×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Industrialne meble do loftu - przykładowe rozwiązania

Industrialne meble do loftu - przykładowe rozwiązania

Autor: mg
Dodano: 18 marz 2019 13:09
Zaktualizowano: 18 marz 2019 13:35

Surowe, minimalistyczne wnętrza, otwarte przestrzenie, ściany z surowego betonu lub cegieł, dodatki ze stali to kwintesencja stylu industrialnego. Od kilku lat cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem. Podpowiadamy, jakie dobrać do niego meble.

Styl industrialny narodził się w czasie kryzysu gospodarczego, który dotknął Stany Zjednoczone w latach 50. Wówczas w pustych fabrykach pojawiło się wiele wolnych przestrzeni. Z czasem zaczęto je wykorzystywać do celów mieszkalnych. Jednak dopiero w latach 60. i 70. tego typu wnętrza zaczęły cieszyć się większym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą artystów, którzy w takich miejscach półlegalnie urządzali swoje pracownie, mieszkania, ale też miejsca wystaw. W Polsce moda na wnętrza industrialne pojawiła się dopiero w latach 90.

W produkcji mebli dedykowanych wnętrzom industrialnym specjalizuje się m.in. polska marka Custom Shop.

Urodziliśmy i wychowaliśmy się na Śląsku, stąd nasze zainteresowanie industrializmem. Nasze projekty oddają piękno ukryte w prostocie i surowości, stonowanych kolorach oraz braku bujnych ozdób. Jako Ślązacy lubimy skromną elegancję, nowoczesność połączoną z prostota zarówno w formie, jak i doborze materiałów i tak projektujemy nasze meble - mówi Tycjan Janik. Styl industrialny, niestety, często mylony jest z niechlujnym wykonaniem i używaniem starych poindustrialnych elementów. Nic bardziej mylnego. Industrial to - wbrew pozorom - szyk i elegancja, przyłożenie dużej wagi do szczegółów, skrupulatnie dobrane materiały oraz wykonanie. Niedbała realizacja, niskiej jakości spawy czy drewno - ogólnie niskiej klasy materiały - nie mogą mieć tu miejsca. Pozorna prostota stylu industrialnego to w istocie wysoka jakość, nienagannie odnowione elementy, starannie dobrane materiały i spójny projekt. Nie lada wyzwaniem jest stworzenie projektu, który jest prosty i surowy, a zarazem elegancki, modny i inspirowany przemysłem. A tylko wtedy możemy mówić o prawdziwym industrializmie - dodaje.

Każdy etap produkcji wykonywany jest ręcznie, przy wykorzystaniu tradycyjnych metod obróbki. Projektanci Custom Shop uczestniczyli w projektach wystroju wnętrz pubów i restauracji, ale również zaprojektowali wiele mebli na indywidualne zamówienie. 

Industrialny wystrój można stworzyć wszędzie, nawet w mieszkaniu z wielkiej płyty. Pofabryczny loft może służyć nam za inspirację. Dlatego też w mieszkaniu użyjemy cegły, wyeksponujemy elementy normalnie ukrywane, takie jak kable czy rury, użyjemy stali i drewna. I tak możemy w łazience pociągnąć rury z wodą po ścianie, używając miedzi i mosiądzu, kable do lamp doprowadzić po ścianie, używając kabla w tekstylnym oplocie. Meble wykonać przede wszystkim z metalu, blaty z drewna. Dominować będą ciepłe kolory a duża ilość światła wpadać będzie przez delikatnie zasłonięte okna. Mile widziany beton oraz przemysłowe dodatki – dodaje Tycjan Janik.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także