydenta Kennedy'ego - dużo zdjęć

Fotel bujany – nieodzowny atrybut Prezydenta Kennedy'ego - dużo zdjęć

Autor: Piotr Sawczuk
Dodano: 14 marz 2014 05:59
Zaktualizowano: 14 marz 2014 06:02

Wygoda na biegunach kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem starszego pokolenia. Pomysł, by krzesło umieścić na biegunach rozpowszechnił się w Ameryce Północnej w połowie XVIII wieku.

Sam John Kennedy, jeden z byłych Prezydentów Stanów Zjednoczonych, w swoim domu posiadał 14 foteli bujanych. A wszystko za sprawą chorego kręgosłupa, na który stanowiły one świetne lekarstwo. 

Początki bujanego fotela

Setki lat temu, w środowisku angielskich imigrantów skupionych przy religijnej sekcie Shakersów padł pomysł, aby do angielskiego krzesła windsorskiego dodać wygięte płozy, tworząc w ten sposób nowy typ mebla nazwany fotelem na biegunach, czyli fotelem bujanym. Źródła stworzenia takiego siedziska doszukiwać się należy w chęci stworzenia mebli dla dzieci. 

Bujany fotel w Europie

W Europie moda na fotele bujane rozpoczęła się w połowie XIX wieku. Zapoczątkował to Michael Thonet – mistrz mebli giętych, tworząc swój pierwszy taki fotel. Thonetowskie krzesło na biegunach to lekkie i mocne, z finezyjnie giętymi poręczami, wyplatanym oparciem i siedziskiem mebel, który pod koniec XIX wieku okazał się prawdziwym hitem meblarskim, produkowanym od tamtych czasów w setkach tysięcy egzemplarzy. W katalogu z 1904 roku firma Braci Thonet miała około 40 różnych modeli fotela na biegunach. Sam fotel bujany stał się niekwestionowaną wizytówką firmy, rozpoznawalną i popularna na całym świecie. Kiedy to rodzina Thonet utraciła wyłączną licencję na produkcję mebli giętych, fotele bujane zaczęto wytwarzać w Europie masowo. 

Come Back foteli bujanych

Fotele i krzesła na biegunach przeżywają swoją drugą młodość. Taki mebel nadaje się do wnętrz nowoczesnych, a także rustykalnych. Kiedyś robione były najczęściej z wikliny, obecnie tworzy się je z różnych materiałów. Stanowią piękną ozdobę salonów, pokojów dziecięcych, werand. Fotel bujany komponuje się równie pięknie w ogrodzie bądź tarasie. Takie meble, tworzone na przykład z rattanu wytrzymają najcięższe warunki atmosferyczne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także