Szafa z funkcją garderoby jest projektowana na ubrania, buty i inne codziennie używane akcesoria, Fot. Peka

Szafa z funkcją garderoby jest projektowana na ubrania, buty i inne codziennie używane akcesoria, Fot. Peka

  • Autor: mg
  • 22 marz 2018 09:52 (aktualizacja: 23 marz 2018 15:30)

Jak zorganizować wnętrze garderoby? Pora na wiosenne porządki!

Nadeszła wiosna, więc najwyższa pora schować zimowe swetry i kurtki. Wiosenna aura może być także inspiracją do zorganizowania garderoby na nowo. Radzimy zatem, jak stworzyć funkcjonalną garderobę, która pozwoli wygodnie przechowywać nie tylko aktualnie wykorzystywane ubrania, ale i sezonowe.

Czytaj też: Meble do sypialni - sposoby na małe wnętrze

Pierwsze wiosenne dni to sygnał do reorganizacji szafy. Ubrania zimowe trzeba przecież gdzieś schować, żeby poczekały do kolejnej jesieni. Wiosna to również czas, gdy kupujemy nowe letnie ubiory, zgodne z najświeższymi trendami na kolejny sezon. Jeśli w szafie brakuje już miejsca na odzież, to sygnał do przeorganizowania garderoby.

Jeśli chodzi o wygląd szaf, możemy wybierać spośród wielu różnych możliwości. Z punktu widzenia wygody użytkownika i funkcjonowania garderoby najistotniejsze jest jednak jej wnętrze.

Rzeczy sezonowe, odpowiednio zabezpieczone, najlepiej przechowywać w górnych częściach szafy lub garderoby, czyli w miejscu, do którego nie będziemy musieli często sięgać poza sezonem. Dzięki temu zyskamy wolną przestrzeń na półkach i wieszakach w niższych partiach szafy – radzi Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

Dużo przestrzeni w szafie zabierają grube swetry, które z trudem mieszczą się na półkach. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca na nie są wysuwne kosze. Dzięki ażurowej konstrukcji nie zatrzymują cyrkulacji powietrza, co pozwala na zachowanie świeżości ubrań na dłużej. Z kolei ciężkie, zimowe obuwie warto umieścić w specjalnie do tego celu przygotowanej strefie na buty, wyposażonej w klasyczne lub wysuwne półki, czy też prawidła. Trzeba pamiętać, że odległość między półkami zależy od wielkości przechowywanych rzeczy.

Po długiej zimie wyjmujemy z szafy lżejsze ubrania. Pamiętajmy, że tkaniny z delikatnych materiałów, takich jak len czy jedwab, wymagają specjalnego traktowania, by na dłużej nam służyły. W tym celu warto wyznaczyć dla nich oddzielną strefę na odzież wiszącą.

W każdej szafie powinien więc znaleźć się drążek na wieszaki. Ważna jest wysokość zamieszczenia drążka – im dłuższe rzeczy, tym powinien być usytuowany wyżej.

Funkcjonalnym akcesorium do przechowywania np. letnich spodni jest wysuwny wieszak pokryty specjalnym antypoślizgowym materiałem, który zapobiega ich zsuwaniu się. Spodnie wieszamy na ruchomych wieszakach, dzięki temu nie są pogniecione, można je łatwo zdjąć i włożyć. Niekiedy wieszaki na spodnie, mocowane do boku szafy, posiadają dodatkową półkę służącą do przechowywania akcesoriów. 

Przydany może się okazać także wielofunkcyjny wieszak do przechowywania spodni, torebek czy apaszek, po które sięgamy na co dzień. Dzięki takiemu rozwiązaniu często używane elementy garderoby zawsze będą pod ręką.

Ciekawą możliwością, która sprzyja uporządkowaniu wnętrza szafy, jest również organizacja przechowywania mniejszych przedmiotów w różnego rodzaju pudełkach umieszczonych na półkach. Warto je zastosować w szafie garderobianej.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce