Meble.com.pl - komfort na miarę

Commode transition Vintage p47.jpg

Fronty meblowe stylizowane na starocie - moda vintage nie przemija

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:02

Nawet w dobie mody na lśniące, gładkie fronty w soczystych barwach, fronty „postarzane” wciąż zachowują status quo. W tym segmencie coraz popularniejsze stają się jasne wybarwienia.

Wśród technik postarzania frontów, takich jak np. emaliowanie (którego efektem są zaznaczone słoje), bejcowanie, patynowanie, przypalanie, celowe, powtarzalne uszkadzanie krawędzi, wbijanie drewnianych kołków w miejscu łączenia ramiaków, szlifowanie powierzchni bejcowanej, patynowanej, tworzenie sztucznych chodników owadzich, najpopularniejszymi metodami są bejcowanie i patynowanie. Postarzanie frontów w sposób chemiczny obejmuje zarówno modele tradycyjne – o konstrukcji ramowo-płycinowej, jak i o prostej, modernistycznej formie. Te ostatnie, ze względu na brak dekoracyjnej ramy czy frezowań, bardziej podkreślają naturalne usłojenie drewna oraz efekt ręcznego szlifowania patynowanej powierzchni.

Patynowanie jest modne

Według Pawła Piotrowicza z firmy Sławpol, fronty postarzane cieszą się dużą popularnością. Modele: „Typ 01”, Typ 02”, „Typ 09” oraz „Typ Lucia”, to fronty o konstrukcji ramowo-płycinowej, a więc stanowią propozycję do klasycznych, jeśli chodzi o formę, rozwiązań projektowych. Dodatkowo klient wybiera tzw. opcję postarzania, czyli patynowanie ramy i płycin. Dzięki patynowaniu meble wnoszą do wnętrza nastrój spokoju, harmonii i domowego ciepła – mówi Paweł Piotrowicz. W ofercie firmy znajdują się fronty wykonane z drewna lub okleiny dębowej. Patyna, rozprowadzona na powierzchni o różnorodnym rysunku usłojenia, akcentuje naturalną strukturę drewna. Oferowane fronty patynowane o modernistycznej formie to „Typ 03”, „Typ 05”. Zestawienie modnego kształtu z postarzaną strukturą frontu przynosi ciekawe efekty, którymi interesują się klienci.
W ofercie firmy Drewpol dobrze sprzedają się fronty z drewna czereśniowego, bejcowane patynowane, np. „XB” w wybarwieniu 12.8 oraz model „XSF” w jasnym wybarwieniu 11.8 (emalia + patyna). Firma Drewpol proponuje klientom również inne wersje, tj. wypełnienie ażurowe czy witrażowe.

Oprócz frontów drewnianych, patynuje się też fronty bazujące na lakierowanej płycie MDF, oklejonej folią PCW (oferty firm Lupus, Melaco, D.R.E., Restol). Wybarwianie frontów o wyrazistym rysunku słojów poprzez zastosowanie barw rustykalnych na wolnych nośnikach stosuje m.in. firma ICA. Posiada ona w ofercie barwy z serii „Glaze”, na bazie olejowosyntetycznej (niskowrzące frakcje naftowe), które należy przetrzeć przed naniesieniem powłoki lakierniczej. Dzięki bejcom, bazującym na wolnych nośnikach, pozwalających na długą penetrację materiału, uzyskuje się wyrazisty i zróżnicowany rysunek słojów. Inną możliwością jest efekt „Screpolante”, stosowany głównie na płycie MDF – twierdzi Dominik Mamica, główny technolog firmy Italcolor. Produkt ten ma właściwość „pękania” powłoki w pełnej palecie kolorów. Chętnie jest stosowany na blaty i fronty kuchenne.

Wanilia, mocca i złoto

Obecnie powodzeniem cieszą się fronty o jasnym wybarwieniu – wanilia, biały, beż. Firma Drewpol na masywne drewno dębowe bądź olchowe stosuje białą emalię, która pokrywa powierzchnię, uwypuklając jedynie linie usłojenia. Efekt ten kojarzy się ze stylistyką słonecznych, wiejskich kuchni prowansalskich. Z kolei w ofercie firmy Stolzen najpopularniejsze kolory to Medison i Bianca Crema. Znaczne zainteresowanie wzbudzają również powierzchnie naturalne, pokryte wyłącznie lakierem oraz kolory drewnopodobne, tj. dąb, olcha, buk i orzech – zauważa Marcin Pacyna z firmy Stolzen. Szczególnego uroku nadaje frontom patyna w specyficznych kolorach – złota, niebieskiego czy zielonego.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA