×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak sprytnie wykorzystać szkło w niewielkich mieszkaniach?

Jak sprytnie wykorzystać szkło w niewielkich mieszkaniach?

Autor: mg
Dodano: 20 gru 2018 09:37
Zaktualizowano: 21 gru 2018 11:12

Mały metraż to wielkie wyzwanie w trakcie aranżacji zarówno pojedynczego pomieszczenia, jak i całego mieszkania. W takiej sytuacji świetnym pomysłem może okazać się zastosowanie szkła, które może zapewnić wrażenie przestronności.

Czytaj też: Nowoczesna kuchnia - jak ją ukryć w otwartej przestrzeni?

Szkło to doskonałe rozwiązanie do niewielkich wnętrz. Z uwagi na swoją przezroczystość niemal wtapia się w otoczenie, nie ogranicza dostępu do światła i pasuje do aranżacji w każdym stylu. Alternatywnym w stosunku do niego rozwiązaniem są mleczne tafle (lub kolorowe), nazywane inaczej satynowymi lub piaskowanymi. Ze względu na swoją delikatnie chropowatą powierzchnię przepuszczają one światło, jednocześnie delikatnie je rozpraszając, dzięki czemu nie widać, co znajduje się po drugiej stronie szyby. Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani, czy taki wariant szkła nam odpowiada, możemy wybrać tafle przezroczyste i w późniejszym czasie pokryć je specjalną okleiną, która pozwala uzyskać podobny efekt. Jak wykorzystać je w projekcie niewielkiego mieszkania?

Rozwiązanie 2 w 1

We współczesnych mieszkaniach salon bardzo często jest połączony z aneksem kuchennym. Choć takie rozwiązanie ma wiele zalet, nie zawsze chcemy, by np. nieumyte naczynia pozostawały na widoku. Aby oddzielić od siebie te dwie strefy, można zastosować system przesuwnych tafli szkła, który będzie stanowił mobilną ściankę działową. Z jego pomocą zamkniemy część kuchenną, oddzielając ją od pokoju dziennego, jednak w dowolnym momencie możemy go złożyć tak, aby połączyć ze sobą oba te pomieszczenia i uzyskać poczucie większej przestrzeni. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się kaskadowe systemy umożliwiające montaż kilku przesuwnych, pionowych paneli, dzięki którym zamkniemy nawet szerokie przejście – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. Należy podkreślić, że maskownice w takich systemach można zazwyczaj lakierować na wybrane kolory, przez co bez trudu dopasujemy je do charakteru mieszkania. Dodatkowo warto także pamiętać, że ruchome panele mogą być wykonane nie tylko z tafli satynowych. Możemy też postawić na kolorowe szkło, którego barwa będzie pasować do aranżacji obu pomieszczeń. W ten sposób system będzie stanowił nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale i estetyczny element wnętrza.

W przypadku niewielkich mieszkań systemy drzwi przesuwnych to też świetna alternatywa dla standardowych rozwieranych skrzydeł, zwłaszcza że wymagają one znacznie mniej przestrzeni. Ponieważ ruchomy panel porusza się wzdłuż prowadnicy przymocowanej do ściany lub sufitu, mogą mieć one różną szerokość (w zależności od modelu) i nie musimy się obawiać, że w czasie otwierania szkło zahaczy o meble czy inne elementy wyposażenia. 

Kolejnym wyzwaniem, przed którym często stajemy w przypadku aranżacji niewielkich mieszkań, jest wydzielenie stref funkcyjnych w obrębie jednego pomieszczenia. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy w salonie chcemy wygospodarować miejsce do pracy lub gdy zależy nam, by w sypialni znalazła się niewielka garderoba. Warto postawić wtedy na szklane ścianki działowe. Wykonane z przeziernych tafli nie będą ograniczać poczucia przestrzeni ani przepływu światła, ale pomogą wyodrębnić poszczególne strefy. Natomiast montaż z pomocą subtelnych okuć sprawi, że szkło pozostanie w pełni wyeksponowane, a cała przegroda będzie się prezentować bardzo delikatnie.

Stabilną instalację takich przeszkleń zapewnią m.in. okucia do struktur bezramowych, takie jak łączniki, klamry czy zawiasy, które instaluje się na dolnej oraz górnej krawędzi tafli.  

Ten rodzaj okuć to bardzo dobre rozwiązanie w mieszkaniach, ponieważ mają one dość niewielki rozmiar i bez problemu wpasowują się w otoczenie – podpowiada Joanna Kamuda z CDA Polska. 

Jakie szkło do wnętrz?

Niezależnie od rodzaju konstrukcji szklanej, jaką chcemy zainstalować w swoim mieszkaniu, warto postawić przy tym na szkło hartowane. Jest ono bardziej odporne na uderzenia, uszkodzenia mechaniczne czy zmiany temperatury. Co więcej, dostępne jest w wielu dekoracyjnych wariantach, w tym m.in. w kolorze lub z ozdobnym nadrukiem. Dzięki temu tafla hartowana stanie się jednocześnie integralnym elementem wnętrza, dopasowanym do jego charakteru.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także