×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak zaprojektować spiżarnię w kuchni?

Jak zaprojektować spiżarnię w kuchni?

Autor: mg
Dodano: 09 lip 2018 09:30
Zaktualizowano: 10 lip 2018 11:49

W nowoczesnej kuchni funkcję szafek coraz częściej przejmują szuflady. Są one wystarczająco pojemne i wytrzymałe, aby poradzić sobie nawet z dużymi obciążeniami, a pełen wysuw i łatwy dostęp do zawartości ułatwiają korzystanie z nich.

Niegdyś, obok kuchni, obowiązkowo znajdowała się spiżarnia, w której przechowywane były zapasy żywności. Dzisiaj niewielu właścicieli mieszkań może sobie pozwolić na wydzielenie osobnego miejsca pełniącego tę funkcję. Nie oznacza to bynajmniej, że musimy całkowicie zrezygnować z domowej spiżarni. Jej funkcję coraz częściej przejmują szuflady.

Wygoda użytkowników stała się jednym z najważniejszych wyznaczników standardów współczesnych mebli kuchennych. Trudno się zatem dziwić, że chętniej wybierają szuflady, które dzięki pełnemu wysuwowi zapewniają nieograniczony dostęp do wszystkich przechowywanych w nich produktów – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka firmy Kam. I dodaje: Dzięki nowoczesnym prowadnicom szuflady są tak samo wytrzymałe jak półki w tradycyjnych szafkach, a w przeciwieństwie do nich nie wymagają uciążliwego schylania się, aby znaleźć produkt znajdujący się w ich głębi.

 Szuflady zastępują szafki

Są pojemne, pakowne, wytrzymałe, a ich wysokość można dopasować do oczekiwań użytkowników. W nowoczesnej kuchni szuflady stały się wyznacznikiem funkcjonalności i wygody. Przyglądając się najnowszym kolekcjom producentów mebli kuchennych, łatwo zauważyć, że to właśnie szufladom poświęcają oni coraz więcej uwagi, wprowadzając liczne udogodnienia podnoszące ich funkcjonalność i zwiększające komfort użytkowania.

Podstawą funkcjonalnej szuflady służącej do przechowywania zapasów spożywczych jest duży udźwig, który jest pochodną solidnej konstrukcji i profesjonalnych prowadnic. Zwłaszcza prowadnice mają wpływ na funkcjonalność i komfortowe użytkowanie szuflad. W przypadku certyfikowanych produktów producenci i dystrybutorzy podają nawet liczbę cykli otwierania i zamykania, która powinna wynosić kilkadziesiąt tysięcy.

Kiedyś trudno byłoby sobie wyobrazić, aby talerze, zastawę kuchenną czy nawet spore zapasy żywności przechowywać w szufladzie. Na pewno nie poradziłaby sobie z takim obciążeniem. Odkąd jednak szuflada przejęła funkcję tradycyjnych szafek, stała się bardziej pojemna, a prowadnice, po których się porusza, bardziej wytrzymałe – mówi Joanna Nowak z firmy Hettich.

Przy wyborze prowadnicy należy uwzględnić kilka podstawowych czynników, przede wszystkim maksymalne obciążenie i wysuw szuflady. Dużo zależy od tego, jakie rzeczy będziemy w nich trzymać. Szczególne znaczenie ma to w przypadku przechowywania przetworów i produktów kuchennych. Warto pamiętać, że z reguły w szerszych i głębszych szufladach zmieści się więcej rzeczy, a tym samym zwiększy się ich ciężar. Przy dużym obciążeniu należy wybrać prowadnice z odpowiednim udźwigiem.

Z kolei wysuw prowadnicy określa, jak daleko można wysunąć szufladę z korpusu mebla. Częściowy wysuw – na ok. 3/4 długości – to rozwiązanie ograniczające dostęp do wnętrza, lecz równocześnie tańsze. Natomiast pełen wysuw pozwala na wysunięcie szuflady na pełną długość prowadnicy, umożliwiając łatwy i wygodny dostęp do zawartości szuflady – nawet w jej tylnej części.

Przy wyborze prowadnic warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie producenci wyposażyli wybrane modele. Komfort użytkowania szuflad poprawia np. mechanizm cichego domyku, zapobiegający głośnemu trzaskaniu frontu szuflady o korpus mebla.

Aby zawartość szuflady „utrzymać” na swoim miejscu, warto zwrócić uwagę na system cichego domykania, dzięki któremu przy zamykaniu szuflada wyhamowuje i delikatnie się domyka, co zapobiega gwałtownemu szarpnięciu, które może zakończyć się poprzewracaniem produktów – podpowiada Joanna Nowak. 

Ale to nie jedyna dodatkowa praktyczna funkcjonalność.

Prowadnica „Modern Slide 3D” to kolejny krok w stronę stworzenia szuflady idealnej. Pozwala na pełny wysuw szuflady, wyposażona jest w mechanizm spowalniający, a jej dopuszczalne obciążenie to 40 kg. „Modern Slide 3D” to również swobodna możliwość regulowania szuflady w trzech płaszczyznach: poziomie, pionie i głębokości, co pozwala na idealne spasowanie elementów oraz niebywale łatwy montaż. Zastosowanie wysokiej jakości elementów jezdnych zapewnia stabilność konstrukcji oraz cichą i płynną pracę w wielu cyklach otwierania i zamykania szuflady – przekonuje Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Szuflady o różnych wysokościach

Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem, które dodatkowo pomaga zagospodarować co do centymetra dostępną powierzchnię zabudowy meblowej, są szuflady o zróżnicowanej wysokości, dostępne w ramach tego samego systemu. Ułatwiają one stworzenie funkcjonalnej kuchni i poszerzają możliwości mebli, zwłaszcza w zakresie przechowywania. Dzięki nim użytkownik może samodzielnie wybrać najbardziej optymalny dla siebie układ szuflad i dopasować je do rozmiarów naczyń, akcesoriów i produktów spożywczych.

Wykorzystując szuflady „Modern Box”, można zbudować specjalny zestaw cargo idealny do przechowywania – wysokość położenia szuflad można dostosować do naszych potrzeb, dzięki czemu zmieszczą się tam przetwory o różnej wysokości. Za sprawą specjalnych prowadnic z łatwością wysuniemy je całkowicie z szafki, zapewniając sobie pełen dostęp do ich zawartości – mówi Mateusz Strzałkowski.

Zabudowa meblowa złożona z szuflad o różnej wysokości do niedawna oznaczała konieczność rezygnacji z modnych aktualnie frontów o dużych, gładkich powierzchniach. Projektantom mebli udało się rozwiązać ten problem, zamykając zestaw kilku szuflad jednym dużym frontem. W ten sposób można ograniczyć podziały prostej linii frontów, jednocześnie ciesząc się komfortem zarezerwowanym dla szuflad z pełnym wysuwem.

Wysoka, lecz uporządkowana

Nowoczesna szuflada musi odznaczać się odpowiednią pojemnością – w praktyce bowiem zastępuje odsłonięte półki czy wysokie regały. Powiększenie jej wnętrza wymaga zastosowania udogodnień, dzięki którym korzystanie z niej będzie łatwiejsze.

Aby zapobiec przesuwaniu się przechowywanych słoików, pojemników i opakowań, warto zainwestować w akcesoria porządkujące wnętrze szuflady. Z pomocą estetycznych relingów i listew poprzecznych można podzielić przestrzeń użytkową. Optymalne wydzielenie poszczególnych stref przechowywania w szufladzie pozwala nie tylko na lepszą organizację, ale również wspomaga utrzymanie idealnego porządku w jej wnętrzu – radzi Mateusz Strzałkowski.

Poprawnie zamontowane relingi, listwy i poprzeczki zapewniają stabilne położenie poszczególnych przedmiotów i ograniczają ich przesuwanie się. Dodatkowo istnieje możliwość regulowania wielkości poszczególnych przegródek.

Dobra organizacja jest w cenie

Szufladom – niezależnie od ich rozmiarów i przeznaczenia – dedykowane są wygodne systemy organizacji wewnętrznej, dzięki którym stają się one jeszcze bardziej pakowne i uporządkowane. Dzięki wkładom użytkownik kuchni nie będzie miał problemu z odnalezieniem swoich ulubionych przypraw, właściwego noża, otwieracza czy innych przyborów kuchennych. Różny układ przegródek tworzących wkład, różnorodność ich wymiarów i kompatybilność bloków pozwoli stworzyć zestaw dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Producenci nie zapominają również o estetycznym wyglądzie wkładów. Zwykle są one wykonywane z utrzymanych w różnych kolorach tworzyw sztucznych, metalu w wielu opcjach wykończenia lub szlachetnego drewna. Lakierowane drewno wykorzystane do produkcji organizerów do szuflad linii „Wood'In'Set” jest estetyczną alternatywą dla plastikowych i metalowych pojemników. Drewno to naturalny materiał najwyższej jakości, a przyjemny dla oka design oraz funkcjonalna segregacja akcesoriów kuchennych pozwalają na uzyskanie nie tylko porządku, ale i pełnej harmonii we wnętrzu – przekonuje Mateusz Strzałkowski.

Wiadomo, że szuflady sprawdzają się do przechowywania niewielkich przedmiotów. Niestety, przy każdym otwieraniu i zamykaniu przesuwają się one i burzą ustanowiony porządek. Prostym rozwiązaniem tego problemu są maty antypoślizgowe. Zabezpieczą dno szuflady przed zarysowaniem, ułatwią utrzymanie czystości (wystarczy je wyjąć i umyć), a do tego zwiększą komfort użytkowania. Wykonane z tworzywa wytłumią też dźwięk towarzyszący odstawianiu twardych produktów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także