Cargo wąskie firmy Rejs. Fot. Rejs

Cargo wąskie firmy Rejs. Fot. Rejs

  • Autor: mg
  • 20 lut 2018 10:45 (aktualizacja: 21 lut 2018 09:21)

Jak wyposażyć funkcjonalną kuchnię?

Każdy marzy o pięknej kuchni, wpisującej się w najnowsze trendy. Warto jednak pamiętać, że meble zastosowane w kuchni powinny być nie tylko modne, ale i funkcjonalne, a może przede wszystkim funkcjonalne. Radzimy, jak stworzyć właśnie takie wnętrze.

Oglądając kuchenne aranżacje, zwracamy uwagę przede wszystkim na kolory, sprzęt agd, zabudowę meblową i dekoracyjne dodatki. Jednak gdy zaczynamy przygotowywać w kuchni posiłki, szczegóły wystroju przestają mieć znaczenie. Wtedy liczy się wygoda i ergonomia.  Czy produkty, których potrzebujemy są pod ręką? Czy też może nieustannie musimy nurkować w szafkach w poszukiwaniu kolejnych składników i akcesoriów? A może do pasji doprowadza nas nieustanny bałagan i chaos?

Gotowanie w źle zaprojektowanej i wyposażonej kuchni nie jest sprawą prostą. A przecież nie musi tak być. Aby kuchnia stała się miejscem przyjaznym, a praca w niej – samą przyjemnością, wystarczy wykorzystać sprawdzone rozwiązania. 

Do szafek dolnych

Każdy, kto choć raz korzystał w kuchni z systemów szuflad, z pewnością nie zgodzi się na powrót do tradycyjnych półek chowanych za drzwiczkami. Dlaczego? Bo szuflady to rozwiązanie znacznie bardziej ergonomiczne i zwyczajnie wygodniejsze. Dzięki ich pełnemu wysuwowi z łatwością dotrzemy do wszystkich ułożonych w nich przedmiotów – nawet tych położonych na dole i w głębi.

Szuflady sprawdzą się do przechowywania m.in. naczyń, garnków, produktów spożywczych i wszelkich kuchennych akcesoriów – tych drobnych i tych całkiem dużych. Modele wyprofilowane pod zlew pozwolą zagospodarować przestrzeń, która zazwyczaj pozostaje w naszych kuchniach niewykorzystana A jeśli tylko zechcemy – możemy zamienić je w miejsce ułatwiające segregację śmieci. Systemy można z łatwością modyfikować, swobodnie dostosowując je do przechowywanych produktów i zmieniających się oczekiwań.

Do szafek narożnych

Dolne szafki rogowe to najtrudniejsze do zagospodarowania miejsce w kuchni. Trudnodostępne, a zarazem – bardzo pojemne. Jak je wykorzystać? Rozwiązaniem są cornery, dzięki którym przechowywane w rogu przedmioty są zawsze w zasięgu ręki, a ich wyjmowanie nie naraża nas na tworzenie bałaganu i stratę czasu.

Systemy składają się z dwóch wysuwanych niezależnie od siebie półek o specyficznie wyprofilowanym kształcie. Zastosowanie niewysokich, drucianych relingów umożliwia przechowywanie większej liczby produktów, a jednocześnie zabezpiecza je przed upadkiem.

Do szafek wąskich i wysokich

Bardzo często przy planowaniu kuchennej aranżacji pozostaje do zagospodarowania niewielka przestrzeń o szerokości kilkunastu centymetrów. Dotychczas przestrzeń ta bywała często zupełnie niewykorzystana. A szkoda, wszak to idealne miejsce do przechowywania drobiazgów – ściereczek, przypraw, akcesoriów do sprzątania, a także wysokich butelek... O ile oczywiście wykorzystamy rozwiązanie, które pomoże nam w dotarciu do wszystkich przechowywanych przedmiotów. Idealnie sprawdza się tu wysuwane cargo wąskie.

Jeśli zaś marzymy o spiżarni, a nie możemy sobie pozwolić na zagospodarowanie na nią całego pomieszczenia, warto skusić się na carga wysokie. Te wysuwane, wykonane z drutu ażurowe półki to doskonały pomysł na spiżarnię ukrytą w popularnym „słupku”. Dostępne w wielu opcjach – wysuwane, obrotowe, a także do zawieszenia na drzwiczkach szafki (wersja front), pozwolą na pełne wykorzystanie całej przestrzeni, a jednocześnie – łatwy dostęp do wszystkich produktów.

Nad blatem

Łatwa dostępność drobnych akcesoriów kuchennych jest kwestią kluczową, kiedy chcemy ułatwić sobie pracę w kuchni. Przygotowywanie posiłków, a także sprzątanie po nich będzie nam szło szybciej i sprawniej, gdy nie będziemy musieli wciąż szukać najpotrzebniejszych produktów i narzędzi. Najlepiej mieć je w zasięgu ręki i… oczu – na przykład w koszyczkach i na uchwytach zawieszonych na relingach tuż poniżej linii górnych szafek.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce