×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Front – wizytówką mebla. Jaki, z czego i dla kogo?

Front – wizytówką mebla. Jaki, z czego i dla kogo?

Autor: Piotr Sawczuk
Dodano: 13 lut 2014 15:35

Najpopularniejsze tworzone są z drewna, gęstych płyt MDF oraz płyt wiórowych. Najdroższą z tych opcji jest front drewniany, najtańszą zaś płyta wiórowa. MDF oklejony folią PCV jest wypośrodkowaną opcją pomiędzy drewnem, a płytą wiórową. Ciekawym rozwiązaniem może być również front z ramką aluminiową.

Fronty drewniane 

Fronty drewniane są produktem dość ekskluzywnym. Jeżeli chodzi o pomieszczenie kuchenne, drewno na front musi być przygotowywany przed długi czas. Wilgotność i wysokie temperatury, które niszczą drewno, wpływają także na jego cenę, mianowicie na koszt sezonowania i suszenia. Wartość takiego materiału wzrasta, jeżeli jest to drewno sprowadzane, np. z krajów położonych w strefie równikowej, gatunki tropikalne takie jak: teak czy palisander. Drewno jest materiałem "pracującym", dlatego żadne zabezpieczenie, nawet najlepszym lakierem, nie jest w stanie w 100% ochronić drewna przed lekkim niszczeniem, ciemnieniem, uwydatnianiem sęków, wypuszczaniem żywicy. Drewno można frezować, zaoblać krawędzie, szczotkować – nadawać im efektu vintage. 

Fronty MDF 

Cena MDFu nie jest zbyt wygórowana i odpowiednia by nadać estetykę i funkcjonalność wnętrzu. Przody z MDFu są idealnym wyborem ze względu na szeroką gamę wzorów i kolorów, dużą możliwość wykonywania elementów niestandardowych oraz łatwym utrzymaniu w czystości.Można powiedzieć, że jest to płyta pilśniowa, produkowana metodą "na sucho" ze sprasowanych mikrocząsteczek drewna. MDF można szlifować, dzięki czemu uzyskuje się gładką powierzchnię. Można poddać je także obróbce grawerowej, frezowej, zaoblać krawędzie, a nawet giąć. MDF stosuje się pod fronty lakierowane oraz akrylowane. By lakier bądź akryl był idealnie położony, płyta musi być absolutnie gładka. Sposobem wykańczania MDF-ów jest również oklejanie foliami typu finish o bogatej palecie barw, dekorach czy fornirowaniu naturalnymi okleinami. 

Fronty z płyt wiórowych 

Najtańszą opcją do produkcji frontów jest standardowa płyta wiórowa. Tego typu powierzchnia musi być wykończona w sposób szczególnie zabezpieczający krawędzie. Zapewnia to lepszą ochronę przed wilgocią. Płyta wiórowa zastosowana w kuchni powinna mieć wąskie krawędzie oklejone obrzeżem PCV lub ABS. Tak zakonserwowane fronty mogą być trwalsze, nawet od frontów z MDF-u foliowego. Do tej pory płyty wiórowej nie można było poddać frezowaniu, gięciu. Ciężkie było także uzyskanie gładkiej – szlifowanej powierzchni. Aktualnie fronty gięte i frezowane w dużej mierze odchodzą do lamusa. Moda przeszła na kuchnie nowoczesne i tu stosuje się nowatorską okleinę typu finish, która imituje rysunek, optykę oraz strukturę kamienia bądź drewna. 

Fronty z aluminium 

Dla osób ceniących wnętrza w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, a zarazem finezyjnym, poleca się fronty aluminiowe. Prócz zwykłych, prostokątnych kształtów, aluminiowe meble można znaleźć w formie łuków, półokręgów, łamane – zachodzące jednocześnie na front i bok szafki, oraz łączone z frontami MDF. Najbardziej popularna kolorystyka anody to srebrna – anoda naturalna, inox i czarna. Ich paletę barw uzupełniają tzw. profile aluminiowe nabijane – wykończenia brzegi frontów z MDFu lub pokrytych folią PCV. 

Wypełnienie frontu 

Wypełnieniem frontu najczęściej jest szkło: przezroczyste, matowe typu lakomat, satinato, dymione – antisol, kolorowe lakierowane – lacobeles, matowe – matelac oraz lustra. Wykorzystuje się także szkło aluglass, połączenie czystego szkła z kolorową folią aluminiową – będącym jednocześnie szkłem bezpiecznym. Aby uzyskać pewność o bezpieczności szkła, producenci zalecają wybór szkła hartowanego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także