Meble.com.pl - komfort na miarę

Wnękę w sypialni można funkcjonalnie zagospodarować dzięki systemom drzwi przesuwnych. Fot. Komandor

Garderoba w sypialni. Najlepsze pomysły na przechowywanie

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 03 wrz 2014 07:30 (aktualizacja: 03 wrz 2014 13:44)

Współczesna garderoba różni się od szaf sprzed lat. Niewątpliwie związane jest to z coraz bardziej indywidualistycznym podejściem do przestrzeni mieszkalnej – dziś nie tylko ludzie, ale i rzeczy domagają się osobnego traktowania...

Bez względu na to, czy garderoba służy jako szafa na ubrania czy też schowek na rzadziej używane przedmioty: walizki, zapasową pościel i inne, istotna jest "konstrukcja" pozwalająca na przechowywanie wszystkich rzeczy w miejscach uwzględniających różnorodność ich wymiarów, przy jednoczesnym swobodnym dostępie do nich. Tu z pomocą przychodzą praktyczne i estetyczne rozwiązania, które pomogą spełnić wszystkie wymagania stawiane współczesnym zabudowom garderobianym. 

Podstawowym wyposażeniem garderoby są tzw. akcesoria standardowe, czyli: drążki, wieszaki, kosze druciane i półki. Najpopularniejsze z nich to drążki i wieszaki na ubrania i krawaty. Szeroka gama długości pozwala montować je w praktycznie każdej wnęce. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się wieszaki dedykowane konkretnym ubraniom; w zależności od potrzeb można zamontować wieszak na krawaty, paski, spódnice czy spodnie. Świetnie sprawdzają się też kombinacje wieszaków np. jeden wieszak na spodnie i krawaty czy paski. Bardzo poręczną opcją są pantografy, zapewniające optymalne wykorzystanie górnych części szafy lub przestrzeni trudno dostępnych. Pantografy opuszcza się za pomocą długiego uchwytu, co nawet filigranowym osobom umożliwia wygodne zawieszanie ubrań.  

Kolejnym podstawowym elementem wyposażenia każdej szafy są ażurowe kosze na buty, bieliznę czy ubrania, które mają tę zaletę, że ich zawartość można przejrzeć bez konieczności odkrywania kolejnych warstw ubrań. Ich dodatkowym atutem jest także duża przepuszczalność powietrza, co ma wpływ na komfort i jakość przechowywania w garderobie. Elementy te są dostępne w wielu wariantach długości i szerokości, w zależności od przeznaczenia mogą być wysuwane poza korpus szafy, mocowane na szynach, bądź też montowane w różnych pozycjach bezpośrednio do boków szafy.

W garderobie bez wątpienia przyda się część zagospodarowana półkami, będąca przestronną bieliźniarką na ręczniki, bieliznę pościelową oraz pawlacz na rzadko używane rzeczy, np. walizki. Zawsze może okazać się też, że potrzebne jest również specyficzne miejsce np. na maszynę do szycia, odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania czy sprzęt sportowy.

Bardzo poręczną opcją są pantografy, zapewniające optymalne wykorzystanie górnych części szafy lub przestrzeni trudno dostępnych. Pantografy opuszcza się za pomocą długiego uchwytu, co nawet filigranowym osobom umożliwia wygodne zawieszanie ubrań.  

Niektóre firmy oferują również rozwiązania oparte na konstrukcjach z profili aluminiowych wyposażone np. w szklane półki.  Klienci mają tu zazwyczaj do wyboru wersję lakierowaną na biało i chromowaną. Zastosowanie systemów z konstrukcjami z profili aluminiowych ma też jeszcze jeden atut – zazwyczaj pozwala na swobodną rearanżację wnętrza szafy czy garderoby w trakcie jej użytkowania. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA