Meble.com.pl - komfort na miarę

Fotel z kolekcji "Bilbao" marki Bizzarto, z możliwością regulacji oparcia oraz podnoszonymi podłokietnikami. Fot. Bizzarto.

Fotel - król na salonach - 12 propozycji

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 15 lut 2014 07:33

Klasyczny ludwik, angielski uszak, szeroki, rozlewający się na boki albo wąski, osadzony na sztywnym stelażu – wybór foteli jest duży. Specjalnie dla miłośników prawdziwego komfortu prezentujemy 12 najnowszych modeli foteli polskich producentów.

Fotel – trochę kaprys, trochę zbytek, ale jednak przede wszystkim prawdziwy komfort. Z uwagi na swoje kształty i charakter potrzebuje przestrzeni, musi więc być starannie dobrany, tak by pasował do całej stylistyki wnętrza. Może stanowić ciekawy element będący akcentem kontrastującym z pozostałymi meblami lub stanowić ich dopełnienie. 

Wzornictwo popularnych foteli uzależnione jest od bieżącej mody. Nowoczesny design zawsze znajduje swoich klientów, stąd też takich foteli na rynku jest najwięcej. Jednak najważniejszym priorytetem w projektowaniu modnych foteli jest dynamizm ruchu. Niemalże normą jest wyposażanie ich w różnorodne funkcje regulujące nie tylko komfort siedzenia, ale także ułatwiające swobodny, nieskrępowany ruch, np.: obrót, półobrót, przesunięcie w tył, do przodu czy bujanie się.

Hitem są zwłaszcza modele wyposażone w automaty ułatwiające rozkładanie (elektryczne bądź manualne), mechanizmy regulacji wysokości i kąta nachylenia zagłówków i podnóżków. Są one cenione przede wszystkim ze względu na komfort, jaki pozwalają uzyskać, ale nie tylko. Drugą zaletą stosowania regulacji w fotelach jest fakt, że ma ona działanie prozdrowotne. Umożliwia zajęcie nie tylko komfortowej, ale również ergonomicznej i korzystnej dla zdrowia pozycji. Dzięki zagłówkom, podnóżkom, regulowanym oparciom możliwe jest odciążenie kręgosłupa i zachowanie wygodnej pozycji. Popularność mechanizmów regulacji jest obecnie bardzo duża, zwłaszcza wśród ludzi młodych. 

Mechanizmy i ładne proporcje to jednak nie wszystko, podobnie jak w przypadku sof i narożników liczy się tkanina. Meblami tapicerowanymi rządzą te same zasady, co światem modnych kreacji. Ważne jest nie tylko, co się nosi, ale również jak to zostało uszyte. Wśród najczęściej stosowanych tkanin obiciowych możemy wymienić żakard, bawełnę, cienki lub gruby welur, chętnie wybierane są też nubuk lub skóra. Jako wypełnienie siedzisk stosuje się płaskie sprężyny oraz piankę poliuretanową. Ostatnio modne stały się siedziska wypełnione granulatem styropianowym, które dopasowują się do kształtu ciała, gdy na nich siadamy.  

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA