×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Funkcje ukryte pod tapicerką - 20 przykładów

Funkcje ukryte pod tapicerką - 20 przykładów

Autor: Katarzyna Hryniewicka
Dodano: 13 marz 2014 14:02
Zaktualizowano: 20 marz 2014 06:17

Tradycyjne sofy i narożniki coraz mniej różnią się od wielofunkcyjnych maszyn do relaksu. Producenci mebli tapicerowanych coraz częściej wzbogacają swoje propozycje o dodatkowe elementy takie jak: schowki, półki, mechanizmy regulacji, sprzęt audio, a nawet mini lodówki.

Jeśli trzeba by było w kilku słowach opisać czym jest kanapa, albo narożnik, większość osób odpowiedziałoby, że „jest to mebel do siedzenia”. Niektórzy posunęli by się dalej i dodaliby takie słowa jak „leżenie” i „spanie” lub też bardziej ogólnie „wypoczywanie”. Ten ostatni epitet mógłby pełnić rolę hasła przewodniego trendu, który coraz odważniej wprowadzany jest do branży meblarskiej. Polega on na wzbogacaniu mebli tapicerowanych różnymi rozwiązaniami, mechanizmami, a nawet urządzeniami, które w ogólnym rozumieniu tego słowa służą właśnie do „wypoczynku”.

Dla relaksu wszystko

Pierwsze miejsce w tej dziedzinie niewątpliwie zajmują wszelkiego rodzaju funkcje relaksu. Obejmują one regulowane zagłówki, podłokietniki i podnóżki, a także kompleksowe stelaże pozwalające na płynną zmianę formy mebla. Grupa mechanizmów i systemów, które pozwalają na zmianę pozycji z siedzącej na półleżącą, lub nawet leżącą jest bardzo rozbudowana. Obejmuje zarówno stosunkowo poste rozwiązania, które reguluje się manualnie, jak również bardzo skomplikowane, sterowane elektrycznie systemy ukryte pod tapicerką. Co ważne i jedne, i drugie cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów.

Funkcja relaksu nie jest jeszcze w Polsce powszechna, ale w tej kwestii przewidujemy tendencję wzrostową. Większość naszych mebli posiada jakieś mechanizmy regulacji. Zachęcamy klientów do korzystania zwłaszcza z tych, które sterowane są elektrycznie, gdyż zapewniają one największy komfort. Ale trzeba zaznaczyć, że to wcale nie jest tak, że wszyscy klienci chcą mieć meble z funkcjami. Niektórzy mówią nam np. że „podłączenie kanapy” do gniazdka jest problematyczne, bo w miejscu gdzie ma ona stanąć nie ma odpowiedniego przyłącza. A leżące na podłodze kable wyglądałyby po prostu nieestetycznie. – mówi Marek Grabarz, kierownik działu sprzedaży z firmy Poldem.

Sofa to czy regał?

Drugim segmentem elementów wzbogacających narożniki i kanapy są niewielkie półki, schowki i stoliczki, które stają się częścią składową mebli wypoczynkowych. Pozwalają on na zgromadzenie wokół siebie najbardziej potrzebnych drobiazgów. Dzięki nim kubka z kawą nie trzeba już odstawiać na stolik kawowy – wystarczy go postawić na podręcznym, zamontowanym w podłokietniku małym blacie, a pilot zawsze można znaleźć na jego miejscu – np. w praktycznej kieszonce wiszącej na oparciu. Producenci nie boją się montować w swoich meblach jeszcze bardziej odważnych rozwiązań. Dla przykładu w sofie „Magic” firmy Libro zamontowano chłodzone miejsce na napój.

Kompaktowe rozwiązania to recepta na ograniczoną powierzchnię domu i mieszkania, dzięki której nie jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z części wyposażenia na rzecz innych, niezbędnych mebli. Chowane w boku mebla pufy mogą być wykorzystane tylko w razie potrzeby powiększenia strefy gościnnej. Zintegrowane z narożnikiem czy sofą półki to doskonałe miejsce do ekspozycji bibelotów czy przechowywania podręcznych przedmiotów. Bardzo pomocne przy wypoczynku i pracy będą także wszelkiego rodzaju stoliki umieszczane w bryle narożnika. Mało tego, coraz częściej w meblach tapicerowanych znaleźć można również zaawansowany technologicznie sprzęt audio. Odtwarzacze CD, radio, routera , a nawet porty na iPada… sprzęty takie jak te, nie są już tylko egzotycznym marzeniem.

Spać, czy nie spać?

Paradoksalnie, najnowsze trendy wzornicze obok wprowadzania do mebli wypoczynkowych nowych funkcji, jednocześnie zakładają wycofywanie tych najbardziej tradycyjnych i… dotychczas najbardziej pożądanych przez klientów. Coraz więcej mebli tapicerowanych, oferowanych obecnie przez producentów pozbawionych jest funkcji spania i pojemnika na pościel. Dzięki temu, choć wartość funkcjonalna takiej bryły wyraźnie spada, komfort, jaki dany mebel oferuje osobom wypoczywającym rośnie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także