Meble.com.pl - komfort na miarę

Sofa "Nova" firmy Rolf Benz. Fot. Rolf Benz.

Funkcjonalne i estetyczne - meble z regulacją

  • Autor: kh
  • 21 maj 2014 14:18 (aktualizacja: 22 maj 2014 07:21)

Prosty mechanizm pozwalający na regulację w efektowny sposób np. podłokietnika może stać się większą ozdobą i walorem mebla tapicerowanego niż jego wyszukana forma, dekoracyjne przeszycia, czy nawet starannie wybrana tapicerka. Dzieje się dlatego, że taki drobny wydawałoby się szczegół niekiedy przyciąga wzrok niczym najsilniejszy magnes.

Wyposażenie mebla tapicerowanego w tzw. funkcje – czyli wszelkiego rodzaju mniej lub bardziej skomplikowane mechanizmy służące do składania i rozkładania poszczególnych jego części jest elementem obecnie wręcz niezbędnym. Niektórzy pracownicy salonów meblowych mówią wręcz wprost „ meble bez funkcji nie mają racji bytu, nikt ich nie chce”.

Czy jednak „funkcja” musi koniecznie przybierać postać rozbudowanego stelaża, który znacznie zwiększa koszt produktu, a dla niektórych konsumentów jest jedynie dodatkiem, z którego korzysta się zaledwie kilka razy w roku? Otóż niekoniecznie. Efektowna funkcja może przybierać zgoła inny kształt i rozmiar. Może stanowić niewielki, choć znaczący detal, który zmienia wizerunek całej bryły i wpływa na jej odbiór. 

Firmy takie jak Brühl, Koinor, E. Schilling, W. Schilling, Asiama czy HTL obok można by powiedzieć „tradycyjnych” mechanizmów pozwalających na regulację położenia zagłówka i podłokietnika, zdecydowały się na pokazanie pomysłów na wskroś innowacyjnych i oryginalnych. Tapicerowane krzesło z oferty Brühl, dla przykładu, ma nietypową formę rozkładania. Jedno z dwóch skrzydeł podnosi się tworząc komfortowe, wysokie oparcie. Na podobnej zasadzie działają oparcia kanap proponowanych przez markę Koinor. I tu „plecy” kanap i sof mogą się unieść w taki sposób, by stworzyć wygodne podparcie dla całego kręgosłupa i głowy osoby odpoczywającej.

Z kolei rozwiązania zastosowane w meblach HTL czy Asiama pozwalają na przesuwanie oparcia kanapy prostopadle względem siedziska. W ten sposób użytkownik mebla może znaleźć wygodną pozycję i oprzeć plecy o poduchy, niezależnie od tego czy musi pochylić się nad stojącym obok kanapy stolikiem, czy może rozeprzeć się wygodnie trzymając na kolanach np. laptop. Na uwagę zasługuje również mechanizm dedykowany kanapom i narożnikom, który wykorzystany został przez markę E. Schilling. W tym przypadku jeden z modułów narożnika może zostać łatwo przesunięty w taki sposób, że osoba, która na nim spoczywa może zwrócić się twarzą w kierunku rozmówcy zajmującego środkową część mebla, zachowując jednocześnie komfortową pozycję ciała.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA