• Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Fotel tylko w towarzystwie sofy lub narożnika

Polacy najczęściej kupują fotele stanowiące element zestawu wypoczynkowego. Preferowana jest stonowana kolorystyka, bliska barwom ziemi. Jeśli mają być mocnym elementem kolorystycznym wnętrza, często obite są materiałem w intensywnej czerwieni.

Do preferencji klientów dostosowana jest oferta producentów mebli. Standardem nowych kolekcji jest sofa i fotele. Rzadko osobną uwagę poświęca się fotelom. Ich wzornictwo jest odbiciem całościowego myślenia o programie mebli tapicerowanych. Takie są też wybory odbiorców: w wyposażeniu salonu powinny znaleźć się wypoczynki, w tym również fotele.

Tylko w zestawie

Niektórzy sprzedawcy kierując się obserwacjami zwyczajów użytkowników, konieczność obecności fotela w domu wiążą z realizacją potrzeby posiadania własnego miejsca w domu. Ten rodzaj mebla wydaje się idealny do odpoczynku, dlatego zyskuje sympatię domowników. Najczęściej dokonywane wybory foteli wiele mówią o zwyczajach Polaków. Na przykład w warszawskim salonie Wik chętnie kupowane są fotele z funkcją relaksu np. z wysuwanymi podnóżkami – meble, na którym można spędzić wieczór na oglądaniu telewizji, jak również komfortowo wypocząć.

Zdaniem Haliny Gotowicz z salonu Markann w Piszu, ten rodzaj foteli wybierany jest najchętniej przez osoby starsze lub takie, które prowadzą aktywne życie zawodowe a dom jest dla nich przede wszystkim miejscem wyciszenia i odpoczynku.

Beże, brązy, szarości

Danuta Fąfara z salonu Hermes w Pile zauważa, że klienci najchętniej kupują fotele w kolorach stonowanych, najczęściej beżach lub brązach, jak też w pastelach.  Beżowe meble w tkaninach preferują odbiorcy salonu Asan w Dzierżoniowie. Jasna tapicerka jest też popularna w białostockim salonie Akropol. Brązy i beże są cenione w piskim salonie Markann. Halina Gotowicz zaznacza, że nabywców znajdują też meble w intensywnej czerwieni lub innych, ostrych kolorach. Są to jednak wybory mniej popularne.

Sprzedawcy są zgodni co do faktu, że fotel nie jest produktem tanim. Najczęściej wybierane są modele w tkaninach, rośnie jednak popularność ekoskór. Elżbieta Szeszko z salonu Akropol w Białymstoku zwraca uwagę na fakt, że fotele w tzw. skórach ekologicznych chętnie wybierane są nawet przez alergików. Ekoskóry cenione są ze względu na łatwość pielęgnacji i estetykę. Rośnie też sprzedaż foteli skórzanych. Cena zestawu: 3-osobowa sofa i dwa fotele z funkcją „Relax” w Centrum Meblowym Wik to ok. 7 tys. zł. W warszawskim salonie do najchętniej wybieranych produktów należą meble firmy Komfort Meble z Księżyna, BFM Etap oraz HF Helvetia Furniture. Meble firmy BFM Etap są bardzo popularne w salonie Markann w Piszu. Chętnie kupowane są też fotele z oferty firm Dąb, Unimebel i Meblotap. Andrzej Sukniewicz z salonu Asan w Dzierżoniowe wśród najlepiej sprzedających się modeli wymienia fotele z programu „Tamara” firmy Dąb oraz „Johinia” firmy HF Helvetia Furniture w ekoskórze.

Forma i komfort

Przedstawiciele salonów meblowych zwracają uwagę na tendencję widoczną w tym roku również w innych sektorach produktowych: preferencje Polaków kierują się w stronę prostych form i nowoczesnej stylistyki. Można to też zauważyć w sprzedaży innych rodzajów mebli tapicerowanych: sof lub narożników. Mebel ma być prosty, nawet jeśli aranżuje się nim wnętrze o charakterze klasycznym. Wyroby nowoczesne, o formach geometrycznych preferują odbiorcy salonu Markann.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce