Meble.com.pl - komfort na miarę

"Tolo" (Pinio, Drewnostyl). Fot. Drewnostyl

Funkcjonalne i bezpieczne łóżeczka dla niemowlaków

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 02 lip 2014 15:42 (aktualizacja: 03 lip 2014 08:20)

Łóżeczko dla niemowlaka powinno być nie tylko ładne, ale też funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu. Warto też zwrócić uwagę na modele, które mogą służyć dziecku nawet po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego.

Wybór łóżeczek dla niemowlaków dostępnych na rynku jest bardzo duży. Możemy wybierać wśród łóżeczek tradycyjnych, drewnianych, wielofunkcyjnych czy też turystycznych. Najbardziej popularne są łóżeczka szczebelkowe. W zależności od producenta różnią się one wzornictwem, kolorem, rodzajem materiału, a także sposobem wykończenia.

Warto zwrócić uwagę na łóżeczka wielofunkcyjne. Dzięki możliwości montażu dodatkowych elementów mogą one pełnić także funkcję komody, szafki, a nawet przewijaka. Inne modele umożliwiają wymontowanie boków ze szczebelkami i przekształcenie łóżeczka w tapczanik. Takie łóżeczko „rośnie” razem z dzieckiem. Łóżeczko tego typu może służyć dziecku od urodzenia aż do wieku szkolnego. 

Niezależnie od wzornictwa, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy łóżeczko jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Jak to sprawdzić? Najlepiej upewnić się, że przeszło odpowiednie testy już na etapie produkcji.

Najogólniej mówiąc łóżeczko w którym będzie spała nasza pociecha, powinno być wykonane z materiałów nietoksycznych, nie może posiadać żadnych ostrych czy wystających elementów, a jego krawędzie i rogi powinny być starannie wyszlifowane i zaokrąglone. Otwory na okucia i śruby montażowe powinny mieć średnicę nie większą niż 6 mm, co zapobiega wkładaniu w nie paluszków.

Najważniejszym testem jaki powinno przejść łóżeczko dla dzieci jest tzw. test łańcuszkowy, symulujący prawdopodobieństwo uduszenia zahaczoną o łóżeczko tasiemką od smoczka.
Równie istotna jest wytrzymałość i odstępy między szczebelkami, które muszą wykluczać ryzyko uwięzienia głowy, rąk i nóżek dziecka. Szczyty mebelka powinny być odpowiednio wytrzymałe i na tyle wysokie, by dziecko nie mogło z niego wypaść nawet w najwyższym położeniu dna łóżeczka. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA